Шефовите на Канзас Сити го освоија Суперболот над Филаделфија Иглс

Горна линија

Канзас Сити Чифс го освои Супер Боул LVII во неделата на стадионот Стејт Фарм во Аризона, победувајќи ги Филаделфија Иглс со 38-35 во натпревар во кој двократниот бек на НФЛ МВП, Патрик Махомес од Чифс, против вицешампионот на Иглс, Џејлен Хертс. .

Клучни факти

Откако Чифс изедначија на 35-35 доцна во 4-та четвртина, Орлите беа погодени со пенал за задржување на само две минути до крајот на натпреварот, што им донесе прв пад на Чифс и постави победнички гол од поле од страна на Харисон Батлер со 8. преостанати секунди.

Тоа беше втор Супер Боул во четири години за шефовите.

Махомес беше прогласен за МВП на Супербол по втор пат (тој го освои и во 2020 година) откако заврши со 21 спрема 27 (за 182 јарди), 3 тачдаунови, без прекини и 44 брзачки јарди.

Клучен цитат

„Сè уште нема да кажам династија“, рече Махомес откако беше прогласен за МВП. „Сè уште не сме готови“.

Главна позадина

Упатени во шампионатот, двата тима имаа скор од 14-3, при што Шефовите започнуваа на 7-то место во Индексот за фудбалска моќ на ESPN, додека „орлите“ започнаа со бр. 9. Главниот тренер Енди Рид се соочи со „орлите“ откако Филаделфија го отпушти во 2012 година, откако 14 години како тренер без победи во Супер Боул. Главниот тренер на „Иглс“, Ник Сиријани, исто така има историја во Канзас Сити: тој беше отпуштен од тимот како тренер со широки примачи откако Рид се приклучи во 2013 година. Шансите за победа беа речиси поделени меѓу двата тима - Шефовите со 51.8% и Орли со 48.2%, според симулациите на ESPN. Распоредот од 1.5 поени помеѓу двата тима, малку фаворизирајќи ги Орлите, беше еден од само трите размери под два поени во изминатите 40 Супербоулови. Тие беа првите врвни носители од AFC и NFC кои се натпреваруваа за Супер Боул во последните пет години.