Суперкупот на ДФЛ нуди важни лекции за Баерн Минхен и РБ Лајпциг

Баерн Минхен и РБ Лајпциг ја започнаа сезоната 2022/23 во Бундеслигата на спектакуларен начин. Рекордмајстер и актуелните победници на ДФБ Покал се соочија еден со друг во Суперкупот на ДФЛ во саботата пред 47,000 навивачи во Ред Бул Арената во Лајпциг. По водството од 3-0 од Баерн во првите 45 минути, Лајпциг возврати и заостана малку, а натпреварот заврши 3-5 во корист на Рекордмајстер.

Убедливо водство на Баерн му донесоа Џамал ​​Мусиала (14'), Садио Мане (31'), Бенџамин Павард (45'). Потоа Марсел Халстенберг (59') го стави Лајпциг на табла пред Серж Гнабри (66') навидум да го прекине натпреварот. Но, Кристофер Нкунку (77') и Дани Олмо (89') направија крај пред Лерој Сане (98') конечно да ја прекине играта.

„Не сме задоволни“, рече Дани Олмо за обидот за враќање на Лајпциг по натпреварот. Шпанскиот крилен напаѓач беше видно фрустриран од првото полувреме на Лајпциг и длабоката дупка што го направи клубот. „Мораме да се подобриме и да учиме од овој натпревар и од изминатите неколку натпревари.

Олмо алудираше на натпреварот против Ливерпул дека Лајпциг загуби со 5-0. Резултат кој многу изгледаше можен во одреден момент и во саботата. Фудбалерот на Баерн, Џамал ​​Мусиала, особено имаше бурна игра и лесно беше најдобриот играч на теренот.

„Можеме да создадеме многу шанси, а вие мора да бидете сигурни дека сме немилосрдни и во дефанзивната страна“, рече Мусиала. Германскиот тинејџер играше на левата позиција во роаминг број 10 и имаше многу простор да биде креативен. „Левата страна е многу отворена и секогаш можете да ротирате за да излезете широко или да влезете внатре“.

Лајпциг му олесни на Мусиала да ја најде просторијата, да ги прекине линиите и да предизвика секакви опасни моменти. За среќа, Лајпциг, сепак, Мусиала излета по 60 минути. Без тинејџерот, напаѓачите на Лајпциг одеднаш беа слободни да напаѓаат послободно, бидејќи нивната задна линија повеќе не беше во опасност да биде одвоена, што им овозможи да бидат поавантуристички.

„Одигравме лошо во првото полувреме“, изјави голманот на РБ Лајпциг, Петер Гулачи по натпреварот. „Им подаривме најмалку два гола по поставените натпревари. Не бевме доволно будни, и со три гола негатива на полувремето, не беше лесен натпревар за враќање. Тие заслужија да победат бидејќи во текот на сите 90 минути; тие беа подобриот тим“.

На крајот на краиштата, имаше неколку важни лекции за двата клуба само една сезона пред сериозно да започне Бундеслигата. За Лајпциг тоа беше втор пат по кратко време да примат пет гола против врвна екипа. „Не е како ние да примиме толку голови“, рече Гулачи.

Лајпциг покажа дефицит во одбраната и во преодниот натпревар против Баерн. Во првото полувреме, системот на Доменико Тедеско изгледаше хаотичен, а неговиот тим често се извлекуваше кога топката брзо ја префрлаше напред. Напаѓачот Кристофер Нкунку делуваше загубено, а играта се подобри само откако Олмо влезе во игра во вториот дел (52').

И замените одиграа улога за Баерн, но во нивниот случај негативно. Натпреварот се претвори кога Мусиала беше изваден во 60. минута. 19-годишниот фудбалер беше главен во средниот ред и беше неверојатно важен во преодните моменти.

Иако не беше закован стартер, Мусиала направи случај дека треба да се смета за суштински член на првиот тим. Друг фактор беше одбраната на Баерн, а задната линија на Дајот Упамекано и Лукас Ернандез се мачеше во второто полувреме да го задржи високиот притисок на Лајпциг и доминацијата на средината на теренот.

Нагелсман сигурно ќе биде загрижен поради тоа што неговиот тим речиси ќе даде 3-0, а потоа и водство од 4-1. Рекордмајстер има работа да направи; добивањето на новото засилување Матијс де Лигт до фитнес ќе биде најважно за зголемување на безбедноста во одбраната. Мусиала и Марсел Сабицер беа врвни моменти за Баерн Минхен.

Заклучокот е дека останува да се работи за Баерн. Но, Нагелсман ќе гледа на резултатот со сфаќање дека иако има проблеми кога станува збор за негова страна, конкурентите како РБ Лајпциг се уште се далеку од вистински предизвик за неговата екипа за титулата оваа сезона.

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за подрачја САД во трансфер пазарот. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth