Аргентина поведе со 2-0 по голот на Меси и Ди Марија

Горна линија

Лионел Меси и Анхел Ди Марија постигнаа голови во првото полувреме кога Аргентина поведе со 2-0 против Франција во првата половина од финалето на Светското првенство во фудбал во 2022 година во неделата, во натпревар кој најверојатно е последен за 35-годишната аргентинска легенда. стрелаше за освојување на најголемата титула во спортот.

Клучни факти

Меси, кој нашироко се смета за најголемиот во својата генерација, се соочува со француски напад предводен од 23-годишниот Килијан Мбапе, кој според многумина е очигледен наследник на аргентинската ѕвезда како најдобар играч во светот.

Меси и Мбапе заедно ја водат листата на стрелци на турнирот со по пет гола, како и три, односно две асистенции.

Финалето во Лусаил ќе биде шанса за Меси - кој го освои секој друг голем трофеј во играта - да го надмине разочарувањето од поразот со 1-0 од Германија во финалето во 2014 година, каде што пропушти можност да постигне гол веднаш по полувремето. .

Историјата, исто така, навестува за францускиот тим и Мбапе кои се обидуваат да станат првиот тим во последните шест децении што ги освоил Светските првенства еден по друг - подвиг последен пат постигнат од Бразил на Пеле.