Мароко ја порази Португалија, стана првата африканска или арапска земја што се пласираше во полуфиналето

Горна линија

Мароко се пласираше во полуфиналето на Светското првенство во саботата, победувајќи ја Португалија со 1-0 и стана првата арапска и африканска земја што успеала да се пласира во осминафиналето во историјата на турнирите.

Клучни факти

Мароконецот Јусеф Ен-Несири го постигна единствениот гол на натпреварот, со глава на центаршут на Јахја Атијат Алах во 42. минута.

Мароко, кој забележа уште една шокантна победа над Шпанија во четвртфиналето минатата недела, се спротивстави на Португалија дури и кога нејзиниот ѕвезден напаѓач Кристијано Роналдо влезе во натпреварот веднаш по полувремето - тој беше отфрлен од претходните два натпревари на тимот.

Мароко, исто така, беше принуден да отфрли една личност во последните минути од играта, откако Валид Чедира заработи црвен картон во третата минута од дополнителното време, откако доби два жолти картони во рок од неколку минути.

По победата на тимот, навивачите славеа со знамињата не само на Мароко, туку и на Палестина и земјата домаќин Катар.

тангента

Селекторот на Португалија, Фернандо Сантош клупа Роналдо на почетокот на натпреварот рече: „Нема проблем со нашиот капитен“ и дека „немаше проблем со мојата одлука“. По доминантната победа на тимот од 6:1 над Швајцарија во осминафиналето претходно оваа недела, Роналдо, 37-годишната поранешна ѕвезда на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, им честиташе на своите соиграчи на Инстаграм. пост, нарекувајќи ја нивната победа „луксузна изложба на тим полн со таленти и млади“ - иако видео снимки од натпреварот го фати како изгледа видно фрустриран, велејќи: „Тој брза да ме потчини“. Замената на Роналдо, 21-годишниот Гонкало Рамос постигна хет трик во победата на Португалија над Швајцарија.

Што да внимавате

Бранителот на титулата Франција ќе ги одмери силите со ривалот Англија во последниот натпревар од четвртфиналето во 2 часот по средноевропско време во сабота, а победникот ќе се соочи со Мароко во полуфиналето во среда. Аргентина, која тесно се одржа во својот четвртфинален натпревар против Холандија во петокот, откако холандскиот тим принуди продолженија, ќе игра Хрватска, кој го доби својот натпревар против Бразил - репрезентација која беше фаворизирана да го освои турнирот - во другиот полуфинален натпревар од Светското првенство во вторникот. Финалето меѓу победниците од тие натпревари е закажано за недела, 18 декември.

Дополнителни информации

Шокер на Светското првенство: Хрватска го исфрли фаворитот Бразил иако Нејмар го постигна рекордот на Пеле (Форбс)

Воздишка на олеснување: Аргентина го преживеа неверојатниот се врати на Холандија за да се пласира во полуфиналето на Светското првенство (Форбс)

Што да се гледа во последниот дел од Светското првенство: Последната трибина на Меси, Нејмар против. Пеле, Мароко трчање низ вековите и повеќе (Форбс)