Дејвис, Мусиала и Чупо-Мотинг пишуваат наслови додека Баерн го победи Аугсбург со 5-2

ДФБ Покал или Купот на Германија е посебен, а во средата вечерта не беше ништо поразлично бидејќи Аугсбург беше домаќин на Баерн Минхен во нешто што ќе испадне како спектакл за навивачите. Баерн би го добил натпреварот со 5-2 благодарение на головите на Ерик-Максим Чупо-Мотинг (27' и 52'), Џошуа Кимич (53'), Џамал ​​Мусиала (74'), Алфонсо Дејвис (91') со Мадс Педерсен ( 9') и Дајот Упамекано (ОГ 65') погодија за Аугсбург.

Неколку работи се истакнаа во WWK арената во Аугсбург. Баерн Минхен сè уште се мачи кога е во прашање одбраната, но, за разлика од почетокот на сезоната, сега може уште еднаш да ги надмине своите противници.

Голем дел од тоа се должи на фактот дека Мусиала се врати во 100% кондиција и сега развива неверојатен однос со Канаѓанецот Дејвис и на теренот и надвор од него. Дејвис зборуваше претходно оваа недела за фактот дека Мусиала, а не Гави од Барселона требаше да ја добие наградата Копа на Франс Фудбал што му беше врачена на најдобриот млад играч на планетата.

„Можеби ти го ускратија трофејот Копа, но нема да ти ја одбијат вашата идна Златна топка“, напиша Дејвис на Твитер. „Фонзи ми е како поголем брат“, му рече Мусијала потоа слика известувачот Тоби Алтшафл по натпреварот. „Неговите зборови ме изненадија, но и ме направија среќен. Целта на секој играч е да ја освои Златната топка еден ден“.

Двајцата заедно направија 2-4 во моментот кога Аугсбург се закани дека ќе се врати во натпреварот. Дејвис ја освои топката при знамето од корнер, а потоа дрибла до центарот, каде што го забележа Мусијала, а тинејџерот потоа постигна гол со фантастичен финиш од внатрешноста на шеснаесетникот. Тоа беше гол за спојката во вистинското време и го завршија воскреснатиот тим на Аугсбург.

Сепак, главниот тренер Џулијан Нагелсман не беше целосно задоволен од играта. „Би рекол дека тоа беше класичен куп натпревар со многу напред-назад“, рече Нагелсман. „Не го започнавме добро натпреварот; првите десет минути не беа добри. Бевме многу лигави, а победивме премногу малку дуели. Потоа имавме доволно шанси да го уништиме натпреварот рано пред паузата“.

Позитивно за Нагелсман, сепак, ќе биде тоа што Баерн успеа да се врати од негатива, нешто со што неговиот тим се мачеше на моменти претходно оваа сезона. Главниот тренер на Баерн, всушност, на почетокот на сезоната истакна дека првите 20 минути од натпреварот се клучни за неговиот тим за да се осигура дека противникот не може да се зацврсти во сопствениот крај.

Аугсбург секако ја имаше таа можност, а на Баерн му требаше до 27. минута да најде решение. Но, за разлика од претходните натпревари каде што тие потоа се мачеа да најдат дополнителни голови, овојпат, Рекордмајстер остана немилосрден и постигна пет гола покрај Аугсбург.

„За жал, пропуштивме многу шанси“, рече Нагелсман. „Потоа имавме добра анализа на полувремето и ги разгледавме работите. 20-те минути по паузата беа многу, многу добри. Тоа беше многу добра реакција, со многу добар пресинг“.

Дејвис и Мусиала секако беа клучни во овој период во второто полувреме. Но, тие не беа единствената причина Баерн да направи пресврт. Во Чупо-Мотинг, Нагелсман изгледа конечно го најде вистинскиот човек да ја пополни празнината што ја остави Роберт Левандовски.

Камерунецот сега постигна четири гола и две асистенции во последните четири натпревари за Баерн. На два од тие натпревари, против Фрајбург (5-0) во Бундеслигата и сега против Аугсбург, стартуваше Чупо-Мотинг, а неговите настапи ќе му дадат аргумент за дополнителна минутажа.

Се чини дека Нагелсман не се согласува. „Генерално, никој не е загарантиран стартер; сакаме да ја продолжиме конкуренцијата“, рече Нагелсман. „Но, тој си направи случај за себе денес. Вториот гол беше класичен бр. 9 гол; тој беше на вистинското место“.

Партнерството на Мусиала и Дејвис настрана, оживувањето на Чупо-Мотинг е уште едно нешто од последните неколку натпревари. Дали ќе потрае останува да видиме, но ќе дознаеме веќе викендов кога Баерн ќе се соочи со Хофенхајм во Бундеслигата.

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за подрачја САД во трансфер пазарот. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth