Костарика го потопи Нов Зеланд за да се пласира на Светското првенство

Имаа најголем дел од поседот и најголем дел од можностите. Тие дури ја имаа топката во задниот дел од мрежата по инстинктивниот, финиш од непосредна близина на талисманскиот напаѓач Крис Вуд, но судијата Абдула Хасан Мохамед го отфрли голот поради прекршокот на Метју Гарбет.

Сите бели од Нов Зеланд беа самоуверени и остроумни, но фудбалот на елитното ниво често е полн и не простува. Тимовите победуваат и губат натпревари додека да трепнеш. По само три минути, ветеранот напаѓач Џоел Кембел, некогаш од Арсенал, го темпираше своето трчање до совршенство за да се поврзе со низок центаршут на тинејџерот Џевисон Бенет и да ја заглави топката дома, 1-0.

Тоа беше првиот и последен напад на Костарика во првото полувреме. Тикос го имаа својот почеток од соништата. Беа од 87 минути до освојување на последниот билет за Светско првенство. Нов Зеланд остана присебен, искористувајќи го двоумењето во одбраната на Костарика за да создаде опасност и серија шанси по петнаесет минути. Со голот на негова милост, Алекс Грив требаше подобро. Во 36. минута Нов Зеланд побара пенал за туркање на Вуд, но судијата немаше да го има.

На полувремето, Костарика ги промени промените, доведувајќи ги Кендал Вастон (34) и Брајан Руиз (36), како и Карлос Мартинез. Тикос се старечка екипа, но тие ги завршија квалификациите за Конкакаф со деветнаесет поени од нивните последни седум натпревари и ја освоија Панама на четвртото место. Ветераните по паузата го покажаа своето искуство и управување со играта. Упорниот, Руиз даде одреден поттик напред. Се отвораше простор за Костарика додека Нов Зеланд тргна во потрага по израмнување.

Тој израмнувач никогаш не стигна. Наместо тоа, Коста Барбарусес беше исклучен поради лош удар, вадејќи го зглобот на Калво. Овој пат Нов Зеланд можеше малку да се жали, но на 22 минути до крајот, сите бели го бркаа натпреварот, гол и човек надолу. Беше тешко за сите бели, млада и тесно поврзана група која направи чекори под водство на тренерот Дени Хеј. Тие продолжија да се борат, правејќи го нумеричкиот недостаток ирелевантен, но откако го одиграа еден од нивните најдобри мечеви досега, останаа со празни раце.

„Изведбата беше феноменална“, рече Хеј во блиско интервју, признавајќи дека на неговиот тим му недостигала завршницата. „Очигледно беше толку разочарувачки гол да се прими, но одговорот после тоа беше неверојатен од играчите. Целосно доминиравме на натпреварот. Бевме сензационални. И со десетмина доминираме со репрезентација која сега оди на Светско првенство. Начинот на кој го примивме голот ќе боли долго време“.

Додека низ стадионот одекнуваа скандирањата „Тикос“, Костарика стана 32-риот и последен финалист на Светското првенство. Тикос го комплетира составот на Светскиот куп, влегувајќи во групата Е заедно со Шпанија, Германија и Јапонија. Во првиот натпревар на 23 ноември, Костариканците ќе играат против Шпанија, два дена откако Сенегал и Холандија го започнаа Светското првенство.