Резултат од плејофот во Лига Европа, рејтинг на играчи, што научивме

ФК Барселона во четвртокот ги одмери силите со Манчестер Јунајтед во реваншот од плејофот во Лига Европа. Еве го резултатот, оценките на некои играчи и што научивме од нерешениот резултат.

Манчестер Јунајтед 2 – 1 ФК Барселона

Фред, 47′ Левандовски, 18′

Антониј, 73′

Манчестер Јунајтед победи со вкупни 4-3 и се пласира во осминафиналето.

Марк-Андре Тетер Стеген

Направи рано важен прекин од Бруно Фернандеш, но беше малку што можеше да направи со двата гола на Јунајтед. 7

Алехандро Балде

Фатен од Фернандеш додека Португалецот за малку ќе постигнеше 1-0 на раните врати, но постепено се подобруваше напред. Го освои пеналот кој го претвори Левандовски и многу пофалби за беспрекорното прво полувреме. По истекот на интервалот, тој може да биде обвинет за неговото позиционирање на головите на Фред и Антони, но и другите. 6

Андреас Кристенсен

Имаше стабилно прво полувреме и беше клучно во отфрлањето на Антони од неговиот удар во вториот дел, бидејќи младиот сакаше да го доведе Јунајтед напред. Пред тој на крајот да го стори тоа, тоа е. 7

Роналд араухо

Фантастично справување со Маркус Рашфорд секогаш кога напаѓачот во форма на Европа ќе упати централен удар со глава во првото полувреме. Не можеше да стори ништо за да го спречи бранот бидејќи Јунајтед го презеде во неговиот 100-ти клупски настап. Направи голем предизвик кој се приближуваше во 80 минути за да го спречи зголемувањето на дефицитот. 7

Lesил Коунде

Доживеа страв со една минута откако Лук Шо му удираше на ногата. Се справи со Рашфорд многу подобро како десен бек отколку во првиот натпревар, но на почетокот беше малку расипнички со неговото додавање на теренот. За малку ќе ја доведе Барса во водство од 2-1 со фантастичен удар со глава на Давид Де Хеа кој ја преврте пречката. 6

Франк Кеси

Се обиде да му даде до знаење на Касемиро дека е таму, но го фаулираше Бразилецот во 10 минути во опасна област. Секогаш беше физички кога беше потребно, но ги остави грубите работи зад себе за да дојде во првите редови во напредна напаѓачка улога. Секогаш ја поврзуваше играта во неговата најдобра претстава во дресот на Барса досега во првото полувреме. Го тестираше Де Хеа во второто полувреме од работ на шеснаесетникот, но падна, како и Барса во целина. 7 – ЧОВЕК НА НАТПРЕВАРОТ

Sergio Busquets

Врачен од повреда и иако често го надминуваше, направи одлични зафати во првото полувреме во средината на паркот кога беше потребно со стручна позициона свест. Колку помалку се зборува за почетокот на неговото второ полувреме, толку подобро бидејќи тој почна да биде преплавен од Фред и Касемиро. 6

Френки де Јонг

Добро се бранеше во првото полувреме покривајќи ги играчите како Балде кога тие наплаќаа високо. Почна да собира смешни додавања, дуели и статистика за дриблинг за да покаже зошто Јунајтед толку многу го сакаше летото. Започна лабаво во второто полувреме и можеби треба да сноси малку вина за израмнувањето на Фред. Но, како единствен играч од средниот ред кој го следи назад, тоа би било сурово. Секогаш беше таму додека Јунајтед напаѓаше, кога дојде редот да доминира во вториот дел. 7

Серги Роберто

Ставен во улогата на лажно лево крило во која обично живее Гави на тимскиот лист. Дојде поцентрално, и додека му недостигаше темпото на младото момче, тој се обидуваше да го усогласи неговиот интензитет со тоа што секогаш се обидуваше да притисне и да следи назад. Веројатно најдобриот играч на првото полувреме заедно со Кесие, а доби жолт во воведните 10 минути од второто за негов дел во кавгата помеѓу двата тима. Донесени за Феран Торес во 70 минута. 7

Роберт Левандовски

Не направи ништо до пеналот кој ја доведе Барса со 1-0 и малку потоа. Имаше шанса за израмнување во судиското надополнување. Општо земено, уште еден загрижувачки настап во неговиот пад на репертоарот по Светското првенство. 5

Рафиња

Пресече внатре на работ од кутијата со неговиот прв допир на играта, но не можеше да го задржи ударот. Ниту, пак, можеше да се поврзе добро со Роберто што се приближуваше на полувремето. Мускулено ја оддалечи топката од Фернандеш при надополнувањето на голот на Антони, кој доведе до 2-1 и веднаш потоа донесе терен за Ансу Фати. 5

Она што го научивме

Без разлика кој е на располагање, повреден или суспендиран, четворица играчи од средниот ред со едно чисто крило е јасно патот за Чави.

Со Педри и Гави надвор, нивните замени во Кесие и Роберто беа најдобрите играчи во првото полувреме, бидејќи Барса целосно доминираше кај домаќинот.

Сепак, тие излегоа малку слабо во втората '45 и му дозволија на Јунајтед да се врати во игра додека никогаш повеќе не ја преземаа контролата врз него, бидејќи беа малтретирани од Премиерот.PINC