Левандовски ја освои наградата на ФИФА за машки играч за 2021 година, победувајќи ги Меси и Салах

Ќе има чувство на задоволство за Роберт Левандовски и Баерн Минхен. Неколку месеци откако ја пропушти контроверзната „Златната топка“, 33-годишниот полски напаѓач ја доби наградата на ФИФА за најдобар играч за 2021 година.

„Се што се случи минатата година, рекорд во Бундеслигата, никогаш не би се осмелил да сонувам“, рече Левандовски за време на виртуелната гала на ФИФА во понеделникот вечерта. „Да ми го кажеше тоа пред неколку години, немаше да верувам. За жал, Герд повеќе не е со нас. Но, не можев да направам ништо од ова без него“.

Доделена на најдобриот играч помеѓу октомври 2020 и август 2021 година, наградата на ФИФА се доделува на играчот кој добил најмногу гласови од капитените и тренерите на сите репрезентации, по еден новинар од секоја земја-членка на ФИФА и глас од навивачите.

Левандовски доминираше во првите три категории, јасно завршувајќи пред второпласираниот Лионел Меси. Меси, сепак, го освои гласот на навивачите, освојувајќи 708,206 поени - Левандовски имаше 353,714. Напаѓачот на Ливерпул Мохамед Салах се најде на третото место.

„Тоа е сосема заслужено за него - како што споменав и за сите други можни лични титули“, рече главниот тренер на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман во клупското соопштение. „Секогаш е заслужено за него затоа што се покажа толку добро во последните неколку сезони во Бундеслигата. Тоа го прави и оваа сезона и уште три гола (против 1. ФК Келн). Ги сака овие ситуации кога може да ја добие топката со број 10, да ја даде на крилото, а потоа да ја следи топката во шеснаесетникот. Тој е многу опасен, со двете нозе, со глава - на крајот, повторно три гола - важен за нас и важен за него.

Трите гола против Келн го доведоа до 300 голови на Левандовски во Бундеслигата. Само поранешниот напаѓач на Баерн Минхен Герд Милер има постигнато повеќе (365 голови). Левандовски е вториот играч во историјата на Бундеслигата кој ја достигнал реперот од 300 голови.

Тој број на голови сега веќе не е неостварлив за 33-годишникот, кој само е се подобар и подобар како старо вино. И покрај гласините, Левандовски изгледа удобно во Минхен и има постигнато 23 гола на 19 натпревари во Бундеслигата оваа сезона (1.21 гол по натпревар). Со тоа темпо, на Левандовски ќе му требаат само уште 53 натпревари за да го собори рекордот на Милер во Бундеслигата на сите времиња.

Според головите по натпревар, Левандовски веќе е на легендарниот Милер. Додека Милер постигнува гол на секои 105 минути во текот на неговата кариера во Бундеслигата, Левандовски постигнува гол на секои 99 минути.

Тоа би бил најнов рекорд во кариерата на Левандовски. Минатата сезона, и во односниот период за наградата на ФИФА, Левандовски го собори рекордот на Милер со 40 голови во една сезона, постигнувајќи во последната минута од последниот натпревар на Баерн во Бундеслигата против ФК Аугсбург (5-2) во последната минута.

Имајќи ги на ум сите тие рекорди, и сегашни и идни, само последователно е тоа што на Левандовски му беше доделена наградата на ФИФА за најдобар машки играч за 2021 година од ФИФА. Исто така, донекаде го надополнува губењето на Златната топка во 2020 година, кога Франс Фудбал одлучи да не го додели трофејот, и во 2021 година кога Меси го победи полскиот напаѓач.

Мануел Вет е домаќин на Гегенпресинг подкаст на Бундеслигата и Менаџерот за област во САД во Трансфермаркт. Тој е објавен и во Гардијан, Њусвик, Хаулер, Про Сокер САД и неколку други изданија. Следете го на Твитер: @ManuelVeth