Баерн Минхен падна 4 бода за да ја започне кампањата по Светското првенство

Бундеслигата се врати од зимската пауза по Мундијалот, но се чини дека Баерн Минхен не ја доби пораката дека сезоната е вратена. Рекордмајстер загуби два бода против РБ Лајпциг во петокот (1-1), а потоа му требаше завршница од светска класа од Џошуа Кимих за да го спаси ремито 1-1 против Келн во вторникот.

Додека резултатот на Шпиценшпил против Лајпциг малкумина ќе ги загрижи на Säbener Straße, приказната по натпреварот во вторник против Келн беше малку поинаква. Првото полувреме, особено, беше слабо бидејќи Баерн немаше решение откако Елис Схири направи 1-0 за гостинот Били Гоатс.

На Баерн му недостасуваше креативност, длабочина во нивните длабочини и изгледаше неверојатно ранливо секогаш кога Келн брзо ја освојуваше топката при транзицијата. Келн, всушност, би можел да се чувствува разочаран што не постигнал ниту една секунда, со што ефикасно ја завршил играта на која било од нивните брзи транзиции.

„Дефинитивно мораме да зборуваме за првото полувреме, особено во однос на пристапот и ставот“, изјави играчот од средниот ред на Баерн Џошуа Кимих по натпреварот за медиумите. „Повторно примивме гол по сет. Тоа често беше случај во првата полусезона. Ова треба да престане што е можно поскоро. Второто полувреме беше подобро“.

Новиот голман на Баерн Минхен, Јан Зомер, го повтори ставот на Кимих. „Не одигравме добро прво полувреме и направивме многу грешки“, рече Сомер. „Донесовме многу поголема моќ на теренот во второто полувреме. Голот беше одличен. За жал, беше малку предоцна. Ако израмнивме порано, можевме да го добиеме натпреварот“.

Баерн беше навистина подобар во вториот дел. Но, дел од вистината е и тоа што, на моменти имаше ретроспективи на игрите на Германија во Катар. Рекордмајстер ќе го заврши натпреварот со 78% посед и доминираше со 855 спрема 243 одиграни додавања.

„Бевме подобри во второто полувреме по продолжението“, рече тренерот на Баерн, Џулијан Нагелсман. „Келн седеше длабоко и ни отежна. Да постигневме гол порано, ќе беше тешко за нив. Начинот на кој игравме во вториот дел беше она што го замислувавме. Убеден сум дека ќе се вратиме на победничките патеки ако продолжиме така.”

Сигурно дека Баерн се подобри откако Кингсли Коман влезе во игра наместо Серж Гнабри - тој се соочи со критики по натпреварот за неовластено патување во Париз - а Рајан Гравенберч го замени Леон Горецка. Двете замени донесоа поголема брзина и длабочина во играта на Баерн. Но, Келн сепак успеа да ја собори последната третина, што им отежна на играчите како Џамал ​​Мусиала да најдат простор во шеснаесетникот.

Мусиала ќе биде изведен во 68. минута, а на негово место ќе дојде Томас Милер. На Мусиала видливо му недостигаше свежината и креативноста од пред Мундијалот. Без Мусијала во своите најдобри моменти, Баерн има многу малку решенија за да помине низ длабоките одбранбени линии.

Наместо тоа, му требаше финиш од светска класа на Кимих во 90. минута за Баерн да израмни. Ударот на Кимих надвор од шеснаесетникот сигурно беше посебен, но исто така ја истакна фрустрацијата на Рекордмајстер да најде решенија во шеснаесетникот.

Можеби враќањето на Мусиала ќе биде решение за многу проблеми на Баерн по Светското првенство. Остатокот од лигата, сепак, ќе се надева дека на Рекордмајстер ќе им требаат уште неколку натпревари за да ја истресат 'рѓата на Светското првенство.

Франкфурт може да ја намали разликата до врвот на табелата во среда со победа против Фрајбург на само три бода. Тоа ќе создаде вкусна пресметка на врвот на табелата во сабота, кога Баерн ќе му гостува на Франкфурт во она што ќе биде вистински Топшпил.

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за подрачја САД во трансфер пазарот. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth