Англија Жените пишуваат историја бидејќи голот на Кели во продолженијата ја запечатува славата на еврото

Со голот на Клои Кели во продолженијата, Англија ја победи Германија со 2-1 и го освои Евро 2022 на сензационален начин на преполниот стадион Вембли.

Пред рекордната публика од 87,192 луѓе, победникот на Кели во 110. минута и го обезбеди првиот голем меѓународен успех на Англија откако машката репрезентација го освои Светското првенство во 1966 година.

„Ова е најгордиот ден во мојот живот“, рече капитенот Леа Вилијамсон по кревањето на трофејот. „Наследството на овој турнир е промена во општеството. Ги собравме сите и имаме луѓе на натпреварите. Сакаме луѓето да доаѓаат на WSL натпреварите, но наследството на овој тим е победници, и тоа е почеток на патувањето“.

Во едно финале со векови, Ела Тун ги исфрли Лавовите напред со извонреден лоб веднаш по завршувањето на еден час по првото полувреме без голови, но забавно.

Прекрасното додавање на Кира Волш го постави нејзиниот соиграч, завиткувајќи ја топката околу германската одбрана и на патеката на Тоне. Таа го забележа голманот Мерл Фромс надвор од нејзината линија и тргна кон лобот, шутнувајќи ја топката што се извива покрај германскиот стопер за да го воодушеви Вембли.

Но, осумкратниот шампион Германија - која го загуби својот најдобар стрелец Александра Поп поради повреда неколку минути пред почетокот - немаше долго да биде во тајност бидејќи Лина Магул израмни во 79. минута. Сиднеј Ломан го пронајде Табеа Васмут внатре во областа, со центаршутот на вториот кој играчот од средниот ред го сврте дома.

Првиот период од судиското продолжение беше лоша работа и ниту една страна не сакаше да направи грешка, но Англија направи пробив на 10 минути до крајот. Германија не можеше да го исчисти корнерот, а самиот удар на Кели и се врати на нозе во шеснаесетникот од шест метри. Таа повторно беше таму за да го помине Фромс и да го освои Англија нивниот прв голем трофеј.

Тоа беше неверојатен старт пред публиката која соборуваше рекорди на Вембли, но Англија започна посилно. Во четири минути, Френ Кирби испрати центаршут, наиде на Елен Вајт, но нејзиниот удар со глава беше директно кон Фромс.

Германија ја имаше својата најдобра шанса на полувремето во 25. минута. Џорџија Стенвеј ненамерно кимна со главата во аголот на Германија, а Лавовите се обидуваа да расчистат, пред Мери Ерпс да се нафрли на лабавата топка.

Англија можеше да поведе пред самиот одмор. Бет Мид го избра Вајт во средината, но напаѓачот беше наведнат додека таа го удира, испраќајќи ја топката да се издигне над пречката.

Германија требаше да поведе пет минути по паузата. Магул ја проби топката само покрај стативата, откако се најде малку простор, пред Тоун да ја отпушти Англија веднаш по истиот час.

Избраниците на Мартина Вос-Текленбург требаше да израмнат набргу потоа. Магул повторно со шутот за тестирање на Англија, но нејзиниот напор за виткање можеше да ја најде само стативата. Ерпс тогаш беше тука за да го собере скокот, но таа не можеше да ја спречи Магул да израмни на 11 минути игра.

Тоа беше класичен продолжен период - ниту една страна не сакаше да даде ништо. Се чинеше дека на картите е мачното изведување пенали против Германците.

Но, тогаш Кели - на возраст од само 24 години - го избрка победникот за да го испрати Вембли во претерување, при што Англија го гледаше натпреварот за да ги запише нивните имиња во историјата.

Вигман: Беше борбена игра, но кому му е грижа?

Селекторот на Англија, Сарина Вигман, изјави за Би-Би-Си:

„Го освоивме купот. Тоа е едноставно неверојатно. Не се ни сеќавам што ме праша! Не знам што се случува!

За тоа што го прави овој тим толку издржлив: „Имате половина час? Ако навистина сакате да бидете подобри секој ден, тоа е она што треба да го направите.

„Играчите сакаа да го направат тоа заедно и се договоривме за неколку работи за однесувањето, и тоа не беа само зборови.

„Го живеевме тоа, и ова е резултатот. Со Германија беше толку тесно, и беше малку борбена игра, но кому му е грижа? Ние сме европски шампиони.

„Им кажав на играчите дека ни требаат уште пет минути бидејќи веќе скршивме две бариери против Шпанија и моравме да го повториме тоа 15 минути.

„Немам никакви тајни. Само ми треба малку време да сфатам што се случува. Трофејот е прилично тежок - би знаел!“

Мид ја освои Златната копачка и Играч на турнирот

Иако Мид не постигна гол во финалето на Вембли, таа додаде две лични признанија во нејзиниот кабинет, освојувајќи ја Златната копачка и играч на турнирот.

Крилниот напаѓач беше израмнет со Александра Поп со шест гола во финалето, но капитенот на Германија се повреди на загревањето, гледајќи дека Мид го освои признанието откако забележа пет асистенции за време на турнирот. Поп немаше ништо од своја страна.

Алесија Русо, исто така, заврши на третото место со четири гола - вклучително и зачудувачката задница против Шведска за која ќе се зборува во годините што доаѓаат.

Мид, исто така, беше крунисана за играч на турнирот од страна на избраната комисија на УЕФА, означувајќи неверојатен пресврт по нејзиното изоставување од Олимпискиот тим на Тим ГБ пред само една година.

„Не можам да верувам, понекогаш фудбалот ве омаловажува, но отскокнувањето е најдобриот начин и тоа е она што го направивме“, рече таа.

„Јас сум без зборови, не можам сето тоа да го поднесам, сè уште сум во шок. Не можам да верувам дека го освоивме, едноставно не можам, лудо е. Многу сум горд на овој тим. Го сакам овој тим и ја сакам оваа земја“.

Германката Лена Обердорф, исто така, го понесе трофејот за најдобар млад играч на турнирот, откако на само 2022-годишна возраст се избори за Евро 20 година.

Реакција на победата на Лавовите

На кралицата: „Моите најтопли честитки, и оние на моето семејство, одат до сите вас за победата на Европското првенство во фудбал за жени. Тоа е значајно достигнување за целиот тим, вклучувајќи го и вашиот персонал за поддршка. Првенствата и вашиот настап во нив со право добија пофалби. Сепак, вашиот успех оди многу подалеку од трофејот што толку заслужено го заработивте. Сите вие ​​дадовте пример кој ќе биде инспирација за девојките и жените денес и за идните генерации. Се надевам дека ќе бидете исто толку горди на влијанието што го имавте врз вашиот спорт, како и на резултатот денес“.

Вос-Текленбург: Англија е заслужен шампион

Селекторот на Германија Мартина Вос-Текленбург:

„Да направиме разлика помеѓу фудбалот и чувствата. Да почнеме со фудбалските работи, поседот на топката во првото полувреме беше повеќе на англиската страна. Ни вршеа притисок. Добија неколку слободни удари, понекогаш ни недостасуваше храброст.

„Успеавме да имаме неколку напади што беше добро. Размислувам за ситуацијата при 0-0, имаше чиста ситуација во шеснаесетникот што беше чист ракомет. ВАР го погледна, но не го даде. Зошто судијата не го погледна? Тоа малку болеше.

„Сакавме да играме храбро за да го постигнеме првиот гол и да играме со висок притисок. Кога всушност ја имавме топката повеќе, го примивме голот. Во продолжението 2-1 беше само малку несреќен. Можеби тоа требаше да го реши казната.

„Англија е заслужен шампион. Така тешко победуваат и гледаат на поддршката што ја имаат. Ако дадете два гола против Германија, заслужено сте шампиони. Секоја чест за нив.

„Многу енергија и гордост во мојот тим. Беше неверојатно гласно. Ова ќе ни помогне во иднина. Дадовме се од себе на теренот, не функционираше се, но дадовме пот, борба и енергија. Тоа е многу тажно, не можете да ги најдете вистинските зборови да му кажете на тимот. Само треба да го обработам тоа. Дојдовме да го добиеме натпреварот, но не успеавме во тоа. Можеби утре ќе имам поинакво чувство за тоа.

„Втометражните звучат прилично добро, но малку боли. Само еден тим може да победи денес, можеби ќе ни треба уште малку време да го свариме тоа“.