Голферот Скоти Шефлер ги освои првите мастерс-а Вудс заврши на 47-то место

Горна линија

Скоти Шефлер - голфер број 1 во светот - ја продолжи својата доминација со победата на 86-тиот годишен Мастерс турнир во неделата, надминувајќи го второпласираниот Рори Мекилрој со тоа што го заврши турнирот 10 под исто ниво и ја оствари својата прва победа во едно големо првенство. додека петкратниот победник Тајгер Вудс силно се бореше при неговото скратено работно време враќање во спортот.

Клучни факти

Шефлер стана десеттиот најмлад победник на престижниот турнир, добивајќи ја својата прва зелена јакна на 25 години и десет месеци, четири години постар од Тајгер Вудс кога го освои својот прв Мастерс на 21-годишна возраст во 1997 година - најмладиот што некогаш го направил. тоа.

И покрај доцниот пораст на Мекилрој во неделата и заврши седум под исто ниво, зелената јакна уште еднаш му побегна, не успеа да победи на Мастерс во неговиот 14-ти настап на турнирот, иако второто место во неделата беше најдоброто во кариерата за 32-годишниот стар, кој освоил победа барем еднаш на секој друг голем турнир во голф.

Колин Морикава, минатогодишниот победник, заврши на петтото место со четири под исто ниво.

Вудс (46) заврши на 47-то место на турнирот претходно во неделата - едно од најлошите финиширања во неговата кариера - но вети дека ќе игра повторно на Британскиот опен во јули.

Голем број

2.7 милиони долари. Тоа е паричната награда што Шефлер ќе ја земе дома од Националниот голф клуб Аугуста, најголемиот дел од чантата од 15 милиони долари од Мастерс.

Главна позадина

По несреќата со еден автомобил во февруари 2021 година што го остави со големи повреди на ногата, Вудс рече дека ќе се натпреварува на турнири со скратено работно време. Овонеделниот Мастерс го одбележа неговиот прв натпреварувачки настап по Мастерсот во 2020 година пред година и пол.

Што да внимавате

Шампионатот PGA, следниот голем турнир во голф, ќе започне на 19 мај во клубот Southern Hills Country во Тулса, Оклахома. Ќе следи УС Опен, кој ќе започне на 16 јуни од Кантри клубот во Бруклин, Масачусетс. По неделните Мастерс, Вудс изјави Скај Спортс не беше сигурен дали ќе игра во некоја од претстојните специјалност, но потврди дека ќе игра на Британскиот опен во јули: „Тоа е мојот омилен терен за голф во светот“, рече Вудс за Стариот терен во Сент Ендрјус. каде ќе се одржи Отвореното првенство на Британија, „затоа ќе бидам таму за тоа, но ништо помеѓу тоа не знам“.