Принстон ја вознемири државата NC, Стејли го пофали NSU

Шеснаесетте тимови се пласираа во петокот по победите во првото коло на женскиот кошаркарски турнир NCAA во 2023 година. Првиот круг досега беше далеку од креда, или гаранција дека повисокото семе ќе напредува. Погледнете ги резултатите од првото коло, најголемите приказни и претстојниот распоред за женската група.

Принстон ја зачудува државата NC

Најголемиот пораз од првиот дел од воведното коло дојде во форма на победа на Принстон над NC Стејт со 64-63. Високиот чувар Грејс Стоун ја сруши тројката што ја доби на натпреварот со пет секунди до крајот на четвртата четвртина.

„Бевме во тесни натпревари цела година и тоа е игра што ја практикуваме постојано. Тоа е шут што сум го направил на натпревар претходно“, рече Стоун на прес-конференцијата по натпреварот со благо смеење. „Мислам дека моите соиграчи ја имаат целата доверба во светот во мене и знаев дека ако го промашам тој удар, тие ќе добијат офанзивен скок“.

Не беа потребни табли, бидејќи Стоун ги исцеди трите и ја заврши својата вечер со 22 поени, изедначени со Кејтлин Чен за водечкиот тим. Принстон имаше еден поен предност по првата четвртина, но ја освои втората и имаше водство од 41-35 на полувремето.

Волфпак, кој се пласираше во Елит Ејт минатата сезона, влезе на турнирот NCAA како седум носители, што е нивно најниско ниво од сезоната 2016-17. NC State имаше 20 загубени топки во натпреварот и само четири офанзивни скока во натпреварот.

„Нашите деца, си помислив, играа напорно. Тие се бореа и јас треба да завршам подобра работа, да бидам искрен, надолу и да донесам подобри одлуки за да не ставам во подобра позиција да го завршиме тој натпревар“, рече тренерот на NC State, Вес Мур после натпреварот.

Тигрите на Принстон ќе играат во недела во Јута во 7:00 часот по средноевропско време.

ПОВЕЕ ОД ФОРБИКако што започнува мартовското лудило, време е жените да играат за парите

Поставете малку почит за државата Норфолк

Унапредувањето на шампионите во NCAA, Јужна Каролина, беа еден од трите носители што напредуваа, заедно со Вирџинија Тек и Стенфорд. Главниот тренер на Гејмкокс, Даун Стејли, имаше високи пофалби за противниците и за осамениот тим од историски црн колеџ или универзитет (HBCU) на турнирот.

„Ќе го кажам тоа денес за да можеме да се подготвиме за следната година“, рече Стејли на прес-конференцијата за време на нејзината прес-конференција по натпреварот, „Стејт Норфолк не е 16 носител. Само сакам да знаеш, тие не се“, рече Стејли. Кошаркарската легенда исто така ја посети соблекувалната на НСУ да го подигне второстепениот напаѓач Киера Вилер. Вилер и НСУ го задржаа Алија Бостон на седум поени и девет скока.

Гејмкокс во недела ќе играат со Јужна Флорида (8), која напредуваше по победата од 67-65 над Маркет (9).

Шоуто на Кларк

Ајова(2) ја совлада Југоисточна Луизијана (15) со 95-43 во првото коло. Полуфиналистот на Нејсмит за најдобар играч на годината Кејтлин Кларк го заврши натпреварот со 26 поени, 12 асистенции и три скока помалку од трипл-дабл во првите три четвртини од натпреварот. Извештај за женска кошарка на ESPN Алекса Филипу објави Кларк е првиот играч кој собрал 20+ поени и 10+ асистенции на NCAA турнирот по 23 години.

Севкупно, 16 екипи се пласираа во второто коло во петокот, еве го списокот со сите резултати:

Јужна Каролина (1) над Норфолк Стејт – Конечен резултат: 72-40

Јужна Флорида (8) над Маркет (9) – Конечен резултат: 67-65

Вирџинија Тек (1) над Чатануга (16) – конечен резултат: 58-33

Државата Јужна Дакота (9) над Јужна Калифорнија (8) – Конечен резултат: 62-57

Нотр Дам (3) над Јужна Јута (14) – конечен резултат: 82-56

Стенфорд (1) над Светото срце (16) – конечен резултат: 92-49

Оле Мис (8) над Гонзага (9) – Конечен резултат: 71-48

Џорџија (10) над државата Флорида (7) – конечен резултат: 66-54