Балтимор Равенс нуди потсетник за шампионската формула во победата во 8-та недела

Во првата половина од победата на Балтимор Равенс од 8-та недела над Тампа Беј Баканиерс во четвртокот, нивниот напад имаше посебен изглед на напад кој се обидува да биде нешто што не е.

Во последните две четвртини, Гаврани се вратија на она што го прават најдобро, а резултатите беа нагласени.

Гавраните се повлекоа во второто полувреме по анемичниот настап во првото полувреме, освојувајќи победа од 27-22 за подобрување на 5-3.

Тоа беше пресврт кој изгледаше многу неверојатно откако Гаврани постигнаа само три поени во првите две четвртини, во кои Балтимор ја истрча топката само девет пати, што е исклучително мал број за прекршок кој успеа првенствено поради различноста на играта. во претходните години.

Во второто полувреме Гавраните се вратија на тој офанзивен идентитет, а нивната изведба сугерираше дека тие можат да бидат легитимна закана за да се борат во АФЦ ако се држат до пристапот проверен од времето што им помогна.

Балтимор ја распарчи одбраната на Buccaneers со играта за трчање, истегнувајќи го заливот Тампа хоризонтално за да ја отвори средината, ефикасно користејќи го млазот и извлекувајќи го Ламар Џексон надвор од џебот и фрлајќи во движење во играта на додавање.

Гаврани трчаа 206 јарди на 24 јарди во второто полувреме, додека Џексон беше осум од осум додавајќи 94 јарди. Балтимор имаше просек од 0.30 очекувани поени. rbsdm.com, во споредба со 0.02 EPA по игра фрлање на топката. Балтимор е втор во НФЛ по брзање ЕПА по игра за оваа сезона зад само Кливленд Браунс.

Одамна е утврдено дека, генерално, играта на додавање е многу поефикасна од нападот од земја, но нападот на Гаврани е најдобар кога може да манипулира со одбраната со својата разновидна игра на трчање и заканата од зоната за читање и опција за читање.

Иако значителните способности на Џексон за фрлање топка - тој е подобар џебен додавач отколку што му се дава признание - треба да се искористат каде што е можно, победата над Баканиерс која беше поудобна од конечниот резултат треба да послужи како потсетник за Равенс дека начинот на кој играа на стадионот Рејмонд Џејмс е нивната најдобра формула за успех.

Малку тимови во НФЛ можат да го контролираат часовникот и да создаваат експлозивни игри со играта на трчање на начинот на кој тоа го прават Равенс. Кога ќе ја искористат максимумот од таа способност и ќе ги искористат офанзивните слабости на противникот, како што тоа го направи нивното брзо додавање против заливот Тампа, Гаврани - дури и во АФЦ во кој има два моќни тима во Бафало Билс и Канзас Сити Чифс - имаат рецепт да оди длабоко во постсезоната.