Шефовите на Канзас Сити сè уште размислуваат за поразот на АФЦ шампионатот

Беше вториот ден од миникампот 2022 година на 15 јуни, но одбранбениот играч на Канзас Сити Чифс, Крис Џонс, сè уште беше преокупиран со натпреварот од шампионатот АФЦ 2021 година.

Пред „Чајфс“ на крајот да загуби со 27-24 од Синсинати Бенгалс, натпреварот беше изедначен на 21 во четвртата четвртина. И на 3-ти и 7-ми, Џонс навидум Бегалскиот бек Џо Бароу беше мртов.

Но, кога Џонс го зграпчи рамото на Бароу, бекот се стутка за да го оттргне, а потоа Бароу танцуваше од обидот на Џонс да се справи со глуждот пред да се бори за првото долу.

„Пропуштив некои од најголемите претстави на играта“, рече Џонс. „(Јас) го користев тоа како мотивација во текот на целата вонсезона. Имам чувство дека (ако) би ги направил тие вреќи, играта ќе беше поинаква“.

Тренерот на шефовите, Енди Рид, рече дека е добро сите играчи, вклучувајќи го и Џонс, и тренерите да ја преземат сопственоста на поразот во плејофот и да го користат како инспирација.

„Знам дека Крис го сфати тоа при срце“, рече Рид. „Ако сите можеме да се погледнеме во огледало и да бидеме одговорни и да не го впериме прстот кон другиот, тоа станува важно... Тоа е она што те прави подобар. Едноставно растеш од тоа“.

Шефовите, се разбира, никогаш немаше да стигнат до четврти последователен настап на АФЦ шампионатот без Џонс.

Нивниот најдобар одбранбен играч ги предводеше Чифс со девет отпуштања минатата година - двојно повеќе од Френк Кларк, кој беше втор во тимот. А Џонс ќе заработи 22.4 милиони долари во 2022 година - речиси двојно повеќе од следниот најплатен дефанзивец, безбедносниот Џастин Рид.

Џонс, кој побрза од внатрешноста на озлогласените 3-ти и 7-ми против Бенгалците, откако играше главно на работ на почетокот на 2021 година, рече дека сака одбраната да има повеќе цврстина оваа година.

Нападот, сепак, веројатно беше повиновна од одбраната за поразот на натпреварот од АФЦ шампионатот.

Шефовите постигнаа само три поени во второто полувреме, а бекот на Чифс, Патрик Махомес, заврши со 8 од 18 додавања за само 55 јарди и две прекини во второто полувреме и продолжението.

Како и Џонс, Махомес, кој оваа година ќе заработи 29.5 милиони долари во тимот, беше стенд-ап момче додека разговараше за играта за време на миникампот, ставајќи го поразот на раменици.

„Тоа второ полувреме воопшто не играв многу добар фудбал, веројатно мојот најлош плејоф фудбал што некогаш сум го играл“, рече тој. „Едноставно треба да бидам подобар во преземањето на она што е таму и да ставам некој тип на поени на таблата за да излезам и да стигнам до Суперболот“.

Бидејќи Шефовите се стремат кон нивното трето појавување во Супер Боул во ерата на Махомес, тие знаат дека ќе мора да направат подобра работа со отфрлање на тимовите. Тие водеа со Бенгалс со 21-10 на полувремето и можеа да имаат уште повеќе поени - освен тие не успеа да постигне гол од линијата од еден јард непосредно пред полувремето.

„Го користите за некој вид мотивација“, рече Махомес, „само обидувајќи се да го искористите тоа како нешто за учење. Секогаш кога јас се мачам или тимот се мачи, само најдете начин да добиете позитивни играња бидејќи секогаш кога имате такво водство, не сакате да го изгубите тоа водство“.

Шефовите ќе ја добијат својата шанса за одмазда кога ќе патуваат во Синсинати во 13-та недела за да играат со Бенгалите на 4 декември.

Во меѓувреме, Џонс рече дека пропуштеното отпуштање останало кај него „1,000%.

„За мене тоа е мојата движечка сила во моментов“, рече тој.