Анхел ди Марија испорача уште еден голем натпревар додека Јувентус напредува во Лига Европа

Со одземањето на 15 поени што го прави домашниот успех невозможен за Јувентус оваа сезона, УЕФАЕФА
Лига Европа доби уште поголемо значење за торинскиот гигант.

Таа казна – се дискутираше во оваа претходна колона – ги остави „бјанконерите“ на 12 бода од првите четири места, со што освојувањето на Лига Европа е веројатно нивниот најдобар начин да се обезбеди пласман во Лигата на шампионите за сезоната 2023/24.

Сепак, откако ремизираше на првиот натпревар од осминафиналето со Нант со 32-1 на домашен терен, Јуве се упати кон Франција со многу работа да направи доколку сака да продолжи со својот напредок во натпреварувањето.

Како и цела сезона, долгата листа на повреди би додала дополнителен слој на тешкотии на нивните шанси, со тоа што Федерико Киеза, Аркадиуш Милик, Пол Погба и Фабио Мирети го пропуштаат патувањето поради различни проблеми.

Влезете Анхел Ди Марија.

Поминаа само четири минути од реваншот кога Николо Фаџоли го освои поседот длабоко во половината на Нант, направи неколку допири и потоа го одбра Ди Марија на работ од шеснаесетникот.

Репрезентативецот на Аргентина не покажа двоумење, веднаш ја испрати топката со моќен, извиткувачки напор кој го најде горниот агол од мрежата и го остави поранешниот голман на Фиорентина, Албан Лафонт, да се фаќа за воздух.

Нешто повеќе од 10 минути подоцна, Ди Марија ефективно го реши резултатот, собирајќи ја топката во речиси идентична позиција, но овој пат избра да вози кон голот, заокружејќи го голманот и дефанзивецот пред да се обиде со удар кој дефанзивецот Николас Палоа го блокираше со раката додека тој лежеше на земја.

Судијата го исклучи и досуди пенал, кој веднаш го изведе Ди Марија. Со дополнителен човек, Јуве ја брои предноста и го истури притисокот, со голем број шанси да додаде една третина пред свирежот на полувремето.

Напорот на Ди Марија од далечина изнуди одлична одбрана на Лафонт, Адриен Рабиот од непосредна близина упати удар со глава над пречката, а Филип Костиќ ја погоди стативата со свој силен удар.

Повеќе шанси дојдоа по паузата, пред судир со голот на крајот да го види Јуве да зграпчи уште една. Уметното додавање на Ди Марија го стави Алекс Сандро на голот само за да се види неговиот напор негиран од Лафонт и следењето на Душан Влаховиќ како балон во воздух.

Ди Марија наиде на удар со глава што Лафонт го отфрли, но додека Влаховиќ го изведе крајниот напор, судијата покажа дека топката ја минала линијата при обидот на Ди Марија.

Оттука, едноставно беше прашање да се видат последните петнаесет минути, но немаше сомнеж дека аргентинската ѕвезда беше разликата меѓу двете страни, уште еднаш покажувајќи дека дава кога е најважно.

„Навистина сум среќен што успеав да ја завршам добрата работа на тимот и да ја претворам во голови“, рече тој. Скај Италија по натпреварот. „Сакавме да се пласираме во следната рунда, Лигата на Европа е многу важна за нас.

„Долго чекав ваква можност со дресот на Јуве и успеав да ја подигнам границата. Се обидувам да му помогнам на тимот, победивме и сме во осминафиналето.

„Овој резултат значи многу за нашата сезона, победувајќи овде со целиот стадион кој навива против нас, но го добивме она што го сакавме“.

И Макс Алегри беше очигледно задоволен, користејќи го своето интервју по натпреварот со истиот радиодифузер за да го нагласи фактот дека Ди Марија навистина е посебен талент.

„Тој е шампион и различен од другите“, изјави тренерот Скај Италија. „Сè му доаѓа лесно, тој го подигнува целокупното ниво на тимот и сите другите се чувствуваат порелаксирано во негово присуство.

„Тој гледа работи што другите не можат. Ди Марија е во категоријата вистински шампиони“.

Тоа е несомнено точно, што уште еднаш го докажа на Стад де ла Божоар.