Новак Ѓоковиќ ја освои титулата во Тел Авив на првиот настан по Вимблдон

Новак Ѓоковиќ се врати во победничкиот круг.

Играјќи на својата прва турнеја оттогаш победувајќи го Вимблдон ова лето, 35-годишниот Србин и прв носител го победи вториот носител Марин Чилиќ со 2-6, 3-6 во неделата и го освои трофејот Тел Авив Ватерген Опен. 4-кратниот Гренд слем шампион не испушти сет на патот до 21-та титула во кариерата, заостанувајќи само Џими Конорс (89). Роџер Федерер (103), Иван Лендл (94) и Рафаел Надал (92).

Со победата Ѓоковиќ стана првиот човек кој освоил титула на тврди, земјени (Рим) и тревни терени оваа сезона. Тој победи на 20 од последните 21 официјален натпревар, со единствениот пораз доаѓа до Надал во четвртфиналето на Ролан Гарос.

Ѓоковиќ сега е рангиран на 7-то место во светот затоа што не собра поени од победата на Вимблдон, откако АТП му ги одзеде бодовите на настанот откако челниците на Вимблдон ги забранија руските и белоруските играчи.

Тој играше минатата недела на Лејвер купот во она што беше ФедерерПроштален настан, каде Србинот загуби од Канаѓанецот Феликс-Огер Алиасиме во директни сетови, откако ја уништи полуфиналистката на УС Опен, Френсис Тиафо. Тим Свет го победи Тим Европа на настанот, давајќи му ја првата победа на капитенот Џон Мекинро над неговиот ривал, капитенот на Тим Европа Бјорн Борг.

Ѓоковиќ не загуби сет на АТП 250 на затворен тврд терен, каде никогаш не беше во тешкотии против составот на опасни противници. 35-годишниот ја освои својата трета круна на ниво на турнеја во 2022 година и 89-та во кариерата.

Чилиќ се соочи со само четири брејк топки влегувајќи во финалето, но Ѓоковиќ постојано се закануваше на сервисот на противникот од задниот дел на теренот, додека тој доминираше во сопствените сервис гемови зад својот прв сервис. Србинот не се соочи со брејк топка во првиот сет и кога се најде во неволја во двојката додека сервираше за сетот, одговори со асови еден до друг.

Најдобриот носител потоа пукна по втор пат во мечот за да го започне вториот сет, со длабоко враќање повторно што исплати дивиденда. Таа предност се покажа како доволна бидејќи Ѓоковиќ ја освои круната по еден час и 35 минути.

Ѓоковиќ сега го води Чилиќ, шампионот на УС Опен во 2014 година, со 19-2 на сите времиња. Тринаесет од неговите 19 победи против поранешниот светски рекет број 3 се во директни сетови. И покрај поразот, тоа беше добра недела за Чилиќ, кој го прослави својот 34-ти роденден на 28 септември.

„Тоа беше фантастична недела за мене кога го прославувам мојот роденден“, рече Чилиќ за време на церемонијата на трофејот. „Немав шанса да славам со толку [порано], но следниот пат ќе купам пијалоци на сите!

Ѓоковиќ следната недела ќе се упати на Отвореното првенство на Астана во Казахстан, а исто така планира да игра на затвореното Париз на крајот на месецот. Тој исто така треба да игра во новиот Светската тениска лига во Дубаи во декември.