Далас Маверикс се борат да ги затворат игрите

Далас Маверикс не може да ги затвори натпреварите. Во саботата вечерта, Далас забележа предност од 16 поени пред Оклахома Сити Тандер со 5:41 за да игра во четвртата четвртина испарува пред нивни очи. Маверикс загубија по продолжение со 117-111

Слично сценарио се одигра оваа сезона во трите порази на Далас. Тие градат олово, ја тргаат ногата од гасот и наоѓаат начин да искашлат игри. Ако Маверикс не можат наскоро да развијат инстинкт за затворање, тие ќе продолжат да ги трошат можностите.

„Вие само погледнете [како] добивме одлични можности, но едноставно пропуштаме удари“, рече главниот тренер на Маверикс Џејсон Кид по поразот на Тандер. „Не играме никаква одбрана и тоа е голем дел од нашиот проблем. Без разлика кој ја затвора играта, ако не запирате или ако само ја оставите топката да вози, и ако не ја заштитите бојата, тешко е во оваа лига“.

Кид отиде со составот од Лука Дончиќ, Спенсер Динвиди, Реџи Булок, Доријан Фини-Смит и Кристијан Вуд за конечни 3:42 од четвртата четвртина. Влегувајќи во играта, Вуд, кој Кид е решен да го задржи во улогата на Шестиот човек, имаше само осум минути игра со оваа група.

И покрај малата големина на примерокот, во тие осум минути, составот имаше офанзивен рејтинг од 138.9 и одбранбен рејтинг од 100. Овие бројки не се преведоа против Оклахома Сити бидејќи Тандер ги затворија последните минути од четвртата четвртина со 17- 2. Кид не беше импресиониран од исходот.

„Ние не отидовме со Тими [Хардавеј Џуниор] вечерва. Го оставивме C-Wood таму со таа група, и не помина добро на ниту еден крај, и тоа е нешто во што треба да бидеме подобри. Мислам дека се грижиме за нападот, но ние ја презедовме командата на тој натпревар и на шест минути преостанати, почна да оди на друг начин. Едноставно не завршивме“.

Составот кој го затвори натпреварот сега одигра 12 минути заедно оваа сезона и има офанзивен рејтинг од 103.8 и одбранбен рејтинг од 134.8. Кид брзо истакна дека играњето со Вуд во поразената постава не функционира, но Вуд не бил единствениот проблем за Далас.

И покрај тоа што го надополни резултатот со својот втор последователен трипл-дабл, постигнувајќи 31 поен, 16 скока и 10 асистенции, Лука Дончиќ одигра лошо. Откако имаше квалитетни дефанзивни изведби оваа сезона, Дончиќ изгледаше проверен на таа страна од топката.

Сепак, тој сè уште имаше можност да го добие натпреварот во регулација, но го пропушти скокачот од 17 метри. Ноќта ја заврши, фаулирајќи по продолжение, со плус-минус минус-25. Тој беше на подот во текот на целата серија на Тандер за да го изедначи натпреварот во четвртиот и да поведе во продолжението.

„Тоа е на мене“, рече Дончиќ. „Јас не го водев тимот. Јас не упатив снимки. Таа игра е на мене. Не го направив она што беше потребно за да победам“.

Губењето блиски игри вака рано станува вознемирувачки тренд. Тандер не се оттурнувачи, откако ги победија Лос Анџелес Клиперс двапати неделно, но тие не се претенденти. Не се ни Њу Орлеанс Пеликанс кога Зион Вилијамсон, Брендон Инграм и Херб Џонс. Сепак, потфрлените Пеликанс на сличен начин ги исфрлија Маверикс.

Дури и поразот за отворање на сезоната против Феникс Санс беше ужасен. Додека Санс изгледаат подготвени да се вратат во пост-сезоната, Маверикс водеа 41 минута и ја задушија предноста од 22 поени.

Ако има еден успех во доцниот натпревар на кој Далас може да гледа, тоа е нивната победа со продолженија од 129-125 против Бруклин Нетс. Иако Маверикс не требаше да дозволат натпреварот да дојде до продолженија, тие можеа да се наметнат во дополнителната рамка и да најдат начин да победат.

Сезоната е сè уште млада, и јасно е дека Кид сè уште се чепка со составите, работејќи според неговото сценарио за да види што работи и што не функционира. Но, порано отколку подоцна, тој ќе мора да состави производ на подот што може да изгради и држи кабли наместо постојано да ги фрла.

„Кога ќе погледнете на почетокот на сезоната, имавме водство во четвртата и ги даваме“, рече Кид. „Тоа е нешто што треба да го разгледаме. Гледаме во различен состав кој ја затвора играта; едноставно не помина добро“.