Добрите, лошите и грдите од загубата на Грин Беј Пакерс до Титаните од Тенеси

Толку од тој моментум.

Кажете им збогум на енергијата што брмчеше низ зградата.

Четири дена откако го одиграа својот најдобар фудбалски натпревар во годината, Грин Беј Пекерс се вратија на апарати за одржување во живот.

Гостувањето во Тенеси дојде на Ламбо Филд во четвртокот вечерта, никогаш не заостануваше и ги вежбаше Пакерс, 27-17, во натпреварот кој мора да се победи за Грин Беј.

Пакерси загубија по шести пат во седум натпревари и паднаа на 4-7, што ги остави на 11th место во NFC. Тенеси победи по седми пат во осум натпревари и подобри на 7-3.

„Екстремно сум разочаран во моментов што имам таков настап“, рече тренерот на Пакерс, Мет ЛаФлер. „Не знам ни што да кажам. Не беше ништо како пред неколку дена и затоа си добар како последниот натпревар и секогаш кога ќе излезеш на тој терен мора да излезеш и да го направиш тоа“.

Еве го доброто, лошото и грдото од победата на Титаните над Пакерс.

ДОБРИОТ

Почитуван мој ВОТСОН: Во неделата наутро, дебитантот на Пакерс, Кристијан Вотсон, се разбуди со нула приеми во кариерата. Денеска има пет.

Вотсон имаше три победи против Далас во неделата и уште две против Титаните. И неговиот подем е еден од позабележителните случувања во поновата историја на Пакер.

Вотсон фати ТД од 14 јарди од Арон Роџерс на последната игра од првата четвртина во четвртокот со скок топка 50-50. Потоа, доцна во третата четвртина, Вотсон наиде на теренот и фати ТД од 8 јарди во задниот лев агол на крајната зона.

Вотсон стана само вториот дебитант примател во историјата на тимот кој фатил пет тачдаун во два натпревари. Другиот беше Макс Мекги во 1954 година.

„Мислам, очигледно сакам да можам да придонесам колку што можам повеќе“, рече Вотсон. „Очигледно прави драми кога ќе се повика мојот број. На крајот на денот, ништо од тоа не е важно ако не победуваме фудбалски натпревари.

„Очигледно, морам да продолжам да правам подобро и ние мора да продолжиме да правиме подобро. Очигледно, го кажав тоа минатата недела - единствената статистика за која се грижиме е W на крајот од денот. Сè друго е секундарно за тоа“.

ДОБРЕДОЈДЕ НАЗАД: Рендал Коб ги пропушти последните четири натпревари поради повреда на зглобот за која првично се плашеше дека ја заврши неговата година. Но, Коб се врати во составот во четвртокот и даде голем придонес.

Коб имаше прием од 24 јарди на второто возење на Грин Беј, што заврши со тачдаун на Кристијан Вотсон. На тој марш, Коб, исто така, закрепна пад на Арон Џонс.

Коб ја заврши ноќта со 73 јарди со високи шест улови. И Коб, исто така, рано се справи со пункт.

„Враќањето на Коб беше многу големо не само за тимот, туку и за мене поединечно - само односот што го имам со него и почитта што ја имам кон него“, рече Ален Лазард. „Само неговата енергија, неговиот сок, мислам дека донесе многу енергија за да ни помогне генерално во играта“.

ВОКЕР БЛЕСЕ: Тенеси имаше импресивно возење од 10 минути во втората четвртина. На четвртиот и 1 од линијата од 4 јарди на Грин Беј, Титаните ја заобиколија голот од поле и тргнаа по него.

Титаните го истрчаа Дерик Хенри до средината, но играчот на линијата на Пакерс, Кеј Вокер, експлодираше на удар и го наполни Хенри за загуба од 2 јарди.

Вокер се мачеше со текот на неговата дебитантска сезона. Но, тој имаше голема вечер со 12 зафати и огромен удар за пораз на четвртиот пад.

ТОА НАПРАВИ БАТЛЕР: Поранешна безбедност на Packer LeRoy Името на Батлер беше откриено на фасадата на полето Ламбо во чест на неговото воведување во Куќата на славните во Про фудбал оваа година. Нему му беше врачен и неговиот прстен на извонредност во Куќата на славните.

Батлер играше 12 сезони (1990-2001) за Пекерс и беше член на тимови кои се пласираа во плејофот седум пати, ја освоија дивизијата три пати, стигнаа до шампионатот НФЦ три пати (победи двапати) и им го донесе на Пекерс првото светско првенство во 29 години. Четири пати беше именуван за првиот тим Ол-Про (1993, 1996-98) и избран за Пробоул четири пати (1993, 1996-98).

Батлер забележа 38 прекини, четврти најмногу во клупската историја. Тој забележа 20.5 отпуштања во својата кариера, петти најсигурни во историјата на НФЛ (од 1982 година). Батлер е еден од петте играчи од 1982 година со над 15 откази, 30 повеќе прекини и 10-плус обновени удари (10). Тој е еден од само четворицата играчи во историјата на НФЛ и единствениот играч во лигата од 1990-2001 година, со 35-плус INT и 20-плус отпуштања.

ОВА И ТОА: Расул Даглас имаше прекин од четвртата четвртина што ги задржа Пакерси на 27-17. … Бекот од аголот на Грин Беј, Кејзен Никсон, имаше 24-јарди удари во четвртата четвртина. … Надворешниот бек Престон Смит заврши со 1.5 вреќа.

ПАДОТ

ПОМИНАТА ОДБРАНА: Никој нема да го помеша Рајан Танехил со Патрик Махомес или Том Брејди. Но, бекот на Тенеси изгледаше како еден од најдобрите фудбалски сигнални повикувачи во четвртокот навечер.

Танехил заврши со 22-од-27 додавања за 333 јарди, два тачдауни и едно пресретнување. Танехил имаше просек од 12.3 јарди по обид за додавање и заврши со ѕвезден рејтинг од 127.3.

Танехил имаше 14-метарски ТД пропусник за да го врати Донтрел Хилиард на првото возење на Тенеси. И Танехил фрли стрела за 16-јарди ТД до тесниот крај Остин Хупер на првата игра од четвртата четвртина за да ги доведе Титаните во водство од 27-17.

„Има толку многу акцент на запирање на бегството, знаеш? Рече бекот на Грин Беј, Жаир Александар. „И таа покриеност пропаѓа, тоа едноставно не може да се случи во овој момент.

„Мислам дека на неколку од тие претстави можевме подобро да комуницираме. А вие се грижите да го запрете трчањето и тоа е гласно, па затоа е комбинација од двете“.

ААРОН РОДГЕРС: Бекот на Грин Беј имаше респектабилни бројки, завршувајќи со 24 од 39 за 227 јарди, два тачдауни и без прекини. Но, Роџерс и Пакерс не постигнаа гол на нивните фајнал-четворки поседи кога имаа шанса да се вратат во игра.

Самиот Роџерс беше многу непрецизен, промаши широко отворен Ален Лазард повеќе пати и Семи Воткинс при уште едно фрлање. Последните 20 драми на Грин Беј беа вкупно 45 јарди. И наместо да го собере својот тим во натпревар кој мора да се победи, Роџерс пропадна во кризниот момент.

„Мислам, сигурно пропуштив неколку фрлања“, рече Роџерс. „Дефинитивно промашив неколку фрлања. … Морам да ја фрлам топката подобро отколку вечерва“.

СТРАШЕН ПОЧЕТ: Грин Беј го одигра својот најдобар фудбал во сезоната во текот на четвртата четвртина и продолженијата минатата недела, постигнувајќи ги последните 17 поени и победувајќи го Далас со 31-28. Но, Пакерс не пренесоа ништо од тој моментум во четвртокот.

Тенеси го започна воведниот почеток и маршираше 83 јарди во осум натпревари за тачдаун. Титаните го ограничија возењето кога бекот Рајан Танехил го удри бекот Донтрел Хилиард со ТД од 14 јарди.

Сепак, големата игра на возењето се случи кога дебитантот од Тенеси, Трејлон Буркс, имаше 43 јарди фатени зад безбедносната Кејсеан Никсон на трето и седум. Титаните се задржаа на гасот, а Хилиард постигна пет натпревари подоцна.

ФАТЕН ДА ЅИДАТ: „Пакери“ направија добра работа забавувајќи го Хенри во трката, ограничувајќи го на 87 јарди на 28 носења (3.1). Но, Хенри ги повреди со два фаќања за 45 јарди и исто така фрли тачдаун додавање.

На втор и гол од 3 на 5 минути до крајот на третата четвртина, Хенри изведе примопредавање и се упати кон стомакот. Меѓутоа, кога Хенри ја погоди линијата од 5 јарди, застана на една пара и го преврте тачдаун додавањето за тесниот крај на Остин Хупер.

Секако, никој не очекуваше дека Хенри ќе фрли. Но, Крис Барнс и Расул Даглас од Грин Беј беа вовлечени и му дозволија на Хупер да се прикраде зад нив.

Тоа го означи третото усвојување на Хенри од 2019 година.

„Тоа го правеа веќе некое време“, рече Кени Кларк за справување со носот на Пакерс за Хенри што ја фрли топката. „Тие само направија одлична игра. Добар плеј повик, одлична игра од нив“.

ОВА И ТОА: Патрик Тејлор беше означен затоа што го задржа првото враќање на стартот на Пекерс и Грин Беј беше принуден да започне на сопствената линија од 12 јарди. ... Првиот дополнителен поен на Мејсон Крозби во ноќта беше блокиран. … Дарнел Севиџ, кој минатата недела се префрли од безбедно во слот аголот, беше означен за мешање на додавањето во втората четвртина. … Роџерс беше погоден со намерно заземјување пенал кон крајот на втората четвртина. Роџерс ја фрли топката кога беше само неколку сантиметри надвор од крајната зона и едвај избегна безбедно. … Тенеси ги победи Пакерс, 408-271 и имаше предност од 21-15 во првите падови.

ГОЛЕМО

ДОМИНАЦИЈА ПРВО ПОЛУВРЕМЕ: Титаните доминираа на топката - и на часовникот - во првото полувреме. Титаните беа 6 спрема 9 при третиот пад, што им овозможи да ја држат топката 19 минути, 25 секунди - скоро девет минути повеќе од Грин Беј (10:35).

Тенеси истрча 38 игра на Грин Беј 20 и ги победи Пакерс со 171-96. Тие вкупно 96 јарди беа најмалку што Пакерс ги имаа за време на домашен натпревар во ерата на Мет ЛаФлер.

Титаните имаа 13 падови во првото полувреме, додека Пекерс имаа само шест, а Тенеси поведе со 14-6 на паузата. Тој дефицит се покажа премногу за Грин Беј да се надмине.

„Мислев дека нашата одбрана, се боревме тешко“, рече ЛаФлер. „Но, сигурно не можев да се симнам од тревата во првото полувреме“.

ИСКАЧУВАЊЕ НА УГОРИ: Пакерси влегоа во играта изедначени за деветтото место во НФЦ и со 15.7% шанса да стигнат до плејофот, според footballoutsiders.com. Тие шанси паднаа на 6% откако Грин Беј загуби по шести пат во седум натпревари и падна на 11th место на конференцијата.

Сега, претстојниот распоред ќе го направи неверојатно тешко за Грин Беј да стигне до постсезоната четврта година по ред. Пакерси сè уште се соочуваат со лидерите во дивизијата Филаделфија (8-1), Минесота (8-1) и Мајами (7-3), заедно со подобрувањето на Детроит и Чикаго.

„Навистина е победа или одиме дома во овој момент, и мора да продолжиме да се бориме“, рече Кларк.

Додаде ЛаФлер: „Не сме во многу добра позиција во моментов, тоа е сигурно. Како што им кажав на момците, нема маргина за грешка. Период."