Добрите, лошите и грдите од загубата на Грин Беј Пакерс до Бафало Билс

Арон Роџерс, кој сега има 18 годиниth Сезоната на НФЛ, беше само професионалец во сезоната.

Сегашните дебитанти Кеј Вокер и Ромео Дабс имаа само шест години. И главниот тренер Мет ЛаФлер беше тренер на бековите во Северен Мичиген.

Годината беше 2006 година - и тоа е последен пат Грин Беј Пакерс да има 3-5. До недела навечер.

Воодушевените Пакерс отидоа во Бафало - веројатно најдобриот тим во НФЛ - и беа издупчени од моќните Билс.

Бекот на Бафало Џош Ален уфрли неколку тачдаун, одбраната на Грин Беј повторно се мачеше и Билс забележаа победа од 27-17.

Бафало подобри на 6-1 и го има најдобриот рекорд во АФЦ. Пакерси (3-5) го загубија четвртиот последователен натпревар за прв пат од 2016 година и заостанаа 3 ½ натпревари зад Минесота (6-1) во НФЦ Север.

Еве го доброто, лошото и грдото од победата на Бафало над Пакерс.

ДОБРИОТ

ИГРА ИГРА: Пакерси направија се што можеа за да воспостават серија, да ја поседуваат топката и да ја задржат подалеку од Ален. И Грин Беј го направи тоа исклучително добро.

Пакерс трчаа за сезонски 208 јарди и просечно 6.7 јарди по носење. И доколку одбраната играше подобро, овој офанзивен пристап можеби ќе беше доволно добар за да предизвика огромен пораз.

Арон Џонс трчаше за сезонски 143 јарди на 20 носии и исто така фати четири додавања. Џонс имаше долга патека од 32 јарди и просечно имаше импресивни 7.2 јарди по носење.

Еј Џеј Дилон, исто така, трчаше 54 јарди на 10 носачи (5.4), и двата бекови направија голема штета по контактот.

Грин Беј имаше 83 јарди во првото полувреме, што му помогна да ја контролира топката скоро 17 минути. Пакерси потоа трчаа 125 јарди во второто полувреме и покрај фактот што нивната игра на додавање беше несоодветна до последните минути.

Ако Грин Беј го следи овој план во следните недели, можеби сепак може да ја спаси оваа разочарувачка сезона.

РОМЕО ДУБС: На никого не му требаше засилувач на самодовербата повеќе од Дабс, дебитантот кој не успеа минатата недела на своите четири цели.

Дабс требаше да го добие токму тоа со 19-двор и циркуски улов за тачдаун на средината на втората четвртина што ги повлече Пакерс во рок од 14-7.

Дабс го вртеше бекот на аголот Тарон Џонсон наоколу, а потоа Дабс мораше да се врти назад за да го постигне добриот фаќање. Дабс направи брилијантна работа за да се спушти со двете нозе, ја задржа контролата над топката и направи еден од најимпресивните улов на Пакерс во сезоната.

Дабс исто така имаше улов од 26 јарди во четвртата четвртина и ја заврши ноќта со четири улови за 67 јарди.

ОВА И ТОА: Аголниците Расул Даглас и Жаир Александар имаа прекини во четвртата четвртина. Ален уфрли само четири прекини во првите шест недели од сезоната. … Дебитантот Самори Туре го имаше својот прв тачдаун во кариерата, влечејќи 37 метри од Роџерс во четвртата четвртина.

ПАДОТ

КРИСТИЈАН ВОТСОН: Изборот на нацрт-втор круг на Грин Беј имаше фрустрирачка година.

Вотсон пропушти голем дел од тренинг кампот откако беше подложен на операција на коленото. Тој, исто така, пропушти три натпревари со повреда на тетивата - вклучувајќи ги и последните два натпревари.

Вотсон се врати во неделата, но траеше само осум драми.

На трет и 15, Роџерс го удри Вотсон на средниот екран за 12 јарди. Но, Вотсон доживеа потрес на мозокот при ударот на Тремејн Едмундс и не се врати.

„Мислам дека во секој прекршок, сакате брз играч на теренот, барем на една од вашите позиции за примање, за да ги отвори работите“, рече тренерот на „Пакерс“, Џејсон Врабл, за Вотсон минатата недела. „Луѓето природно ја почитуваат неговата брзина. Тој е силен, голем е. Сите можете да ги видите тие работи.

„Очигледно, кога ја гледате лентата и кога сте одбрана, мора да ја почитувате таа брзина бидејќи тој ќе трча од луѓе. Тој заврши одлична работа со рехабилитација и враќање и се чувствува одлично, па возбуден сум што ќе видам до каде оди во овој натпревар“.

Вотсон беше добро да оди пред натпреварот. Но, како и многу пати оваа сезона, Вотсон беше во груба форма кога заврши натпреварот.

ГУБЕНИ ЛИНБЕКЕРИ: Дебитантот на Грин Беј, Кеј Вокер, беше погоден со неспортски пенал и исфрлен од игра откако го турна тесниот крај на тренинзите на Бафало, Зек Дејвидсон на страната на Билс.

Тоа беше бесмислена, себична одлука бидејќи се чинеше дека Дејвидсон се обидуваше да го спречи Вокер да не падне.

Само неколку минути подоцна, бекот на Пакерс, Де'Вондре Кембел, излезе со повреда на десното колено, оставајќи го Грин Беј неверојатно слаб на позицијата.

Без Вокер и Кембел, Пакерс играа со Ајсаја Мекдафи и Ерик Вилсон како внатрешен бек во второто полувреме.

ЧЕТВРТИОТ НЕСПОРЕД: Заостанати, 27-10, на почетокот на четвртата четвртина, Пакерси дојдоа до 26-те на Бафало и се соочија со четврти и 1.

Грин Беј ја водеше топката по своја волја цела ноќ и го испрати Џонс на средината. Сепак, одбранбената завршница на Бафало, Фон Милер ја разнесе десната страна од офанзивната линија на Пакерс, што му го отвори патот на бекот на аголот Тарон Џонсон да се трка во недопрен и да го исфрли Џонс за загуба од 1 јарди.

ПОД ПРИТИСОК: Бафало имаше страшен притисок цела ноќ, особено до средината.

Справувањето со Ед Оливер и Тим Сетл имаа огромни влијанија цела ноќ. И додека Роџерс беше отпуштен само двапати, тој беше под принуда поради многу од неговите отстапки.

Грин Беј играше без левиот чувар Елгтон Џенкинс (нога), кој беше доцна со гребење. А дебитантот Зак Том, кој го замени Џенкинс, понекогаш беше совладан.

ОВА И ТОА: … Бекот на „Пакерс“ Арон Роџерс го уфрли своето четврто прекинување во 2022 година. враќање дома. Воткинс фати само едно додавање за три јарди. … Кејзан Никсон имаше враќање од 2021 јарди за да го започне второто полувреме што беше избришано со повикот за задржување на Инис Гејнс. … Грин Беј падна на 2019-2018 на сите времиња во Бафало.

ГОЛЕМО

ОДБРАНА: Одбраната на Грин Беј има седум избори за драфтот од првата рунда, вклучувајќи и шест стартери. Во сезона во која преоѓаат нападите, Пакерси планираа да се потпрат на својата одбрана во 2022 година.

Па, тој план не успеа.

На Грин Беј очајно му требаше неговата одбрана да блесне рано ако се надеваше дека ќе се дружи со моќните Билс. Наместо тоа, се случи спротивното.

Бафало имаше три директно тачдаун возења во првото полувреме на патот кон водство од 24-7 на полувремето.

Ален го погоди тесниот крај Досон Нокс за трка од 1 јарди, го најде Стефон Дигс за резултат од 26 јарди, а Ајсаја Мекензи имаше тачдаун од 7 јарди.

Бафало го заврши полувремето со вкупно 234 јарди и имаше просек од 9.0 јарди по игра. Сметките, исто така, трчаа за 107 прва половина јарди и просечно изнесуваа 8.2 јарди по носење.

Одбраната на Грин Беј беше подобра во вториот дел. Дотогаш, сепак, беше премалку, предоцна.

„Колку ќе бидеме добри во одбраната? Пакери надвор од бекот Престон Смит изјави минатата недела. „Сакаме да бидеме одлични и ова ќе биде натпревар за да докажеме колку можеме да бидеме добри и колку можеме да бидеме одлични одбранбени и да го покажеме нашиот потенцијал и од што сме составени. Подготвени сме на предизвикот.”