Резултат, оценки на играчи и она што го научивме

ФК Барселона отвори разлика од 11 бода на врвот во Ла Лига победувајќи го Виљареал со 1-0 на гости во неделата вечерта. Еве го резултатот, рејтингот на играчите и она што го научивме.

Виљареал 0 – 1 ФК Барселона

Педри, 18

Марк-Андре Тер Стеген

Го затвори аголот за шутот на Хозе Луис Моралес во доцното прво полувреме. Но, како што се гледа против Севиља, немаше многу работа поради тоа колку добро функционира неговата бековска линија генерално. 7

Алехандро Балде

Одигра лоша топка преку шеснаесетникот во првото полувреме, но беше силен во справувањето. Второто полувреме го започна со прекрасен слаломски дриблинг во областа на Виљареал. Не толку импресивен како Џорди Алба минатата недела, но сепак стабилен. 7

Андреас Кристенсен

Солиден од Данецот како и секогаш. Се чинеше дека нема вистински големи моменти за кои може да зборува, но секогаш беше на вистинското место во вистинското време за да ја отстрани секаква потенцијална опасност, како што се гледа со блокадата на времето на прекин од заканувачки додавање во близина на неговиот шеснаесетник од 18 метри. 7

Роналд араухо

Наречен „непобедлив“ од коментаторскиот тим на Movistar кога следеше назад за да го отстрани потегот на Јереми Пино и да ја отстрани опасноста во рок од 10 минути. Доби жолт картон за мека рачна топка и ќе го пропушти следниот натпревар. Но, секоја заслуга што ја загуби за тоа беше откупена со уште една одлична дозвола за да се спречи Пино да постигне гол околу еден час. Цела ноќ го имаше бројот на шпанскиот репрезентативец. 9

Lesил Коунде

Направи еден оброк со дозвола што го проигра Хозе Луис Моралес во наближувањето на полувремето, иако додавањето на Педри не беше најдоброто. Блокираше опасен центаршут на средината на второто полувреме и уште еден на смртта. 7

Френки де Јонг

Започна со тивко отворање 20 минути, а потоа постепено ја презеде играта. Го започна потегот што доведе до голот на Педри и исто така го постави Левандовски со прекрасен чип. Неговите шест прекини и силни удари значеа дека тој го обезбеди физичкото чукање на срцето на Барса и не само што го диктираше темпото со неговата игра. Создаде најмногу шанси во првото полувреме и ги комплетираше сите негови дриблинзи. 9 – ЧОВЕК НА НАТПРЕВАРОТ

Франк Кеси

Нему му беше тешко да започне креативно поради тоа колку беше на приматот на груби работи во Виљареал, при што членовите на опозицијата често се преправаа дека ги фаулирал. Понекогаш беше лесно да се заборави дека тој беше на теренот и беше подобар против Севиља, но имаше помалку напаѓачка улога овде. 6

Педри

Започна одлично со вкусна топка за Левандовски и само се подобри. Уште еден куршум центаршут од десното крило го поврза Андреас Кристенсен, но не беше доволен за да го загрози голот. Во 17 минута заврши одличен потег со 1-2 со Левандовски и ја доведе Барса во водство. Подоцна во првото полувреме го ослободи Рафиња, но Бразилецот не можеше да ја искористи предноста. Мала грешка беше лошото додавање за Кунде што Французинот не успеа да го исполни, што го проигра Хозе Луис Моралес во ударот на полувремето. Потивко во вториот дел, но неговите воведни 45 беа повеќе од доволни за да се зборува. 9

Гави

Играше поцентрално во раните делови од натпреварот и беше искаран од Чави за непрецизна топка во крилото кога се обидуваше да го исклучи Левандовски. Имав тешка вечер, но како и секогаш, никогаш не попуштив. 7

Роберт Левандовски

Уште една мешана вреќа од Поле. Пропушти шанса на голот од прекрасното додавање на Педри на раните врати и го погоди директно во Пеп Реина. Му асистираше на Педри со прекрасен потег 1-2, но потоа пропушти уште една шанса по прекрасниот чип на Френки, кој не беше најлесниот. Рафиња требаше да направи подобро со неговото додавање во вториот дел. 7

Рафиња

Можеше да дојде поцентрално поради тоа што Кунде ја окупираше десната страна. Како и Гави, неговата дистрибуција до крилата беше малку тешка. Иако беше важен при наградувањето на голот на Педри, тој не успеа да ги искористи двете додавања од праска од Педри и Левандовски. Дали Чави беше прва замена за Феран Торес на 10 минути до крајот и замина на жолт картон; Сепак, тренерот изгледаше среќен со него. 6

Што научивме:

Барса сега има 11 бода повеќе, откако одби да биде малтретирана од тежок противник и извојува нова победа на гостински терен за да остане непоразена во 16 натпревари.

Како Педри, Роналд Араухо и Френки де Јонг уште еднаш се покажаа како големи играчи и недопирливи во стартните 7. Но, имаше многу помалку зафатени, но сепак солидни настапи низ тимот, па оттука и изобилството на оценки „XNUMX“.

Некои ѕвезди од маргините како Френк Кеси и Рафиња не ја искористија шансата да импресионираат, но засега не се под закана поради повредите на Серхио Бускетс и Усман Дембеле.

Барса беше добра, но можеби ќе треба да биде подобра против Манчестер Јунајтед во четврток во Лига Европа.