Герет Бејл и Соединетите Американски Држави станаа попознати по натпреварот во Велс за Светското првенство

Соединетите Американски Држави се повеќе се запознаваат со ѕвездениот квалитет на Герет Бејл. 33-годишната велшка фудбалска легенда сега остави свој белег на најголемата сцена од сите нив, бидејќи неговиот гол во второто полувреме обезбеди нерешен резултат за Велс на отворањето на Светското првенство против УСМНТ.

Неговиот последен придонес за неговиот национален тим доаѓа само неколку месеци откако тој се пресели во Лос Анџелес за да игра за тимот од Големата фудбалска лига LAFC, кому неодамна му помогна да освои шампионат во МЛС.

Бејл оди на глобално ниво, ако веќе не бил. Како и многу легенди на европскиот фудбал пред него, тој гледа крај на своите играчки денови во Северна Америка. Неговиот тим од Велс што ќе биде извлечен во истата група со САД на Светското првенство само ќе го зголеми неговиот профил во регионот.

И иако директниот натпревар меѓу двете нации сега е одигран, настапите на Бејл во следните натпревари против другите тимови во групата, Англија и Иран, сепак би можеле да влијаат на шансите на УСМНТ да се квалификува во нокаут-фазата.

Англија го надмина Иран со убедлива победа од 6-2 во другиот ран натпревар од групата Б. Тимот на Герет Саутгејт ќе биде фаворит за врвот на групата, но во Бејл, Велс има играч кој може да создаде момент, или моменти, за да победи кој било тим.

Сепак, тој беше релативно тивок во првото полувреме против САД. Од двајцата играчи кои започнаа во нападот, селекторот на Велс, Роберт Пејџ, одлучи дека Даниел Џејмс ќе се пробие на полувремето, бидејќи го смени својот пристап, доведувајќи го стрелецот од 6 метри, Кејфер Мур.

Само при ударот во првото полувреме, исто толку лесно можеше да биде Бејл тој што направи место за високиот напаѓач. Помеѓу нив, двајцата велшки почетни напаѓачи имаа само 31 допир во првото полувреме - Џејмс 15 и Бејл 16.

Но, тоа што Бејл е на теренот нуди потенцијал. Потенцијален момент во игра од играч кој собра колекција на трофеи во текот на неговата кариера, многу од нив благодарение на неговата индивидуална моќ во клучните моменти.

Тој неодамна го покажа тоа во LAFC, помагајќи им да го освојат МЛС Купот благодарение на израмнувачкиот гол со глава длабоко во судиското продолжение во продолжението против Филаделфија Унион. Екипата од ЛА продолжи да победи во пенал рулетот.

Можеби единственото изненадувачко нешто беше тоа што тој не изведе пенал во таа престрелка. LAFC го освои во рок од четири удари од место, па можеби Бејл не успеа да ја преземе обично важната петта.

Тој, сепак, требаше да изведе пенал во оваа пресметка на Светското првенство.

Доаѓањето на Бејл во МЛС порано во 2022 година додаде дополнителна димензија на играта. Тој беше еден од само двајцата играчи во почетните состави кои го играа својот клубски фудбал во домашната лига на САД, а другиот беше дефанзивецот на УСМНТ Вокер Цимерман.

Двојката на Зимерман и Тим Рим - кој го игра својот клубски фудбал во Англија за премиерлигашот Фулам - може да земе одредена заслуга заедно со нивниот тренер Грег Берхалтер за неефикасноста на Велс во првото полувреме.

Брзината на Џејмс не беше проблем и покрај тоа што САД на моменти работеа со висока одбранбена линија. Ова се должи на исчекувањето на двојката од централниот бек, но и на способноста на САД да ги растураат работите во средниот ред, дури и ако тоа значеше дека тие попуштаа повремени фаул или земаа непарен жолт картон.

Тим Веа им донесе водство на Соединетите Држави во првото полувреме преку одличната завршница од исто толку добрата топка на Кристијан Пулишиќ, но двајцата играчи на МЛС се судрија во вториот дел, а Цимерман го собори Бејл во областа за да прими пенал.

Понекогаш има нелагодност околу играчите кои го добиле пеналот да се засилат за да го изведат, но немаше сомнежи кој ќе ја преземе одговорноста за Велс.

Американскиот голман Мет Тарнер нурна на вистинскиот начин, па дури и ја подаде раката на топката, но ова послужи само за дополнително да се покаже колку моќен и убедлив беше ударот од Бејл додека се фрлаше во задниот дел од мрежата.

Велс имаше чудна повремена шанса во второто полувреме исто како и САД во првото. Не само кога Бејл ја имаше топката околу половината со Тарнер надвор од неговиот гол, само за да биде фаулиран од Келин Акоста пред да може да се обиде да ја пронајде празната мрежа. Ремито на крајот беше фер резултат помеѓу две изедначени екипи.

За Бејл тоа беше работа како и обично. Ако ништо друго, тоа беше игра релативно без настани според неговите стандарди, но тој ќе биде лицето во сите извештаи за оваа игра ширум светот.

Особено во неговиот нов дом во клупскиот фудбал, САД, што само ќе послужи за зголемување на веќе високиот профил на оваа се попозната фудбалска ѕвезда.