Синсинати Бенгалс играше во четвртиот натпревар за титулата на АФЦ во недела, очекувајќи ја првата победа во Супербоул

Бенгалците во Синсинати се во необична ситуација.

Во недела, тимот ќе се соочи со Канзас Сити Чифс втора година по ред во натпреварот од АФЦ шампионатот. Тоа е само четврти пат во историјата на франшизата Бенгалците да играат во конференциска игра за наслов. Тие победија на претходните три настапи во оваа рунда и се пласираа во Суперболот, каде секој пат губеше.

Сепак, во поголемиот дел од историјата на франшизата, Бенгалците беа меѓу најмалку успешните франшизи во лигата.

До минатиот јануари, тие немаа победа во плејоф натпревар 31 година, губење на седум натпревари од кругот на Wild Card во тој период, вклучително и пет по ред од 2011 до 2015 година. И освен трите сезони во кои настапија во Супер Боул, тие имаат само една победа во плејофот. Тоа се случи на 6 јануари. 1991 година, кога Бенгалците ги победија Хјустон Ојлерс, со 41-14, во игра со вајлд-карти кога бекот Бумер Есијасон фрли две додавања за тачдаун и трчаше за уште едно.

Следната недела, тие загубија, 20-10, од ​​Лос Анџелес Рајдерс, почеток на сушата за победа во плејофот што немаше да заврши до 15 јануари 2022 година.

Сега, со бекот Џо Бароу на кормилото, Бенгалците за првпат играат во меѓусебни натпревари за титулата на АФЦ. Синсинати е аутсајдер против Чифс и игра во тешка друмска средина, но Бенгалците ги поразија Чифс во нивните последни три натпревари, од кои сите беа решени со три поени, вклучувајќи ја и победата од 27-24 на 4 декември во Синсинати.

Еве еден поглед на другите три настапи на Бенгалците за титулата во АФЦ:

10 јануари 1981 година - Бенгалците го поразија Сан Диего Чарџерс, 27-7, во Синсинати

Бенгалците влегоа во сезоната 1981 откако завршија на последното место во нивната дивизија три последователни сезони. И тие само три пати влегуваа во плеј-офот, секој пат губејќи во првото коло.

Сепак, Синсинати имаше пробив сезона, оди со 12-4, го освои Централниот АФЦ и го освои првото место на конференцијата во плеј-офот. Бенгалците ја отворија постсезоната со 1-28 победа над Бафало Билс како бекот Кен Андерсон го фрли победничкиот тачдаун во четвртата четвртина на дебитантот Крис Колинсворт, кој сега е водечки аналитичар на игри на NBC.

Следниот викенд, Бенгалците ги победија Чарџерите со 20 поени разлика во она што беше познат како „Кадија за замрзнување“ поради студените услови: умерените беше -9 степени, додека студот на ветерот беше -59 степени. Андерсон уфрли за два тачдаун, додека одбраната под притисок Бекот на Chargers All-Pro, Ден Футс, кој постигна 15-на-28 за еден тачдаун и две пресретнувања и беше отпуштен двапати.

Во Супер Боул на 24 јануари во Детроит, Бенгалс изгубени, 26-21, на Сан Франциско 49ерс, кои ја освоија својата прва титула. Бекот на Сан Франциско, Џо Монтана, беше прогласен за најкорисен играч на играта откако постигна 14-на-22 за 157 јарди и тачдаун и брзаше за уште еден тачдаун.

8 јануари 1989 година - Бенгалците го поразија Бафало Билс, 21-10, во Синсинати

Бенгалците ја освоија својата дивизија и влегоа во плејофот како носител број 1 на AFC со скор од 12-4. Тие имаше најголема разлика во бодови (119 поени) во лигата и просечни најдобри НФЛ-28 поени по натпревар.

Откако заработи збогум, Синсинати го отвори плеј-офот на новогодишната ноќ против Сиетл Сихокс, шампионот на АФЦ Запад. На полувремето Бенгалците беа пред, 21-0, на три брзи тачдауни. Сихоукс потоа постигнаа два тачдаун во четвртата четвртина за 21-13 и ја вратија топката на околу две минути до крајот, но тие не постигнаа гол.

Натпреварот за титулата на АФЦ ги играше првите две носители и реприза од натпреварот од регуларната сезона во кој Бенгалците ги совладаа Билс, 35-21, дома на 27 ноември. победи повторно во плеј-офот бидејќи ја истрчаа топката 50 пати по 175 јарди и два тачдаун и имаа предност од 39:29 до 20:31 во времето на посед. Бекот на Билс Џим Кели уфрли три прекини и заврши само 14 од 30 додавања.

Суперболот беше реванш на натпреварот седум години претходно и го имаше истиот исход. Овој пат победија 49-ките. 20-16, кулминирајќи со додавањето од 10 јарди на Монтана до Џон Тејлор на 34 секунди до крајот. Тоа беше рангиран како 21-ва најдобра игра во историјата на НФЛ и беше скршено срце за Бенгалите, кои беа напред и покрај тоа што Есијасон заврши само 11-од-25 додавања и уфрли прекин.

30 јануари 2022 година - Бенгалс ги порази Чифс, 27-24, по продолженија во Канзас Сити

Бенгалците беа еден од изненадувачките тимови минатата година. Тие завршија на последното место во дивизијата три последователни години и не се пласираа во плеј-офот од 2015 година.

Сепак, Синсинати победи на три од последните четири натпревари во регуларниот дел од сезоната, го освои АФЦ Север и влезе во плејофот како носител број 4. Тие победи играта со вајлд карти, 26-19, над Лас Вегас Рајдерс, нивна прва победа во плејофот од јануари 1991 година. Следната недела, Бенгалците отпатуваа во Тенеси и поразен Но.

Бенгалците повторно отпатуваа за натпреварот за титулата на АФЦ. Шефовите беа носители и фаворити број 2, откако во конференцискиот шампионат играа четврта последователна сезона.

На полувремето началниците водеа со 21-10, иако играта беше далеку од завршена. Бенгалците ги постигнаа следните 14 поени, вклучувајќи го и голот на Мекферсон од 52 јарди кој му донесе водство на Синсинати од 24-21 на само повеќе од шест минути до крајот.

На следното возење, бекот на Чифс, Патрик Махомес заврши пет последователни додавања, вклучително и 5 јарди до тесниот Тревис Келце, кој му даде на Канзас Сити прв и гол на линијата од 1 јарди со преостанати 30:9. Но, на третото место од линијата од 26 јарди, Махомес беше отпуштен и пропадна, но Канзас Сити се опорави на линијата од XNUMX јарди.

Шефовите потоа се свртеа кон критичарот Харисон Баткер, кој постигна гол од поле од 44 јарди како што истече времето за да го испрати натпреварот во продолжение. Канзас Сити го освои фрлањето паричка и го освои првото продолжение на посед, но началниците излегоа со три-и-аут. На следниот посед, Мекферсон повторно проби, постигнувајќи гол од 31 јарди и испраќање Бенгалците до нивниот прв Супер Боул по 33 години.

Како што направија Бенгалите на Суперболот во јануари 1989 година, тие донесоа водство во второто полувреме. Синсинати ги предводеше Лос Анџелес Рамс со 20-13 од полето на Мекферсон со 10:15 до крајот на третата четвртина. Но, повторно не постигнаа гол и изгубени, 23-20, кога бекот на Рамс, Метју Стафорд, фрли тачдаун од еден јар до Купер Куп на 1:1 до крајот. Куп имаше осум улови за 25 јарди и два тачдауни и беше прогласен за најкорисен играч на Супер Боул.