Баерн Минхен ја заврши кризата во Бундеслигата со победа од 4-2 над Волфсбург

На хартија, Баерн Минхен стави крај на мини кризата по Светското првенство. Рекордмајстер го победи Мајнц во средината на неделата со 4-0 во ДФБ Покал и што е уште поважно, ги заврши трите натпревари по ред серијата нерешени 1-1 со победата од 4-2 над Волфсбург.

На површина, резултатската криза е завршена. Но, триумфот над Волфсбург покажа и многу недостатоци кои поефективниот противник можеби подобро ќе ги истражеше. Според Bundesliga.com, Волфсбург водеше со xG 2.71 до 0.68.

Не е изненадувачки, главниот тренер на Баерн, Џулијан Нагелсман, се согласи дека неговата екипа можеби имала малку среќа во неделата навечер. „Победата беше клучна“, изјави Нагелсман за медиумите по натпреварот. „Постигнавме три гола од првите три шанси, што ни олесни.

Тие три гола на Кингсли Коман (9' и 14') и Томас Милер (19') се чинеше дека го убија натпреварот рано, но голот на Јакуб Камински во крајот на првото полувреме ја отвори вратата за Волфсбург. Потоа во 54. минута Џошуа Кимич беше исклучен со втор жолт картон.

„Бевме премногу опуштени по 3-0 и му дозволивме на Волфсбург да се врати во игра“, рече Нагелсман. Само благодарение на индивидуалната магија на Џамал ​​Мусиала во 73. минута Баерн конечно можеше да го запечати натпреварот/ Голот на Џамал ​​беше клучен“, рече Нагелсман. Ги земаме трите бода и одиме напред.

Но и по тој четврти гол на Баерн, Волфсбург не згасна. „Волците“ постигнаа втор во 81. минута кога Матијас Сванберг конечно реализираше една од неговите многубројни шанси. Јаник Герхард потоа постигна трет само неколку моменти подоцна, но ВАР интервенираше, одземајќи ја секоја надеж за враќање на Волфсбург.

Резултатот значи дека Баерн засега ќе остане прв на табелата. Еден бод пред Унион Берлин, три бода пред Дортмунд, четири бода пред Лајпциг и пет бода пред Франкфурт. Сите тие страни сепак остануваат во предизвикот за титулата.

Понатаму, тие страни исто така ќе имаат земено предвид дека оваа страна на Баерн е победлива. Имаше неколку пасуси во игра каде поефективниот тим на Волфсбург можеше да постигне гол. Клубот, чиј тренер е поранешниот тренер на Баерн, Нико Ковач, исто така ги подари првите два гола, копајќи се во невозможна дупка.

„Баерн постигна три гола од нивните први два шута, бидејќи тој на Кингсли беше центаршут, а не шут“, изјави Ковач по натпреварот до меидата. „Мислам дека немавме многу среќа што загубивме денес. Нивниот индивидуален квалитет ја направи разликата“.

Баерн, секако, ќе гледа поинаку. Нагелсман и клупските шефови ќе го гледаат ова како типичен ефикасен настап како Баерн. Тие исто така ќе нагласат дека оваа победа беше неопходна за една недела во која капитенот и моментално повреден голман, Мануел Нојер даде контроверзно двојно интервју за Атлетик и Зидојче Цајтунг.

Во тоа интервју Нојер силно ги критикуваше шефовите на Баерн за отказот на неговиот тренер на голманите Тони Тапаловиќ. Иако изјавите, како што често се случуваше во медиумскиот котел околу рекордните шампиони, беа преполни, поразот или ремито од Волфсбург секако ќе ги отворише вратите за медиумски циркус. Но, наместо тоа, резултатот им дава време на сите во Säbener Straße да ги смират работите.

Но, што значи резултатот за трката за титулата? Како што е секогаш случај, вистината ќе биде некаде на средина кога станува збор за оценување на овој резултат. Баерн среќно ќе ги земе тие три бода и ќе се изјасни повторно во форма. Противниците ќе забележат дека Баерн сепак може да добива среќни натпревари. Но, тајно, тие ќе почувствуваат дека има шанса да ја освојат титулата во Бундеслигата оваа сезона.

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за подрачја САД во трансфер пазарот. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth