Манчестер Јунајтед даде сурова доза на реалност во дербито

„Сакаме десет“

Веднаш по постигнувањето на шестиот гол Манчестер Сити на патот кон победата од 6-3 над Манчестер Јунајтед во неделата на стадионот „Етихад“ нивните навивачи почнаа да скандираат дека сакаат двоцифрени бројки.

Истите тие навивачи на Сити набрзо го свртеа грбот на теренот, ги прегрнаа рамениците и скокаа горе-долу за да го направат „Познан“, прослава што ја прават за време на незаборавни победи и за да ги понижат своите поразени ривали.

ОГЛАС

Ова беше непријатно попладне за Манчестер Јунајтед преполно со ужасно незгодни и непријатни моменти вредни една сезона.

Тоа беше премногу за многу од нивните патувачки навивачи, од кои некои го напуштија стадионот уште на полувремето кога губеа со 4-0, а до последниот судиски свиреж гостинската завршница беше наполнета помалку од половина. Беше едноставно премногу болно за гледање.

Не требаше да биде вака за Јунајтед. Тие влегоа во играта поттикнати од внимателен оптимизам откако победија во претходните четири натпревари во Премиер лигата, но до крајот актуелниот шампион им испорача сурова доза на реалност.

ОГЛАС

Јунајтед може да се чувствува огорчен што откако го победи Арсенал со 3-1 на почетокот на септември, го загуби моментумот на својата кратка победничка серија со одложувањето на следните два натпревари во Премиер лигата по смртта на кралицата Елизабета Втора.

Тоа значеше дека Јунајтед немаше одиграно натпревар во Премиер лигата скоро еден месец и тоа се покажа во првите десет минути бидејќи беа целосно доминирани од Сити.

Сити уште од самиот почеток го преплави целиот Јунајтед, со алармантна леснотија го пробива и по осум минути поведе со 1-0 преку Фил Фоден. Во првите десет минути Сити упати четири удари кон голот и веќе можеше да го добие натпреварот.

Колку и да беше добар Сити, Јунајтед беше ужасен и продолжи да ја дава евтино топката во опасните области. Изгледаа нервозни и не можеа ни да ги совладаат основите.

До 23 годиниrd Во моментот, двајцата бекови на Јунајтед, Диого Далот и Тајрел Маласија добија жолт картон, по фаули кои покажаа дека не можат да се справат со брзината и директноста на немилосрдните напади на Сити.

ОГЛАС

Но, одбраната на Јунајтед беше изложена поради недостатокот на видлива средина пред нив, и одново и одново напаѓачките играчи на Сити можеа да возат низ средината на теренот без непријатности од справување или дури и да бидат нападнати.

Најдобриот играч на Јунајтед во досегашниот тек од сезоната, Рафаел Варан заработи повреда на зглобот по 33 минути, а додека беше надвор од теренот и се лекуваше, Ерлинг Халанд постигна гол од корнер. Французинот набрзо мораше да биде заменет и до полувремето Сити водеше со 4-0.

ОГЛАС

Сезоната во Премиер лигата е стара само осум натпревари за Јунајтед, но ова е веќе втор пат тие да заостануваат со четири гола на полувремето, откако во август беа на истата позиција во Брентфорд.

Во таа прилика Јунајтед кротко и се предаде на својата судбина во западен Лондон, но тука успеаја да се борат и да го повлечат голот од Антони. Ќе биде малку утеха што беше добар удар, удобно најдоброто од играта.

Откако Сити го зголеми водството на 6-1, а Халанд и Фоден си помогнаа секој да постигне хет-трик, Јунајтед постигна уште два пати преку Антони Марсијал, кој влезе како замена по 59 минути за неефикасниот Маркус Рашфорд.

ОГЛАС

Повторно беше слатка утеха за Јунајтед бидејќи до овој момент Сити веќе се забавуваше и се олесни, но го направи резултатот малку попочитлив, и ќе ја зголеми личната самодоверба на Марсијал по магијата со повреда.

Телевизиските камери постојано го гледаа поранешниот менаџер на Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, кој седи во директорската кутија, покажувајќи го неговото лице врежано со болка и беда.

Долу, сегашниот менаџер на Јунајтед, Ерик тен Хаг, фрли очајна фигура, а потоа тој го обвини поразот на неговиот тим кој играше без вистинско верување.

ОГЛАС

„Тоа е прилично едноставно, тоа е недостаток на верување“, рече тој. „Кога не верувате на теренот, тогаш не можете да добивате натпревари, тоа е неприфатливо. Стануваме недисциплинирани во почитувањето на правилата и вие добивате чекан, тоа се случи денес.

„За мене тоа беше изненадување. Не бевме на предната нога, не бевме храбри на топката и имаше простори за игра, но не бевме доволно храбри. Секоја чест за Сити, но тоа нема врска со Сити, нашите перформанси не беа добри. Тоа беше поврзано со верувањето како поединци и како тим“.

Овој пораз не беше толку шокантен како поразот со 4-0 од Брентфорд, бидејќи оттогаш Тен Хег докажа дека може да напредува во англискиот фудбал со тие четири победи, вклучително и против Ливерпул и Арсенал.

Овој пораз дојде од Сити, кој има шест години во нивниот проект со Пеп Гвардиола, додека Јунајтед има само три месеци до својот проект со Тен Хег.

ОГЛАС

Холанѓанецот би научил многу од овој пораз, дури и ако поголемиот дел од него не би го задоволил, но негова непосредна задача сега е да влее поголема верба кај своите играчи пред да се соочат со Евертон на Гудисон Парк следната недела.