Раното гласање победи, епицентарните места (повторно) и креативниот министер се прикажува

Раното гласање избувна од високо рекламираниот Епицентар за да се испорача победничката серија на 147. Preakness Stakes и да се земе победничкиот дел од чантата од 1.5 милиони долари на трката. Не беше толку големо изненадување како што беше финишот на Дерби во Кентаки пред две недели, но резултатот, со пласманот на Епицентар, беше морничаво ист. Со оглед на големиот фаворизирање што го покажа Епицентарот со парите на патеката, Раното гласање исто така донесе прилично големо задоволство, плаќајќи 13.40 долари за победа. Епицентар, преголемиот фаворит, плати очекувано ниски 2.80 долари на место. Во шоуто, креативниот министер, чии коефициенти се намалија во доцните натпревари пред времето на постот, плати 4.20 долари.

Од своја страна, полна Тајна заклетва истрча четврти натпревар, правејќи голем, храбар потег на врвот на делот што ја доведе за неколку кратки секунди на третото место. И изгледаше како да може да ги задржи парите, но не го стори тоа, разочарајќи многумина кои ги положија своите надежи во нејзиниот стил на Оукс. Skippylongstocking истрча прилично слабо петто место.

Самиот стил на Епицентар беше негово поништување. Тој се врати на почетокот и макотрпно напредуваше низ глутницата на задниот дел, во еден момент повикувачот на трката го опишува фаворитот како заробен зад „ѕидот“ од коњи. Тоа катастрофално само-испаѓање во задниот дел на глутницата му остави на Епицентар едноставно премногу да направи во далечната кривина и надвор од тоа во домашниот дел. Не беше толку многу што тој ја загуби трката со лошо трчање, всушност талентираниот спортист трчаше многу добро - туку повеќе што дозволи трката да се вози пред него, а тоа го доведе во повеќе проблеми отколку што можеше. се справи додека финишот се упати кон него. Тој одлучно добиваше на предвременото гласање прилично за должината на патеката, и добро заврши, ако едно место поназад од местото каде што неговите врски, парите и обложувалниците мислеа дека ќе биде.

Победникот си приреди сосема поинаква претпазливост за себе. Предвременото гласање се прекина многу добро и веднаш се спушти на бизнисот со трки, застанувајќи на второто место, веднаш надвор од темпото, што беше долготрајно Армањак до голем дел од задниот дел. Тоа стабилно мелење го остави Раното гласање во сосема подобра позиција да го прави она што го сака кога тој и другите фаворити го заокружија далечниот свиок и се префрлија во делот. Не само што предвремено гласање немаше сообраќај пред него. Џокеј Хозе Ортиз му даде брилијантно, тактичко возење без триење. Заедно, тие одржаа мастер клас за тоа како да се остане на врвот на трката со влогови.