Главните тренери треба да се подготват за повеќе време за повреди на Светското првенство

Кога таблата на четвртиот судија се појави по 90 минути на воведниот натпревар на Англија против Иран на Светското првенство, многу навивачи беа изненадени кога видоа дека бројот десет се појавува на неа.

Второто полувреме беше релативно без прекини, но тоа не го спречи на крајот да се одиграат 14 минути судири.

Големото дополнително време во првото полувреме од победата на Англија од 6-2 беше поочекувано по повредата на главата на иранскиот голман Алиреза Бејранванд. Сепак, наместо шест или седум минути, имаше 15 минути од прекин на првото полувреме.

Севкупно, Англија против Иран забележаа 29 минути дополнително време поради доцните голови во двете полувремиња.

Ова беше тренд досега на овој Мундијал, Холандија и Сенегал одиграа единаесет минути прекини во второто полувреме, а САД исто толку одиграа во второто полувреме од натпреварот против Велс.

Во просек, првите четири натпревари на Светското првенство во Катар во 2022 година имаат по 17.5 минути прекини.

Тоа е тренд кој изгледа веројатно ќе продолжи. Шефот на судиите на ФИФАПјерлуиџи Колина, претходно изјави дека ФИФА ќе бара попрецизно да ги следи прекините во играта.

Педантното запирање на часовникот на натпреварот ќе има некои позитивни страни. Тоа треба да го намали количеството на губење време што го прават некои тимови кога се задржуваат на нерешено или тесно водство.

Тимовите често може да губат време во текот на натпреварот, а потоа да видат нешто како три или четири минути како се појавуваат на таблата на четвртиот судија. Но, со секое запирање што сега се додава на играта, тимовите имаат помала веројатност да добијат предност со губење време.

Од друга страна, ако продолжи овој тренд на големи количини на прекини, тој ефективно ги прави фудбалските натпревари подолги од порано.

Ако вообичаениот натпревар имаше околу една или две минути судири во првото полувреме и три или четири минути дадени во второто полувреме, тогаш дополнителната минутажа дадена на Светското првенство досега може да додаде приближно половина натпревар до крајот на осминафиналето.

Овој дополнителен фудбал може повеќе да ги замори играчите и да доведе до повеќе грешки доцна во натпреварите кога заморот почнува да влијае на нивото на концентрација.

На главните тренери ќе им треба план за справување со ова.

Прво, тие би можеле да се обидат да го спречат заморот да се појави на прво место со користење на сите пет замени за време на натпреварите.

Досега само Англија, Иран и САД ги искористија сите пет замени (Иран искористи шест поради правилото за потрес на мозокот), а селекторот на Англија Герет Саутгејт успеа да ги направи сите негови промени до 76. минута, давајќи им одмор на своите напаѓачи. во пресрет на нивниот натпревар против САД.

Ако резултатите одат по својот пат, можноста да го ротираат својот тим за последното коло од групните натпревари може да им даде предност на некои главни тренери подоцна на турнирот.

Оние тимови со многу длабочина на составот, исто така, би можеле да имаат корист бидејќи дополнителното време на прекин значи дека замените или резервните играчи ќе поминуваат повеќе време на теренот отколку што би можеле инаку, така што квалитетот на тие играчи е поверојатно да има влијание врз игрите.

Одржувањето на тесните предности може да биде потешко бидејќи сè што е потребно е само еден пропуст во концентрацијата за да се прими гол.

Пеналот на Мехди Тареми во 102. минута за Иран против Англија беше последниот гол некогаш постигнат на Светското првенство надвор од продолженијата или пенали. Тој гол ќе го потсети Герет Саутгејт на опасностите од исклучување за еден момент, но со поголема веројатност играчите да ги почувствуваат ефектите од замор, тренерите ќе треба да погледнат како можат да ги задржат своите страни фокусирани на крајот од натпреварот.

Ова дополнително време на прекин може да поттикне некои тимови да се залагаат за втор гол за да ги уништат натпреварите наместо да се обидуваат да задржат предност од еден гол десет минути подолго отколку што се навикнале. Исто така, некои тактики како постојаното притискање на противникот може брзо да ги заморат играчите, а главните тренери можеби ќе треба да размислат повторно како применуваат таква тактика.

Се чини дека секое Светско првенство предизвикува чудност или промена на правилата за кои треба да одговорат главните тренери. На Русија 2018, употребата на видео помошни судии значеше дека тимовите повеќе не можеа така лесно да се извлечат со „меки“ фаули во шеснаесетникот. На Катар 2022 година, единствениот предизвик што правилата на ФИФА им го наметнаа на главните тренери се чини дека е оваа промена во мерењето на времето.

Тренерите кои можат најдобро да се прилагодат и да ги подготват своите играчи за долги периоди на прекини, би можеле да си дадат мала предност пред противниците.