Баерн Минхен ја победи Барса со 2-0 по враќањето на Левандовски, но сомнежите остануваат

Баерн Минхен ја победи Барселона со 2-0 во она што се сметаше за големото враќање на играта на поранешната ѕвезда Роберт Левандовски. Иако Левандовски имаше свои шанси, головите во второто полувреме на Лукас Ернандез (50') и Лерој Сане (54') му ги обезбедија на Баерн сите три бода на крајно удобно.

Впрочем, импресивна беше брзината на капитулацијата на Барселона по првиот гол. Баерн штотуку се мачеше во првите 45 минути само да го прекине ќор-сокакот преку удар со глава на Ернандез по корнер на Џошуа Кимих. Потоа, само четири минути подоцна, натпреварот беше завршен кога Сане ја отпушти одбраната на Барса и доведе до 2-0.

„Во првото полувреме, Барселона имаше подобри шанси од нас - нашата последна топка не беше таму“, изјави главниот тренер на Баерн, Јулијан Нагелсман по натпреварот. „Работите станаа многу подобри во второто полувреме, а нашата ефикасност ја направи разликата денес“.

Левандовски сам веројатно можеше да стави крај во првото полувреме. „Ние сме среќни што тој го испрати волеј преку пречката, а јас бев таму во втората шанса“, изјави голманот на Баерн, Мануел Нојер по натпреварот. „Денес покажавме добри дефанзивни перформанси.

Тој втор дел беше вистински, но само во второто полувреме. Во првото полувреме, особено Алфонсо Дејвис, во неколку наврати мораше да брза назад за да гасне пожари. Канаѓанецот имаше среќа што неговиот фаул над Усман Дембеле во шеснаесетникот (44') не беше оценет како пенал.

Потоа следеа двата брзи гола на Баерн во второто полувреме кои, на многу начини, ќе ги обојат многуте недостатоци во првото полувреме. Заклучокот, сепак, останува дека Рекордмајстер, откако се мачеше во три последователни натпревари во Бундеслигата, повторно имаше периоди во кои тимовите имаа проблеми со противникот.

Но, можеби навивачите и медиумите беа премногу остри кон Баерн? „Не треба да претеруваме; ги добивме нашите натпревари во КП“, рече Нојер. „Имавме простор против Интер и Барселона. Сепак, мораме подобро против компактните тимови во задниот дел. Таков противник сега не чека викендот во Аугсбург“.

Има елемент на вистина во изјавите на Нојер. Баерн имаше фантастичен почеток, а многу набљудувачи сметаа дека Бундеслигата е завршена во август по победите против Франкфурт (6-1), Волфсбург (2-0) и Бохум (7-0).

Со голгетерски рекорд од 15-1, Баерн изгледаше незапирлив во лигата, но потоа дојдоа трите нерешени. Прво Гладбах го одржа Баерн до нерешено 1-1, потоа Унион Берлин му одзеде бод на Баерн во нивното реми 2-2, а на крајот, Штутгарт, исто така, успеа да израмни 2-2, откако двапати падна на Алијанц Арена.

Трите натпревари во Бундеслигата без победа беа прекинати со многу убедливата победа од 2-0 против Интер на Сан Сиро. Натпреварот против Интер беше можеби најдобриот настап оваа сезона до оние десет минути против Барса денес кои му обезбедија на Баерн нови три бода и историски 30 натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите без пораз - што е израмнување на рекордот поставен од Реал Мадрид.

Можеби медиумите беа премногу остри кон Баерн. Рекордмајстер сега ги победи Интер и Барса во групата на смртта и суштински може да се пласира во следната фаза со две победи над Викторија Плзен.

Сомнежите ќе останат додека не се подобрат резултатите во Бундеслигата. Следен е Аугсбург, екипа која нема да му го даде на Баерн просторот што го направи Барса на овој натпревар. Понатаму, Рекордмајстер може да биде без Ернандез и Дајот Упамекано, кои двајцата се повредија вечерва.

Тоа е можеби главната работа од мечот на Барса. Баерн ја заврши работата и го отфрли Левандовски при неговото враќање на Алијанц Арената, но сомнежите ќе останат додека не се подобрат резултатите во Бундес лигата.

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за подрачја САД во трансфер пазарот. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth