Добрите, лошите и грдите од загубата на Грин Беј Пакерс до Детроит Лајонс до крајот на сезоната

Соништата за плејофот на Детроит Лајонс згаснаа 40 минути пред да излезат на теренот против Грин Беј во неделата вечер. Пакерси, од друга страна, имаа се за што да играат.

Сепак, тренерот на Детроит, Ден Кембел, не го менуваше својот план за игра. Лавовите и нивниот тренер од старата школа имаа еден гол и само еден гол.

„Не сакаме да одат“, рече Кембел за Пакерс. „Тоа е нашата мотивација“.

Па, Лавовите не ги пуштија Пакерите.

Детроит играше попаметно, потешко и подобро и ги заврши соништата за плејофот на Пекерс со шокантна победа од 20-16 на Ламбо Филд.

Серијата од четири победи на Грин Беј беше прекината, таа падна на 8-9 и ја пропушти пост-сезоната за прв пат од 2018 година. Детроит ја заврши годината со 9-8, а неговата победа му дозволи на Сиетл - а не на Грин Беј - да го освои NFC седмо и последно место во плејофот.

Еве го доброто, лошото и грдото од неверојатната победа на Детроит над Грин Беј.

ДОБРИОТ

КРИСТИЈАН ВОТСОН: Проширувањето на дебитантот на Пакерс ја засени бариерата од 100 јарди по трет пат оваа година - сето тоа доаѓа од 13 ноември.

Вотсон фати пет додавања за 104 јарди, истакнати со акробатски прием од 45 јарди кон крајот на третата четвртина на линијата од 14 јарди на Лавовите. Два игра подоцна, Роџерс упати 13-метарски ТД додавање до Ален Лазард за водство на Грин Беј од 16-13.

МЕСОН КРОСБИ: 38-годишниот Крозби е вториот најстар играч во лигата, зад само Роби Гулд од Сан Франциско (40). Но, Крозби продолжува да настапува на високо ниво.

Крозби постигна три гола од поле во неделата - удари од 22, 49 и 48 јарди. Единственото промашување на Крозби дојде од 53 јарди кога ја погоди гредата, а топката се одби назад кон крајната зона.

Крозби ја заврши сезоната со 25 од 29 голови од поле (86.2%), што е петта најдобра година во неговата 16-годишна кариера.

ОВА И ТОА: Роберт Тоњан направи акробатски удар од 21 јарди во втората четвртина што доведе до третиот гол на Мејсон Крозби од поле оваа ноќ. ... Бекот Арон Роџерс искористи тешко броење за да го натера дефанзивниот крај на Лајонс, Џејмс Хјустон, да скокне од страните доцна во втората четвртина. … Уловот ќе им дадеше на Лавовите прв пад, но наместо тоа го принуди Детроит да пука. … Дебитантот во првата рунда одбранбена завршница Девонте Вајат, кој влезе во игра со 15 отпуштања оваа сезона, го имаше своето прво целосно отпуштање оваа година.

ПАДОТ

НЕВНИМАТЕЛНИ РОЏЕРС: Арон Роџерс имаше само 13 вкупни прекини од 2019-2021 година. Во неделата, Роџерс ги уфрли своите 12th пресретнување на 2022 година, второ најмногу во неговата кариера.

Единствената сезона што Роџерс уфрли повеќе прекини дојде во 2008 година - неговата прва година како стартер - кога уфрли 13.

На 12th Пресрет за бр. 12 дојде доцна во четвртата четвртина со Пекерс во дупка од 20-16. Роџерс упати длабок удар за Кристијан Вотсон, но безбедноста на Детроит, Керби Џозеф одлично ја прочита играта и го пресретна Роџерс.

Џозеф исто така двапати го пресретна Роџерс во победата на Детроит над Грин Беј во 9-та недела. Тоа го направи Џозеф првиот играч во историјата кој го пресретнал Роџерс три пати во една сезона.

ЦРВЕНА ЗОНА, МРТВА ЗОНА: Пакерси влегоа во играта рангирани како 23rd во нападот во црвената зона, постигнувајќи тачдаун на само 51.9% од нивните патувања во 20.

Работите не беа подобри на првото ноќно возење на Грин Беј. Пакерс имаа прв и гол од 5, но две играња и нецелосно додавање постигнаа само еден јард.

Крозби потоа постигна гол од поле од 22 јарди.

СИТЕ ГАС БЕЗ СОПИРАЊЕ: Мет ЛаФлер првпат ја употреби фразата „цело гас, без кочница“ за време на неговата дебитантска сезона во 2019 година. Освен што ги загуби нервите во шампионатот НФЦ 2020 година, ЛаФлер оттогаш е исклучително агресивен.

Меѓутоа, честопати тој пристап може да резултира со контраефект - и тоа се случи рано во неделата.

Пакерси имаа четврти и 1 на свој 32. Грин Беј го доведе Ален Лазард во движење, му ја подаде топката, но тој беше отфрлен поради загубата од 1 јарди од страна на бекот Алекс Анзалоне.

Одбраната на Пакерс се одржа, но Детроит доби гол од 37 јарди од Мајкл Бедгли кој израмни на 3-3.

ПРСТИ МАТЕР: Грин Беј водеше со 9-3 доцна во првото полувреме и возеше кон водство од два гола.

На втор и 4, Роџерс се откажа од Арон Џонс за добивка од 8 јарди. Но, Џонс се покори и Вил Харис од Детроит се опорави со 1:16 до крајот на полувремето.

Тоа беше петтото трчање во годината за Џонс, второто место меѓу сите бекови во НФЛ.

ОВА И ТОА: Десниот удар на Пакерс, Још Нијман, дозволи две отпуштања од првото полувреме на дефанзивниот крај на Лајонс, Ејдан Хачинсон, а потоа беше клупата за дебитантот Зак Том. … Калиф Рејмонд од Детроит фати додавање од 43 јарди од Џаред Гоф до линијата од 1 јарди на Грин Беј. Една претстава подоцна, поранешниот Пакер Џамал ​​Вилијамс имаше 16th брзање ТД на годината. Вилијамс подоцна ќе го постигне натпреварот за победа на ТД - неговиот 17th на сезоната, што постави нов рекорд во Детроит. … Широкиот Ромео Дабс имаше неколку критични падови. … Повратниот ас Кеисан Никсон беше задржан на 19.8 јарди по враќање на стартот.

ГОЛЕМО

КЕЈОТ: Дебитантот на линијата на Грин Беј беше дисквалификуван на средината на четвртата четвртина откако турна член на медицинскиот персонал на Лавовите.

Детроит бегајќи назад Д'Андре Свифт добиваше внимание кога Вокер глупаво турна еден од членовите на медицинскиот тим на Лавовите. Вокер беше означен поради неспортско однесување, а потоа дисквалификуван.

Вокер исто така беше погоден со неспортски пенал и исфрлен од игра во поразот од Бафало во 8-та недела. Таму, Вокер го турна тесниот крај на тимот за тренинзи на Бафало, Зак Дејвидсон на страната на Билс.

Вокер имаше ужасен резултат од девет на тестот Wonderlic со 50 прашања пред минатогодишниот драфт. Тоа крена црвени знамиња со неколку генерални директори.

И додека Вокер имаше солидна дебитантска сезона, неговата неспособност да ги контролира своите емоции се огромен проблем за напредување.

РАСУЛ ДАГЛАС: Лавовите заостанаа, 9-3, на 2 секунди до крајот на првото полувреме, а ударниот удар Мајкл Бедгли се нареди за гол од 48 јарди. На средината на втората четвртина, Бадгли промаши 46 метри.

Пред ударот на Бадгли, Пакерс повикаа тајмаут и Даглас необјасниво дојде да го зграпчи фудбалот. Имаше некои лесни туркања меѓу тимовите, а потоа Даглас ја турна маската на офанзивниот играч Ден Скипер.

Даглас беше означен на 15 јарди поради непотребна грубост, со што обидот за гол од поле беше скратен на 33 јарди. Бадгли го издупчи тоа и го намали водството на Грин Беј на 9-6 на полувремето.