Аргентина го преживеа неверојатниот се врати на Холандија за да се пласира во полуфиналето на Светското првенство

Горна линија

Аргентина и ѕвездата напаѓач Лионел Меси продолжуваат во полуфиналето на Светското првенство, откако го преживеаја шокантниот камбек од два гола од второто полувреме од Холандија во мечот што многумина го нарекуваат најзабавен на турнирот досега.

Клучни факти

Аргентина го доби натпреварот со 4-3 по изведувањето пенали, откако резултатот беше израмнет 2-2 по продолженијата.

Аргентина дојде до водство од 2-0 благодарение на головите на Меси и Нахуел Молина, но го прокоцка водството во последните неколку минути од вториот дел.

Холандија го врати првиот гол по резултатот на Воут Вегхорст во 83. минута, а потоа го изедначи мечот со уште еден гол на Вегерст во 10. минута од судиското надополнување на само неколку секунди до крајот.

Голем број

17. Толку жолти картони беа издадени во хаотичниот натпревар, со што беше поставен нов рекорд на Светското првенство. Немаше црвени картони.

Што да внимавате

Аргентина се соочува со Хрватска во полуфиналето во вторник, откако Хрватска направи голем пораз претходно во петокот, тропајќи надвор од фаворитите на турнирот Бразил.

Главна позадина

Натпреварот на Аргентина будно се следи низ целиот свет, бидејќи се очекува тоа да биде последна шанса за Меси (35) да победи на најголемиот спортски настан во светот. Тој беше блиску до победа во 2014 година, кога Аргентина загуби од Германија во продолжението на финалето на Светското првенство, но Светското првенство во 2022 година сега е единствениот друг пат во неговата кариера кога напредуваше надвор од четвртфиналната фаза. Холандија влезе во натпреварот како аутсајдери и покрај силниот настап во групната фаза и 3-1 победа над САД во рундата од 16.

тангента

Мароко е единствената друга неевропска репрезентација која остана на Светското првенство, и веќе влезе во историјата како прва арапска нација која се пласираше во четвртфиналето. Ако Мароко го добие својот натпревар против Португалија во сабота, ќе стане првиот африкански тим што некогаш успеал да се пласира во полуфиналето.

Дополнителни информации

Шокер на Светското првенство: Хрватска го исфрли фаворитот Бразил иако Нејмар го постигна рекордот на Пеле (Форбс)

Машката репрезентација на САД елиминирана од Светското првенство во пораз од Холандија со 3-1 (Форбс)

Што да се гледа во последниот дел од Светското првенство: Последната трибина на Меси, Нејмар против. Пеле, Мароко трчање низ вековите и повеќе (Форбс)