Поразот на Баерн Минхен покажа дека Барселона се уште е далеку од елитата во Лигата на шампионите (ВИДЕО)

ФК Барселона не успеа да испише историја во вторникот вечерта со поразот со 2-0 од Баерн Минхен во Лигата на шампионите.

Каталонците никогаш не ги победија Баварците на нивниот домашен терен во елитното европско клупско натпреварување, но изгледаа како да се на пат да го поправат ова со експлозивно прво полувреме.

Имаше многу шанси за играчи како Роберт Левандовски и Педри. Но, во возбудливата битка од крај до крај на континенталните тешки тегови, Барса не успеа да го оддалечи својот противник кога ги имаше на јажиња.

Нивните непријатели од Бундеслигата ги впиваа ударите, а потоа возвратија со нокдаун во второто полувреме пред да стигнат до едногласна одлука за победа на поени.

Првиот пораз на Барса сезонава во кој било формат покажува дека и покрај сите забележливи подобрувања на часовникот на главниот тренер Чави Ернандез и влијанието на новите засилувања, Блауграните се уште се далеку од предизвикот на елитата.

„Кога ќе ги отфрлите тимовите во Лигата на шампионите, против тимови од ова ниво, на крајот плаќате“, се жалеше Чави за шпанската телевизија Мовистар по натпреварот.

„Бевме подобри. Имавме шест или седум навистина чисти шанси, но Баерн не простува“.

„Но, ќе ги земеме позитивните страни и иако тоа беше негативен резултат, можеме да научиме од грешките“, вети тој.

„Тоа е чекор назад. Направивме доволно за да ремизираме, ако не победиме, поразот не е заслужен, но направивме грешки во двете шеснаесетници.

Чави е во право во тоа што Барса мора да се фокусира на позитивните страни. Во првите 45 минути, тие го однесоа натпреварот на Баерн како што ретко кој може да го направи на оваа висина, а подобрата завршница можеби целосно ќе ги смени насловите.

Сè уште на возраст од само 19, односно 18 години, Педри и Гави повторно покажаа дека имаат квалитет да се натпреваруваат против најдобрите во светот и дека непријателските атмосфери не можат да ги оттргнат од нивната игра.

Но, додека Барса не почне да ги убива противниците кога ќе има шанса и не стане поулична, чекањето за прва титула во UCL во јуни следната година ќе биде само осум години.