Јувентус ја победи Болоња, но посетата на Милан следната недела е голема

Притисокот околу Јувентус се зголемуваше во текот на репрезентативната пауза, а посетата на Болоња во Торино во неделата беше првпат „бјанконерите“ да имаат шанса вистински да одговорат на критиките и витриолот што се излеваа врз нив во последните две недели.

Пред домашниот фудбал да паузира во последниот интервал, избраниците на Макс Алегри загубија од новите момци во Серија А, Монца, резултат поради кој беа критикувани од медиумите и нивните поддржувачи. оваа претходна колона објасни

Тоа значеше дека тие победија само два пати во воведните седум кола од лигата, додека тимот исто така ги загуби и двете свои УЕФА.ЕФА
Натпревари во Лигата на шампионите за прв пат во историјата на клубот.

Работите да бидат уште полоши, ултра-групите на Јуве беа огорчени од постапките на Леонардо Бонучи во Монца, капитенот на клубот ги принуди своите соиграчи да одат во гостинскиот дел и да се „извинат“ за нивниот настап.

„Бонучи никогаш не бил лидер и никогаш нема да биде: ни во Тревизо, ни Пиза, ни Бари, ни Милан и секако не во Јувентус. соопштение од Ултра групите (h/t Фудбал Италија).

„Да се ​​земаат професионални играчи како жртвени јагниња да зјапаат во Curva додека добиваат потсмев и навреди, давајќи им легитимитет на протестите само еден месец од сезоната, е ЕДНОСТАВНО АПСУРД. Единствениот резултат може да биде создавање слаб тим кој е оптоварен со негативност и комплекс на жртви.

„Тоа е токму спротивното од она што е потребно во овој спорт. Ги оштетувате вашите соиграчи и тимот повеќе од кој било неспособен тренер или директор“.

Имајќи ги на ум сите тие фактори, не беше изненадување да се видат огромниот број празни седишта на стадионот на Јувентус во неделата, со официјална посетеност од само 34,662 гледачи на место кое има капацитет од 41,507.

Сепак, уште од стартот против Болоња, беше јасно дека тимот е решен да ги подобри работите на теренот, играјќи со позитивност и решителност што забележително недостасуваше во претходните излегувања.

Енергичното прво полувреме беше проследено со брз контра напад во 24. минута кога Душан Влаховиќ го постави првиот гол на сонародникот Филип Костиќ за Јувентус и ги доведе „бјанконерите“ во водство од 1-0.

Само 15 минути од второто полувреме му беа потребни на Јуве да ја удвои таа предност, овојпат одлично дело на Костиќ, Мануел Локатели и Вестон Мекени кои му дадоа можност на Влаховиќ да се врати дома.

Аркадиуш Милик само неколку минути подоцна зголеми на 3-0, но сепак „бјанконерите“ се истурија напред, не сакајќи да се задоволат со резултат во ниту еден момент. Тоа беше голема промена во менталитетот што го покажаа откако Алегри се врати пред нешто повеќе од 18 месеци, и покажаа на што е способен овој тим кога игра со намера и интензитет.

Тие атрибути толку блескаво отсуствуваа во овој тим толку долго, и гледањето на нив толку цврсто под контрола - дури и со клучните играчи како Пол Погба, Федерико Киеза и Анхел Ди Марија на сите им недостасуваат поради повреди - ветува добро за иднината.

Секако, мора да се запомни дека ова беше само Болоња, екипа која се наоѓа на еден бод над зоната за испаѓање и која беше страшно сиромашна подолго време пред последниот пораз.

Сепак, откако Јуве беше задржан на реми од Салернитана и Сампдорија пред да загуби од Монца, очајно им требаше позитивен резултат и шефот Макс Алегри сигурно не се занесуваше.

„Немавме победа еден месец, па беше добро да имаме јасна и командна победа. изјави тренерот за DAZN набргу по последниот судиски свиреж. „Сега треба да се задржиме низок профил, запомнете дека сè уште сме назад и пред се мора да ја вратиме Лигата на шампионите на вистинскиот пат“.

Натпреварот против Макаби Хаифа во средината на неделата ќе им го овозможи токму тоа и, по поразот од ПСЖ и Бенфика, мора да се гледа како натпревар кој мора да се победи. Потоа следува многу потешкиот тест следната сабота, Јуве патува на Сан Сиро каде што ќе ги одмери силите со шампионот во Серија А, Милан.

Тоа е натпревар кој ќе покаже дали Јувентус што го видовме во неделата беше вистинско и опипливо подобрување, или едноставно беше тим со одлични играчи кои испраќаат сериозен противник.

Старата дама ја очекува голема недела, време е да откриеме дали е подготвена за одблиску.