Фабио Карваљо постигна драматичен доцна победа за Ливерпул против Њукасл

Во услови на повици за Ливерпул ФК да направи нови засилувања во средниот ред, тоа беше едно од нивните нови засилувања, играјќи во средниот ред, кој освои најмногу победници во последната минута против Њукасл Јунајтед на „Енфилд“ во средата вечерта.

Фабио Карваљо, кој во вторникот наполни 20 години, уживаше во моментот што никогаш нема да го заборави, постигнувајќи го својот втор гол во исто толку натпревари за клубот во кој се приклучи летото.

Тоа што овој беше победник на натпреварот дојде во 98. минута го направи тоа уште позапаметено бидејќи предизвика бурни прослави на Енфилд. Тоа беше ослободување од емоции по фрустрирачката ноќ за време на која тие се соочија со добро организираниот тим на Њукасл.

Тековниот наратив околу Ливерпул ова лето беше тие да го искористат преодниот рок, кој се затвора во четврток, за да потпишат креатор на разлика во средниот ред за да им помогнат да го предизвикаат Манчестер Сити за титулата во Премиер лигата.

Пристигнаа нови засилувања, особено Уругваецот Дарвин Нуњез кој стана најскапиот центарфор на клубот кога се приклучи на почетокот на преодниот рок.

Останатите беа млади. Млади за сениорскиот тим, но не помалку искусни играчи.

Десниот бек Калвин Ремзи (19) пристигна од Абердин за да му обезбеди резервна копија на Трент Александер-Арнолд, а Карваљо се приклучи од Фулам за 6 милиони долари како разноврсен играч кој може да игра на бројни напаѓачки позиции.

Но, ниту еден висок играч од средниот ред не пристигнал во преодниот рок... уште.

Во поголемиот дел од овој натпревар против Њукасл, изгледаше дека Ливерпул ќе испушти повеќе бодови на почетокот на оваа нова кампања.

Пред овој натпревар во средината на неделата, тие победија само еден од првите четири натпревари во сезоната 2022/23, иако многу нагласено со пораз од 9-0 од Борнмаут минатиот викенд.

Нерешениот резултат 1-1, како што изгледаше овој натпревар кога се приближуваше натпреварот до 90 минути, ќе го врати Ливерпул во полукризен режим. Победата од 2-1, без оглед на тоа како дојде - можеби особено на начинот на кој дојде на крајот - ги прави работите да изгледаат многу порозни.

Ливерпул го заврши натпреварот со двајца млади играчи на напаѓачките среден ред, бидејќи Карваљо го зазеде неговото место покрај 19-годишниот Харви Елиот, кој до тој момент мораше да биде најдобар играч на Ливерпул.

Но, замената Карваљо ги украде насловите на Енфилд.

„Тој постигна два гола оваа недела - во последните два натпревари - и вчера му беше роденден, така што нема подобра недела“, рече Клоп за Карваљо на неговата прес-конференција по натпреварот.

„Тој е извонреден играч и талент. Јас сум навистина, навистина среќен за него.

„Харви [Елиот] беше најдобриот играч на теренот и Фабио го реши натпреварот. Тоа го покажува талентот на момчињата“.

Ливерпул сега оди во дербито на Мерсисајд против Евертон во сабота, со пет бода повеќе од нивните локални ривали наместо три.

Клоп исто така изјави дека оваа игра е добра подготовка за типот на борба што ќе ја очекуваат во дерби мечот, а неговиот млад играч за врска Карваљо сега мора да притиска за место во стартните XNUMX.