Прва африканска репрезентација на Мароко во последните четири по победата 1-0 против Португалија

Мароко бранеше, а потоа бранеше уште малку. Со две масовни редови пред својот голман Јасин Буну, Мароканците повторно беа задоволни да го апсорбираат притисокот, но кога ќе се пробијат тоа го направија со вртоглава брзина, често предизвикувајќи голема опасност во последната третина. Тоа беше планот што донесе успех против Шпанија и го стори тоа повторно против Португалија, кога во 42. минута Јусеф Ен-Несри го постигна победничкиот удар со глава, гол што ги испрати стадионот Ал Тумама, мароканските градови, регионот Магреб и арапскиот свет во лудило.

Пред сè, дури и земајќи ги предвид амазигите и арапската култура на Мароко, ова беше победа за Африка. За прв пат во историјата, континентот има свој претставник во последните четири на Мундијалите. Ниту една екипа од Африка никогаш не отишла подалеку од осминафиналето на турнирот. Во 2010 година, Луис Суарез и Уругвај ги скршија срцата на Гана од пенал. Сенегал стигна до четвртфиналето во 2002 година, дванаесет години откако Англија го исфрли Камерун од Светското првенство во 1990 година во истата фаза.

Но, овде, малкумина набљудувачи му дадоа шанса на Мароко по неговото бурно надополнување со отпуштање на селекторот Вахид Халилхоџиќ и тешкото реми во првото коло. Сепак, против Хрватска, Белгија, Канада и Шпанија, северноафриканците докажаа колку страшна страна имаат. Мароко го имаше најдобриот одбранбен рекорд на Светското првенство. Сепак, заминувањето на Ромен Саис значеше дека тројца од првите четворица бекови на Мароко беа надвор од овој натпревар. Уште колку Мароко можеше да одолее? Во избезуменото второ полувреме, Португалија кампуваше на половината на Мароко со Кристијано Роналдо кој се врати на страна како замена. На крајот, се чинеше дека Фернандо Сантос немаше друг избор освен да се сврти кон својата ѕвезда.

Притисокот врз мароканската задна стража беше немилосрден. Хаким Зиеч беше следниот играч кој куцаше. Мароко беше физички исцрпен. Дали тимот на тренерот Валид Реграги може да издржи уште 12 минути? Уште не се кршеше. Жоао Феликс пушти шут, а исто така и брилијантниот одбран со една рака од Буну. Португалија потоа побара пенал против Џавад Ел-Јамиќ. Европејците постојано се оддалечуваа и сепак Мароко цврсто се бранеше.

Замената Валид Чедира беше исклучен, добивајќи жолт картон двапати едноподруго. Додадени се осум минути - осум минути го одвоија Мароко од историјата на Светските првенства. Нејзината одбрана продолжи да се движеше во дует, покривајќи, лизгајќи, справувајќи и фрустрирајќи ја Португалија. На допир, изразот на Сантос издаде паника. А потоа, додека нозете беа уморни, нервите се расипаа и телата течеа празни, судијата Факундо Тељо го свиреше последниот свиреж. Во солзи Роналдо тргна кон соблекувалната, но тоа беше малку важно. Со речиси натчовечки напор, Мароко победи. Отпорноста, храброста и заедништвото одекнаа. Еден континент сега имаше свои херои.