Бразил ја исфрли Јужна Кореја со 4-1 за да се пласира во четвртфиналето

Горна линија

Бразил ја исфрли Јужна Кореја од Мундијалот во понеделникот за да се пласира во четвртфиналето, со што е осми последователен пат како најуспешната репрезентација во историјата на Светските првенства се пласира во рундата.

Клучни факти

Бразилецот Винисиус Јуниор постигна гол против Јужна Кореја на само седум минути од првото полувреме, а потоа Нејмар со гол од пенал и головите на Ричарлисон и Лукас Пакета.

На Нејмар, со 77 гола со репрезентацијата на Бразил, му треба само уште еден за да ја изедначи бразилската фудбалска легенда Пеле за титулата најдобар стрелец на сите времиња во земјата (7 од тие голови беа за време на Светско првенство).

Иако бековската линија на Јужна Кореја се мачеше да се одбрани од нападите на Бразил, Сеунг-Хо Паик постигна гол во второто полувреме за да го донесе резултатот на 4-1 во последно време.

Изненадувачки факт

Бразил освои пет светски првенства, најмногу од која било земја во историјата на турнирите.

Што да внимавате

Во петок, Бразил во четвртфиналето ќе се соочи со Хрватска, која се пласираше во следната рунда откако на пенали ја совлада Јапонија со 3-1 по нерешените 1-1. Ако Бразил ја победи Хрватска, во полуфиналето ќе се соочи со победникот од петочниот дуел Аргентина-Холандија.

Главна позадина

Единаесетте селекции кои остануваат на турнирот во понеделник се Бразил, Холандија, Аргентина, Франција, Англија, Хрватска, Бразил, Мароко, Шпанија, Португалија и Швајцарија. САД беа нокаутиран од Холандија во сабота. Хрватска, Холандија, Аргентина, Англија и Франција веќе го обезбедија своето место во четвртфиналето на турнирот, оставајќи ги преостанатите шест репрезентации да се натпреваруваат за трите преостанати места. Финалето на Светското првенство е закажано во недела на 18 декември.

Голем број

$ 440 милиони. Толку во парични награди ФИФА ќе им подари на 32-те репрезентации кои се натпреваруваа на Светското првенство, вклучително и 42 милиони долари за победникот.