Роџер Пенске станува првиот сопственик на тим кој победил во сериите на Наскар купот и шампионатот во серијата NTT IndyCar во истата година

На Роџер Пенске не му преостанува уште многу да постигне неверојатна кариера во бизнисот и автомобилските трки.

Интернационалниот бизнисмен и најголемиот сопственик на автомобилски тим во историјата постигна уште едно импресивно достигнување во кариерата на неделната трка од шампионатот во Наскар купот во Феникс.

Со тоа што Џои Логано стана првиот возач во Тим Пенске кој освоил два шампионати во Наскар куп серијата, Пенске станува првиот сопственик на тим во историјата што ги освоил и Наскар купот и NTT шампионатот во серијата Индикар во истата сезона.

На 11 септември, Will Power на Team Penske го освои шампионатот во 2022 NTT IndyCar серијата со третото место на Големата награда на Фајрстоун во Монтереј. Тоа беше и втора титула за Пауер во Индикар во Тим Пенске.

Имаше многу сезони во 56-те години кога Пенске поседува тркачки тимови и тркачки автомобили и тој имаше повеќе шампионски титули во минатото. Но, 2022 година е првпат тој да ја освои најголемата награда на Наскар истата сезона кога го освои „Националното првенство“ на Индикар.

„Мислам дека го пробавме 31 година, така што е време“, рече Пенске, мислејќи на годините кога тој беше сопственик на тимот на Наскар. „Каков посебен викенд за нас.

„Џои заврши одлична работа. Видовте што можеше да направи додека дојде во тимот, а ние да имаме две шампионски титули во иста година, тоа е она за што сме тука. Тоа е целта што ја имаме секоја година.

„Мислам дека бевме блиску, но успеавме оваа година“.

Кога поранешниот возач на Тим Пенске, Расти Валас, ја освои својата единствена шампионска титула во серијата Наскар Куп во 1989 година, тој возеше за тимот на Блу Макс Тркачки тим на драг тркачот Рејмонд Бидл. Тој се приклучи на тимот Пенске во 1991 година и беше блиску до шампионски титули, но никогаш не заработи за Пенске.

Ниту Рајан Њуман.

Всушност, првиот шампионат на Пенске од серијата Наскар куп дојде во 2012 година со Бред Кеселовски. Таа сезона, Рајан Хантер-Реј го освои шампионатот во серијата Инди Кар за Андрети Аутоспорт.

Логано му го донесе второто првенство на Пенске во серијата Наскар Куп во 2018 година.

Волт Чарнецки е потпретседател на корпорацијата Тим Пенске, како и извршен потпретседател, член на Извршниот комитет и директор на корпорацијата Пенске.

Тој е вклучен во корпорацијата Пенске од 1970 година кога беше во Американ Моторс и се приклучи на корпорацијата Пенске во 1978 година.

„Всушност гледав некои статистички податоци претходно во текот на неделата, и од 1967 година, бевме повеќекратни шампиони во седум години, седум сезони, а во три од тие сезони освоивме три шампионски титули“, рече Чарнецки. „Тоа беше или шампионат во IndyCar, шампионат на сопственици на Nascar Xfinity, шампионат на австралиски суперавтомобили, серии Nascar Cup, но никогаш, по ваша точка, IndyCar и Куп“.

Тоа се смени во неделата во Феникс.

Кога еден ден ќе се напише целосната историја на авто трките, ќе има томови напишани за Роџер Пенске.

Од раните денови на Penske Racing во 1966 година во мала гаража на плоштадот Њутаун, Пенсилванија, до огромната, мега продавница во која се сместени Penske's IndyCar, Nascar и Porsche Penske Motorsports Cars Cars во Мурсвил, Северна Каролина, бројките се импресивни.

Пенске го има рекордот за најмногу победи во Индијанаполис 500 како сопственик на тим со 18, најмногу национални шампионати во Индикар со 17 и сега три шампионати во серијата Наскар куп.

Севкупно, Тим Пенске има 611 победи на трки и 674 полови.

Титулата на Логано во Купот во 2022 година му дава на Пенске 43 шампионати од 1966 година.

Најголемите возачи во историјата на автомобилските трки возеле тркачки автомобили за Роџер Пенске.

„Тоа е голем тимски напор за сите овде денес во Феникс да завршат во кругот на победниците, а исто така освојувањето на шампионатот е посебно“, рече Пенске. „Каков ден за Форд. Каков ден за Пензоил и каков ден за нашиот тим. Тоа е само огромно.

„Беа потребни 31 година за да се направи ова. Тоа ти покажува дека прилично стареам. Можеш ли да поверуваш? не можам.

„Тоа беше целосен тимски напор и јас сум многу воодушевен што сум тука. Му реков на Рајан Блејни на радио: „Ти си крилниот човек на Џои“ на 10 круга до крајот. Мислев дека сме добро со местото каде што сме“.

Пенске го искористи својот успех во автомобилските трки за да помогне во создавањето можности во корпорацијата Пенске. Со автомобилски бизниси и транспортни компании ширум светот, Пенске го разбира концептот „Бизнис-до-Бизнис“, како и секој деловен и индустриски гигант во светот.

Сепак, трките остануваат негова вистинска страст.

„Тоа е нешто што го сакаме“, рече Пенске. „Тоа е заедничка нишка низ нашата компанија и нашето семејство. За мене целиот овој тим кој секоја година се собира за да се натпреварува на највисоко ниво.

„Да се ​​биде овде е посебно.

„Мислам дека го кажав тоа и претходно, трките се заедничка нишка низ нашата компанија. Успехот што го постигнавме на тркачката патека навистина го изгради нашиот бренд. За мене, тоа е дел од нашето секојдневие - навистина, тоа е мени за секој ден за победа.

„Мислам дека трките го покажуваат тоа за време на викендот. Им реков на луѓето кои се занимаваат со инвестициски бизнис, тоа е како да ја имате вашата квартална заработка секој викенд, па подобро е да биде добро“.

Тоа беше сосема посебна година за 85-годишниот Пенске. Еден од неговите тројца возачи од серијата НАСКАР Купот, Остин Циндриќ, победи на Дејтона 500 на роденденот на Пенске уште во февруари за да ја отвори тркачката година.

Во неделата, Логано ја затвори годината со доставување на шампионатот во серијата Наскар куп на Пенске.

„Па, мразам да кажам дека едното е подобро од другото, но морам да кажам - спој ги сите заедно, сите се на прво место што се однесува до мене“, рече Пенске. „Она што го прави како тим, моментумот што го дава не само на тимот на трката, туку и на 70,000 луѓе кои се во нашата компанија затоа што сите гледаат.

„Не победуваме секој ден, нели? Но, тоа не учи како да победиме и како да останеме во игра, и мислам дека тоа е она што е направено.

„Навистина три супер дена, супер достигнувања за тимот. Не можам да кажам дека едното е подобро од другото. Едноставно ми е драго што сум тука“.

Петок, 4 ноември, беше третата годишнина од купувањето на славните Indianapolis Motor Speedway, IndyCar и Indianapolis 500 од семејството Hulman-George кое го поседуваше од 1945 година, Penske.

Останува уште една тркачка планина за Пенске да се искачи и тоа ќе биде неговата следна цел почнувајќи од следната година.

Тоа е познатата трка на издржливост 24 часа Ле Ман. Тој се подготвува за тој предизвик со тркачки тим кој моментално се развива во Porsche Penske Motorsport.

„Би рекол дека тоа е планината што ќе се обидеме да ја искачиме за една година, да одиме во Ле Ман и сигурно да победиме“, рече Пенске.

За Роџер Пенске има повеќе од високо успешниот бизнисмен или најголемиот сопственик на тим во историјата на автомобилските трки.

Тука е човекот Роџер Пенске, кој ја покажа таа негова страна и во неделата навечер.

Пенске го прославуваше шампионатот во серијата Наскар куп на истата сцена каде што Кој Гибс, потпретседателот на Џо Гибс Рејсинг, го прослави шампионатот на неговиот син Тај во 2022 година од серијата Наскар Xfinity 24 часа порано.

Кој Гибс починал во сон во неделата наутро во неговата хотелска соба. Тој имаше 49 години.

Пенске му оддаде почит на Гибс во неделата навечер.

„Сакам да се помолам за Џо Гибс и неговото семејство за загубата што ја имаше“, рече Пенске. „Тоа секако е поважно од победа или првенство.

„Сакам само да знае дека го чувствуваме тоа како тим, јас лично и нашето семејство.