Бундеслигата заврши во драма, бидејќи Лајпциг стигна до Лигата на шампионите, а Штутгарт преживеа

Драма во Штутгарт, драма во Дортмунд, драма во Билефелд и драма во Леверкузен. Последниот натпревар во Бундеслигата обезбеди многу приказни и на врвот и на дното на табелата.

СЦ Фрајбург и РБ Лајпциг беа во директна конкуренција за последното место во Лигата на шампионите на самиот врв. На два бода разлика, двата клуба, кои ќе се соочат и во финалето на ДФБ Покал следниот викенд, се обидуваа да го заземат четвртото и последно место во UCL.

На хартија, ситуацијата се чинеше јасна. На Лајпциг му требаше само бод против веќе испаднатата Арминија Билефелд. Фрајбург, пак, требаше да го победи Баер Леверкузен со бараните ѕвезди Патрик Шик и Муса Дијаби.

Шик обезбеди водство за Леверкузен во 54. минута кога се одлепи и го најде соиграчот Лукас Аларио за водство. Билефелд и Лајпциг сепак беа изедначени на 0-0 во тој момент. Натпреварот полека се движеше кон неизбежен крај се до 70. минута кога Јани Сера и донесе водство на Арминија над Лајпциг.

Одеднаш, се слушна шум низ BayArena во Леверкузен. „Се разбира, бевме свесни што се случуваше на другиот натпревар“, изјави по натпреварот играчот од средниот ред на Фрајбург, Винченцо Грифо. Потоа во 88. минута Фрајбург од никаде израмни кога погоди Јаник Хаберер.

Сега имаше врева во БајАрена меѓу навивачите на Фрајбург. Може ли малиот Фрајбург да ги надмине шансите и да стигне до Лигата на шампионите за прв пат во историјата? На крајот, одговорот беше не; Лајпциг израмни во 93. минута благодарение на голот на Вили Орбан. Но, Брајсгау Бразилец не беа свесни за резултатот во таа фаза.

„Не знаевме дека Лајпциг израмни“, рече тренерот на Фрајбург, Кристијан Штрајх по натпреварот. И со тоа на ум, Фрајбург фрли се во шеснаесетникот на Леверкузен, вклучувајќи го и голманот Марк Флекен. Леверкузен добро ја искористи празната мрежа, а Ексекјел Паласиос постигна гол од половина терен и го стави натпреварот во кревет.

И покрај фантастичната сезона, разочарувањето беше забележливо на лицето на Штрајх по натпреварот. Беше тешко по израмнувачкиот гол бидејќи влеговме се во игра“, рече Штрајх. И покрај разочарувањето, тренерот веднаш ги истакна позитивните страни. „Завршивме шести! Голем комплимент за тимот; тие дадоа се од себе и одиграа константна сезона“.

Фрајбург, се разбира, сè уште има шанса за сребро кога ќе се соочи со Лајпциг во Покал следниот викенд. Ниту една страна не победи на натпреварот, а некои го претворија натпреварот во а судир на култури помеѓу традиционален мал клуб (Фрајбург) и клуб предводен од инвеститори (РБ Лајпциг).

Додека Лајпциг и Фрајбург имаат уште еден меч, Херта Берлин ќе има уште два натпревари оваа сезона. Херта влезе во мечот на 34. два бода повеќе од 16-то пласираниот ВфБ Штутгарт над падот во плејофот за испаѓање.

И најдолго во саботата се чинеше дека ќе останат таму. Херта рано поведе против летаргичната екипа на Борусија Дортмунд во 18. минута кога Ишак Белфодил постигна гол. Штутгарт, во меѓувреме, беше задржан на реми 1-1 од страна на Келн која се уште се бори за место во Лига Европа.

За разлика од Фрајбург и Лајпциг, доцната драма овде би резултирала со промена на позициите. Во Дортмунд, идната ѕвезда на Мен Сити, Ерлинг Халанд израмни за црно-жолтите, а потоа младиот Јусуфа Мукоко направи 2-1 за БВБ.
VB
во 84. минута.

Во тој момент, Штутгарт сè уште беше упатен во плеј-офот за испаѓање. Како што беше случајот во Леверкузен со Фрајбург, швабите фрлија сè во шеснаесетникот на Келн и за разлика од Фрајбург, тие ќе бидат наградени.

Во 92. минута Ватару Ендо со глава го погоди вториот на Штутгарт за да ги обезбеди трите бода кои ќе му гарантираат безбедност. Следеа драматични сцени со американскиот тренер на Штутгарт, Пелегрино Матарацо кој упадна низ целиот терен во славје, навивачите не можеа да се воздржат, а играчите беа на барикадите.

Додадоа уште шест минути, но резултатот остана, испраќајќи ја Херта во плеј-офот против оној кој ќе заврши на третото место во 2.Бундеслигата во недела. „Тоа беше чиста екстаза, прекрасен момент, неверојатен“, рече Матарацо по натпреварот. „Многу сум среќен за момците. Не ги забораваш моментите како денешниот“.

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за подрачја САД во трансфер пазарот. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth