Питсбург Стилерс мора да го запре брзиот напад на Браунс за да има надеж за плејоф

Кога Питсбург Стилерс се соочи со Браунс пред речиси четири месеци, одлучувачкиот фактор во играта беше јасен.

Браунси се залетуваа на 171 јарди додека ги победија Стилерс со 29-17 во третата недела на стадионот Прва Енерџи во Кливленд. Ник Чаб имаше 3 јарди на 113 носења во четвртокот вечерта во септември, а Карим Хант додаде 23 јарди во 47 обиди.

Конвенционалната мудрост сугерира дека клучот за Стилерс (8-8) да ги победат Браунс (7-9) во недела на домашен терен на стадионот Акрисур е да го запрат серијата. Сепак, полесно е да се каже отколку да се направи, бидејќи Браунс се шести во НФЛ во брзање со просек од 147.3 јарди по натпревар.

Како и да е, Стилерс мора да најдат начин да го задржат тандемот Чаб и Хант ако сакаат да имаат шанса да се пласираат во плеј-офот.

За да стигнат до постсезоните, Стилерс мора да победат и Њујорк Џетс да ги победи Мајами Делфинс, а Бафало Билс да ги победи Њу Ингланд Патриотс. Поразот ќе ги елиминира Стилерс, кои победија на пет од шест натпревари по почетокот на сезоната со 3-7.

„Кога се подготвувате за Кливленд, треба да ја почитувате нивната игра, особено Ник Чаб и Карим Хант“, рече тренерот на Стилерс, Мајк Томлин претходно оваа недела за време на неговата неделна прес-конференција. „Тие треба да бидат врвен тандем во фудбалот и не им треба поддршка од мене. Нивната лента и нивната биографија зборуваат за тоа. Мораме да завршиме добра работа таму.

„Тие победија во натпреварот со трошење минатиот пат кога игравме. Заморот стана фактор додека играта продолжуваше. Можете само да го погледнете бројот на кратки можности што ги имаа во второто полувреме. Мислам дека пет пати одеа трето и 1 во второто полувреме. И тоа само некако зборува за тоа како оди играта“.

Браунси направија само 6 од 16 трети падови, но беа 3 од 4 при четвртиот пад. Сепак, Томлин рече дека способноста на Кливленд да се најде во тие ситуации е поважна од неговата стапка на конверзија.

„Тоа зборува за ефикасна игра со трчање што ве става во податливи трети падови“, рече Томлин. „Некој има пет трети и 1 за едно полувреме, нема да имате добра половина игра. Нема да имате добра половина игра од перспектива на излегување надвор од теренот, перспектива за време на посед, било која од тие дискусии затоа што повторно, секој пат кога ќе стигнат до тој двор, добиваат нов сет на падови и така. третиот надолу е негова компонента.

„Тоа што ги наговестува тие трети падови, таа компонента за абење во играта, ќе биде голема компонента. Секогаш е така кога играте со Кливленд Браунс, а тие ги имаат Ник Чаб и Карим Хант. Кога ќе влезат во трето-и-1 и -2, човече си мртов. Тие можат да го управуваат, можат да го фрлат, можат да прават што сакаат да прават под тие околности и така го привлекува нашето внимание“.

Стилерс се седми во лигата по брза одбрана со 106.5 јарди по натпревар. Тие беа особено добри во запирање на играта за време на нивната сегашна серија од три победи.

Откако се откажаа од 215 јарди на теренот во поразот од Равенс во 14-та недела, Стилерс ги задржаа Каролина Пантерс на 21 јарди, а водечките брзаци од Лас Вегас Рајдерс и НФЛ Џош Џејкобс на 58 јарди на Бадник.

Вкупниот број на гавраните во реваншот минатата недела беше податлив 120 јарди додека Стилерс се собраа за победа од 16-13 во неделата вечер фудбал во Балтимор. Безбедност Минка Фицпатрик ја предводеше одбраната со девет зафати, вклучително и четири соло застанувања.