Можно е предвремено враќање на Педри за атлетски клупски судир во Билбао

Плејмејкерот на ФК Барселона, Педри, би можел да направи изненадување, предвремено враќање од повредата викендов, според извештаите.

Репрезентативецот на Шпанија се проби пред полувремето во евентуалното реми 2-2 на првиот натпревар од плејофот во Лига Европа со Манчестер Јунајтед на Камп Ноу во средината на февруари.

Откако беа направени тестови следното утро, тој беше дијагностициран со тропање до „rectus femoris на десната бутина“ и оттогаш не се појавува за Блауграна.

Барса очигледно се мачеше без 20-годишниот играч. Откако беа исфрлени од споменатото континентално натпреварување од Јунајтед со враќањето од 2:1 во реваншот, тие потоа претрпеа шокантен пораз од 1:0 на гостувањето кај Алмерија, што им донесе шанса да одат 10 поени повеќе од Реал Мадрид. врвот на Ла Лига.

Во нивниот следен натпревар, првиот полуфинален натпревар од Купот на Кралот, Барса оствари храбра победа од 1-0 над своите лути ривали на Бернабеу, но повторно настрада без вообичаената контрола на темпото на Педри додека се бореше на задниот дел за целото време.

По исклучувањето на Роналд Араухо во почетокот на второто полувреме, слично сценарио се одигра и при вчерашната победа од 1-0 над Валенсија. Барса успеа да ја зголеми предноста во однос на Мадрид од седум на девет поени овој пат откако Лос Бланкос ремизираа против Реал Бетис, но 35-минутната борба да го задржи водството дадена со глава на Рафиња на четвртина час следеше и го остави Чави. да се жали на неуспехот да се убијат игрите.

Сепак, менаџерот ќе биде засилен со враќањето на Роберт Левандовски од сопствениот удар во бутот и Гави од суспензијата во следното излегување на Блауграна. И според AS, Педри би можел да се нареди и во Билбао против Атлетик Клуб во недела.

Не се очекуваше Педри да го облече дресот со број 8 до лигашкиот Класико на 19 март против Мадрид на Камп Ноу, што би можело да ја реши трката за титулата, но сепак извор од соблекувалната вели дека играњето на Сан Мамес е „тешко, но не и невозможно. “.

Чави и неговиот штаб немаат донесено конечна одлука за ова прашање, кое се очекува да биде финализирано во наредните денови. Во секој случај, дури и да го изгребе тимот, Педри ќе стартува од клупата за резерви, а подоцна ќе му биде дозволено камео од 20 до 25 минути најмногу.

Ова е мудра постапка што треба да се преземе за она што е вообичаено една од најтешките терени во Шпанија за играње, и затоа не би ризикувале повторно да го лупаат играчот пред виталните состаноци со Мадрид и во лигата и во Копа дел Реј каде што магијата на „Педри Потер“ ќе биде најпотребен.