Парот на Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг може да биде „смртоносен“ за прекршокот на Маверикс

Далас Маверикс се враќаат дома за да го одиграат својот последен натпревар во Центарот на Американ Ерлајнс пред паузата за Ол-стар во НБА лигата по преполното патување на Западниот брег од пет натпревари. Далас го резервира патувањето со порази, но ги доби трите средни натпревари. Но, патувањето вклучуваше многу повеќе од победи и порази.

Далас заменет со осумкратниот шпиц на Ол-стар, Кајри Ирвинг пред една недела. Не само што тимот го додаде Ирвинг, туку го виде и враќањето на Лука Дончиќ во составот откако пропушти четири натпревари со контузија на десната пета. Тимот и навивачите се надеваат дека двојката на Дончиќ и Ирвинг ќе исплати дивиденда во постсезоната.

„Ова е само нашиот прв натпревар заедно, но мислам дека е многу забавно да се игра со ова момче“, рече Дончиќ за играњето со Ирвинг откако Маверикс паднаа од Сакраменто Кингс по продолженијата во саботата навечер, 133-128. „Тој е неверојатен кошаркар. Мислам дека ќе биде навистина забавно. Денес, првиот натпревар, исто така беше навистина забавно“.

Дончиќ уфрли 27 поени на 55% шутирање во поразот. За 41 минута имаше и девет скока и пет асистенции. Ирвинг ги предводеше Маверикс во постигнувањето со 28 поени од 52.4% шут, додека забележа седум скока и 42 асистенции за XNUMX минути.

Во неговите три натпревари со Маверикс, Ирвинг има просек од 25.7 поени со 48.1% шут, 4.7 скока, 7.3 асистенции и украдена топка за 38 минути по натпревар.

„Мило ми е што го тргнавме од патот“, рече Ирвинг кога го сподели зборот со Дончиќ за прв пат. „Но, додека бев таму, се чувствував навистина посебно во однос на можностите што ги имавме на двата краја на подот навистина да учиме еден од друг и само да стекнеме малку поголема самодоверба“.

Новото динамично дуо на Далас ќе има уште два натпревари - дома против Минесота Тимбервулвс и на гостувањето против Денвер Нагетс - за да изгради поголема доверба на паркетот пред и двајцата да се погодат за Ол-стар натпреварот овој викенд. После тоа, тоа е последниот натпревар од регуларниот дел од сезоната.

Маверикс моментално се наоѓаат на четвртото место во постојано менување на поредокот на Западната конференција, со скор од 31-27. Далас е два натпревари назад од Кингс за третото место и 2.5 натпревари пред Оклахома Сити Тандер, кој е десетти носител и го држи последното место за играње. Јута Џез, кои моментално се надвор од плејофот, се три натпревари назад од Маверикс.

За да се раздели, Далас треба да почне да ги собира победите. На главниот тренер Џејсон Кид му се допадна она што го виде од своето ново задно поле во првиот натпревар. Тој се надева дека Дончиќ и Ирвинг ќе можат да се развиваат заедно и да додадат нов слој на офанзивна моќ во нападот на тимот.

„Беше мазно; тоа е кошарка“, изјави Кид. „Мислев дека тие двајца завршија неверојатна работа - и двајцата ја донесоа топката, и двајцата играа без топка. Сега, прашање е само да добиете минути и да можете да видите кои места им се допаѓаат или се многу удобно да играат надвор. Мислам дека пик-ен-ролот со тие двајца ќе биде навистина добар за нас“.

Додавањето на Ирвинг ефективно ја рестартираше сезоната на Маверикс. Далас сега има втор Ол-стар заедно со својата суперѕвезда и можеби сè уште сака да донесе дополнителна помош на откупниот пазар. Нивните напори за реконструкција го поттикнаа тимот потенцијално подготвен за уште една длабока серија во плејофот.

„Тоа е сè уште процес на учење, но мислам дека тоа би можело да биде навистина смртоносно за нас“, рече Дончиќ за играњето игра на двајца луѓе со Ирвинг. „Мислам дека е тешко да се чуваме и двајцата. Значи, ќе има помалку двојки и само ќе стигнеме на работа“.