Баерн Минхен го победи Франкфурт со 6-1 уште повеќе ја нагласува нивната доминација во Бундес лигата

Тоа беше совршен почеток за кампањата на Баерн Минхен во Бундеслигата 2022/23. Рекордмајстер го победи победникот во Лига Европа Ајнтрахт Франкфурт со 6-1 во распродадената Дојче Банк Арена. Но, додека кампањата на Баерн започна перфектно, Бундеслигата повторно е предизвикана со дебата за нејзината конкурентност.

Доминацијата на Баерн, всушност, беше очигледна само неколку минути по натпреварот. Во рок од пет минути, Џошуа Кимич го отвори резултатот со брилијантен удар од слободен удар кој, според статистиката на AWS, креаторите имаа само 4% веројатност за голови.

Тој гол ја постави сцената за пораз. Бенџамин Павард (11'), Садио Мане (29'), Џамал ​​Мусиала (35') и Серж Гнабри (43') додадоа предност на Баерн од 5-0 на полувремето. Второто полувреме беше бесмислено, дозволувајќи му на главниот тренер Џулијан Нагелсман да дебитира за високо рекламираниот талент Матис Тел за последните минути од натпреварот.

Мусијала (83'), во меѓувреме, додаде уште еден, дополнително подвлекувајќи го неговиот статус на најжешката перспектива во европскиот фудбал. Единствениот гол на Франкфурт кој го постигна новото засилување Рандал Коло Муани (64') за малку ќе загубеше во вревата.

„Одигравме неверојатен натпревар со многу енергија“, рече Нагелсман по натпреварот. „Имаше многу паралели со натпреварот со Лајпциг. Момците се среќни. Победите никогаш не се нормалност, секогаш е нешто посебно, дури и ако сте освоиле многу. Сите се гладни за повеќе, и се надевам дека ќе остане вака“.

Баерн, исто така, доминираше во првите 45 минути против Лајпциг во Суперкупот на ДФЛ минатата сабота. Лајпциг за малку ќе се врати во тој натпревар, но не успеа во последните пет минути да израмни.

Резултатот на полувремето во Лајпциг, и резултатот денес, ќе бидат дополнително вода на мелницата за критиките што ја доведуваат во прашање конкурентноста на Бундеслигата. Навистина, и покрај или можеби поради заминувањето на Роберт Левандовски, Баерн оваа сезона изгледа незапирливо.

Пет различни стрелци ги постигнаа првите пет гола, а само Мусиала двапати постигна гол. Нападот со Гнабри и новото засилување Мане ги замолчи оние кои мислеа дека полскиот напаѓач не може да биде заменет. Ако ништо друго, Рекордмајстер сега изгледа поопасно и состави тим што ќе биде предизвик за Лигата на шампионите, а титулата во Бундеслигата е речиси од секундарна природа.

„Тоа беше потполно заслужена победа за Баерн“, изјави тренерот на Ајнтрахт Франкфурт, Оливер Гласнер по натпреварот. „Ги загубивме главите по двата брзи гола што ги примивме. Баерн целосно го искористи просторот што му го дадовме. Едноставно бевме обземени од нивното темпо. Сега имаме шанса да бидеме подобри против Реал Мадрид во среда.

Оние кои веруваат дека фокусот на Баерн на Лигата на шампионите ќе им овозможи на другите клубови да ја освојат титулата, ќе мора повторно да размислат. Рекордмајстер ја окупира секоја улога двојно - всушност, таквите како Лерој Сане и Кингсли Коман не би биле во стартните XNUMX во моментов.

Меѓутоа, таа доминација има и друга страна. Бундеслигата работи напорно за поголемо меѓународно признание. Извршниот директор на Баерн Оливер Кан и членот на извршниот одбор Андреас Јунг ги повикаа другите германски клубови во последните недели да заминат во странство за да помогнат во продажбата на лигата.

Навистина, Ајнтрахт Франкфурт (до Јапонија), ВфБ Штутгарт и 1.ФЦ Келн (и двајцата ќе играат пријателски натпревар во Остин, Тексас) веќе најавија турнеи за паузата за Светското првенство во ноември.

Одењето во странство е една работа; Убедувањето на луѓето дека лигата е конкурентна е друго; на крајот на краиштата, поразот на Баерн од Франкфурт со 6-1 на отворањето е страшно за оптиката - само еден поглед на фудбалскиот Твитер во САД во петок навечер е сè што треба да се знае за борбата на Бундеслигата да се продаде како производ.

Можеби тоа што Баерн ја отвора сезоната беше, во ретроспектива, ужасна идеја, и тоа е уште еден потсетник за доминацијата и пропустот на клубот над остатокот од лигата. Еден натпревар кој ќе имаше повеќе смисла ќе беше Дортмунд против Леверкузен, кој ветува дека ќе биде спектакл во сабота навечер.

Овие два тима ќе биде забавно да се гледаат, но по доминацијата на Баерн во петокот, колкумина надвор од хардкорните навивачи на Бундеслигата ќе се прилагодат, особено со отворањето на Премиер лигата истиот викенд?

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за подрачја САД во трансфер пазарот. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth