Дуото постигна 3 гола во хаотичното деби на Роналдо во Саудиска Арабија

Горна линија

Фудбалски икони Кристијано Роналдо Лионел Меси ја заслепуваше публиката во Саудиска Арабија во четвртокот на последниот меч меѓу двете легенди, при што Роналдо постигна два гола во неговото најочекувано деби за саудискиот фудбалски тим, откако Меси го постигна првиот гол на хаотичниот натпревар.

Клучни факти

Роналдо (37) беше капитен на ол-стар тим во кој настапуваа играчи од неговиот клуб, Ал Наср, и неговиот колега од Ријад, Ал Хилал, додека Меси (35) беше наредени за францускиот клуб Пари Сен Жермен на пријателскиот натпревар на преполниот Крал Фахд Интернационал. Стадион.

Меси го отвори резултатот во третата минута, додека Роналдо погоди од пенал во 34. минута и повторно непосредно пред полувремето.

Роналдо беше заменет од натпреварот во 61. минута, додека Меси беше избркан една минута подоцна.

ПСЖ го доби реваншот со 5-4, иако дефанзивецот Хуан Бернат доби црвен картон во 39. минута.

Што да внимавате

Роналдо ќе го одигра својот прв натпревар во саудиската лига во недела, кога Ал Наср ќе се соочи со Ал Етифак.

Што не знаеме

Не е јасно дали Меси и Роналдо некогаш повторно ќе играат еден против друг. Ал Наср најверојатно ќе се соочи со европските противници само во неколку пријателски натпревари во текот на годината, додека Меси беше поврзани до идната преселба во фудбалскиот тим Интер Мајами од големата лига, што би ја направило играта меѓу двајцата уште поневеројатна.

Голем број

210 милиони долари. Толку ќе чини 2 1/2-годишниот договор на Роналдо со Ал Наср наводно плати му.

тангента

Меси беше на врвот на Форбс Список од 2022 година на најплатените спортисти со 130 милиони долари годишна заработка, додека Роналдо се најде на третото место на листата со 115 милиони долари заработка.

Главна позадина

Повеќето фудбалски набљудувачи сметаат дека Меси и Роналдо се меѓу најдобрите што некогаш ја одиграле оваа игра, а нивните десетици пресметки низ годините станаа спортска легенда. Ривалството меѓу нив го достигна својот врв во раните 2010-ти, кога двајцата беа во екот на нивните кариери и играа за големите ривалски клубови во Шпанија - Роналдо се бореше за Реал Мадрид додека Меси беше во ФК Барселона. Двајцата ги преточија своите достигнувања на теренот во финансиски успех надвор од него, но нивното ривалство се протега дури и во деловни потфати: Роналдо има доживотен договор за одобрување со Најк, а Меси има доживотен договор со Адидас.

Дополнителни информации

Ал Наср вели дека Роналдо нема клаузула во договорот за поддршка на кандидатурата за Светското првенство во Саудиска Арабија (Ројтерс)