Бесниот Чави ја искара Барселона на полувреме, но неговите две „револуции“ не функционираа против Галатасарај

Тројната замена на Чави Ернандез на полувремето за време на ремито 0-0 на домашен терен на Барселона против Галатасарај во првиот осминафинален натпревар во Лигата на Европа беше показател дека не беше се добро на Камо Ноу.

ФК Барселона рано имаше свои шанси, кои не успеа да ги искористи со Феран Торес повторно особено расипнички. Но, тие потоа ја симнаа ногата од гасот и го загубија интензитетот потребен за да го совладаат тешкиот непријател кој беше среќен да игра за нерешено и да се врати на чист терен дома во Турција каде Барса сега ќе мора да ги победи во непријателска средина за да напредува. четврт-финалето.

Според Ел ChiringuitoЧави беше бесен на неговите обвиненија во текот на интервалот и ги заслуша додека ги обвини дека немаат концентрација и амбиција што ги виде во изминатите недели да уживаат во нивниот најдобар момент во сезоната.

Тренерот се обиде да изведе вкупно две „револуции“ кои не успеаја да имаат влијание. Прво, тука беше неговото чепкање во составот, што на некои можеби им беше непотребно со оглед на тоа што Каталонците доаѓаа од серијата од четири победи во оваа серија.

Сергино Дест, Ерик Гарсија, Нико Гонзалес, Адама Траоре, Мемфис Депај и Феран Торес беа шест нови имиња во стартните XNUMX кои не се појавија од почетокот на натпреварот против Елче во Примера изминатиот викенд.

Сепак, колективно и индивидуално, тие имаа мало влијание со Нико, кој беше премногу бавен на топката, закачен на полувремето пред Депај, Феран и Адама подоцна да го следат до клупата.

Драстичната тројна замена на Чави со внесување на Жерар Пике, Серхио Бускетс и Усман Дембеле донесе малку повеќе флуидност во играта на Барса. Но, сепак тие не изгледаа блиску до гол, што го натера тактичарот да го претстави Пјер-Емерик Обамејанг за Мемфис и Луук де Јонг на сметка на Адама.

Во последно време, Барса собори непосакуван рекорд со тоа што првпат во 93 дена немаше голови и сега мора да ја најде мрежата следниот четврток освен ако не сака да ја зачува мрежата и потоа да се упати на пенал пред бурната публика во Истанбул.