Меси ја освои првата титула на Светското првенство додека Аргентина ја победи Франција во пенали

Горна линија

Лионел Меси ја предводеше Аргентина до титулата на Светското првенство во возбудлив натпревар против Франција, кој заврши со пенал по нерешениот резултат 3-3, по хет-трикот со голови на Французинот Килијан Мбапе кои не беа доволни за да се спротивстави на потрагата на аргентинската легенда за трофејот. .

Клучни факти

Возбудливиот натпревар, во кој Аргентина доминираше во Франција во првиот час со водство од 2:0, стана горчлив почеток во 80. минута кога Французинот Килијан Мбапе постигна два гола за помалку од две минути.

Нерешените 2-2 го завршија регуларното време, испраќајќи го натпреварот во продолженија при што Меси го постигна својот втор гол, за водство на неговиот тим од 3-2 над Франција.

Сепак, Мбапе не требаше да биде оценет: следната голема работа во спортот постигна трет гол - стана првиот играч кој некогаш постигнал хет трик во финалето на Светското првенство - и повторно израмни на 3-3, испраќајќи го на пенали. , во кој Франција промаши два обида, со што Аргентина ја освои титулата.

Пред натпреварот, Меси, најголемата легенда на спортот и меѓу неговите најодликувани играчи, сè уште немаше освоено титула на Светското првенство бидејќи го помина својот 35-ти роденден и се приближуваше до типичната возраст за пензионирање за професионалните играчи.

Главна позадина

Меси - нашироко сметан за најголемиот во својата генерација - беше против францускиот напад предводен од 23-годишниот Килијан Мбапе, кој според многумина е очигледен наследник на аргентинската ѕвезда како најдобар играч во светот. Меси и Мбапе дојдоа во финалето како заеднички лидери на листата на стрелци на турнирот со по пет гола, како и со три и две асистенции, соодветно. Со оваа победа Меси сега го освои секој голем трофеј во фудбалскиот спорт. Близнаците од аргентинскиот талисман, исто така, ќе придонесат многу за истерување на духот на разочарувачката претстава во финалето во 2014 година, каде Аргентина загуби од Германија со 0-1, откако тој пропушти можност да постигне гол набргу по полувремето. Резултатот, исто така, значи дека ниту една репрезентација не победила на Светските првенства од 1962 година, откако селекцијата на Бразил во XNUMX година ја предводеше легендарниот Пеле.