Кемба Вокер го враќа часовникот во првиот почеток со Далас Маверикс

Далас Маверикс се коцкаше кога потпишаа со Кемба Вокер на крајот на ноември. Поранешниот четирикратен Ол-стар, со историја на повреди на коленото, беше надвор од лигата. Но, Далас беше очаен за комплементарен шпиц, а Вокер беше достапен.

Сабота навечер во Кливленд, на втората вечер на двомеч со тројца стартери, Вокер ја доби својата прва вистинска можност за игра. Додека Маверикс беа пократки во поразот од Кавалирс со продолженија со 100-99, Вокер го започна натпреварот, одигра значајни минути и покажа блесок на чуварот каков што некогаш беше.

„Се чувствував прилично добро. Ќе видиме како ќе се чувствувам утре“, изјави Вокер за медиумите по натпреварот. "Помина долго време. Се чувствував навистина добро таму, навистина добро“.

Вокер цела ноќ чекореше со Маверикс, играјќи скоро 42 минути. Тој ја заврши ноќта со рекордни 32 поени, пет скока и седум асистенции, притоа поврзувајќи 12 од неговите 25 шута. Неговиот најголем шут од натпреварот беше постигнат на 3.5 секунди до крајот на четвртата четвртина, а Далас заостануваше со два разлика.

Со центарот на Кавалирс, Џерет Ален, кој го чуваше на десното крило, Вокер направи неколку вкрстени дриблинзи и лесно дојде до Ален. Тој имаше чист пат до работ во тој момент и ја стави топката за да го изедначи натпреварот на 96. Неговата кофа на крајот ќе принуди продолженија.

„Мислев дека Кемба заврши неверојатна работа во нападот, вклучи момци, вршеше притисок врз нивната одбрана“, рече главниот тренер на Маверикс, Џејсон Кид. „Тој ја имаше топката доцна, стигна до линијата за слободни фрлања“.

Пред саботата вечер, Вокер се појави на само два натпревари откако им се приклучи на Маверикс, играјќи нешто повеќе од 32 минути вкупно и постигна 14 поени. Неговиот испад од 32 поени беше најмногу што постигнал на еден натпревар од 23 декември 2021 година, кога загуби 44 поени на Вашингтон Визардс како член на Њујорк Никс.

„Навистина го правам тоа што ми се бара“, рече Вокер. „За тоа сум тука, да ја пополнам секоја улога што им треба да ја играм. Кога и да се вика моето име, само се трудам да бидам подготвен“.

Вокер беше подготвен во саботата навечер. Дали неговата изведба е доволна за да гарантира повеќе време за играње, треба да одлучи Кид, но барем за една ноќ, Вокер можеше да го врати часовникот назад, да приреди блескава изведба и да направи коцката на Маверикс да изгледа вредна за ризик.