Нов рекорд за посетеност во плејофот NWSL поставен двапати во една ноќ

Во неделата, шест екипи се пласираа во постсезоната на Националната женска фудбалска лига за прв пат во историјата на лигата. Хјустон и Сан Диего беа домаќини на четвртфиналните натпревари во неделата навечер, а и двајцата го поставија рекордот на сите времиња во плејофот во истата вечер.

Навивачите на Хјустон се појавуваат во рекордни броеви

Четвртиот носител Хјустон Даш беше домаќин на шестиот носител KC Current на стадионот PNC за почеток од 4:00 часот по централно време. Навивачите во Тексас и пошироко ги наградија двата клуба со продажба на натпреварот. објави NWSL публиката во Хјустон достигна 21,284 фанови, распродажба на натпревари и нов рекорд на посетеност во лигата.

Хјустон му прими гол на Канзас Сити рано пред играчот од средниот ред Софи Шмид да го постигне првиот гол во историјата на плејофот на Даш. KC Current постигна гол во 10-тата минута од судиското надополнување за да се пласира во полуфиналето против OL Reign. Полуфиналниот натпревар на Лумен Филд во Сиетл, Вашингтон, ќе започне во 7:30 часот по источно време во недела, 23 октомври, на CBS Sports Network.

Минатата недела, на Даш објави дека продале над 14,000 билети кои веќе го надминаа нивниот претходен рекорд на домашна посетеност од 13,025, поставен на 12 јули 2015 година, против Црвените ѕвезди на Чикаго.

Актуелниот напаѓач на Канзас Сити, Ло'ео ЛаБонта постигна гол рано во првите пет минути за да ги доведе гостите во предност. Играчот од средниот ред на Хјустон, Софи Шмид во 27. минута ги стави домашните на табла. Кејт Дел Фава постигна гол во 10-тата минута од судиското надополнување за да обезбеди победа на гостувањето кај Канзас Сити.

The Current се пласираше во полуфиналето против победниците на NWSL Shield и првопласираниот OL Reign. Полуфиналниот натпревар на Лумен Филд во Сиетл, Вашингтон, ќе започне во 7:30 часот по источно време во недела, 23 октомври, на CBS Sports Network.

ПОВЕЕ ОД ФОРБИКомесарот на NWSL го дискутира извештајот на Јејтс на Светскиот конгрес за спорт на SBJ

Сан Диего Вејв Земете ја титулата за присуство на NWSL

Во меѓувреме, третиот носител Сан Диего Вејв беше домаќин на шестиот носител на Чикаго Црвени ѕвезди на западниот брег. The Wave го надмина неделниот рекорд на Хјустон со нивната домашна публика од 26,215 фанови. Во нивната прва сезона, Сан Диего го држи рекордот на посетеност во плејофот и регуларната сезона (32,000 поставени на 17 септември).

Слично на натпреварот во Хјустон, бранот започна на задната пета откако напаѓачот на Чикаго Јуки Нагасато го отвори резултатот. Емили ван Егмонд го постигна израмнувачкиот гол за Сан Диего во 67. минута, а Добитник на златна копачка на NWSL 2022 година Алекс Морган го постигна победничкиот гол 20 минути по судиското надополнување.

Морган и Вејв сега се пласираат во полуфиналето против вториот носител на тимот на Портланд Торнс во недела, 23 октомври, во 5:00 часот по источно време на CBS Sports Network.