Двете важни прашања што Чави Ернандез им ги постави на своите играчи од ФК Барселона при преземањето

Дека Чави Ернандез целосно ја смени среќата на ФК Барселона откако го презеде Роналд Куман како главен тренер во ноември, јасно е за сите да видат.

Блауграната се соочи со еден од најтешките тестови досега во Франкфурт против младата, брза и играчка екипа на Ајнтрахт во првиот натпревар од четвртфиналето во Лига Европа. Но, начинот на кој Барса возврати против домаќинот откако постигна гол негатива, за подоцна да израмни преку Феран Торес на околу 25 минути до крајот, беше доказ за борбениот дух што вториот лидер на клубот на сите времиња го всади во своите луѓе.

И како откри by Спорт во петокот наутро, сето ова - што вклучува лансирање на Каталонците од деветтото место кога тој го презеде до сега втор зад лидерот Реал Мадрид во Ла Лига - немаше да биде возможно без две прашања што ги постави Чави кога ги презеде уздите.

Првиот беше: „Дали сте подготвени да се кандидирате за тимот? а вториот беше „дали си подготвен да влезеш во [натпреварот] во 92. минута?“.

Ставот на играчите откако Чави ја презеде командата со блескавата облека и ја ревитализираше за да стане една од највозбудливите страни за гледање во Европа, покажува дека да, ѕвездите на Барса се повеќе од подготвени да ги прават овие работи.

Иако не беа донесени толку доцна како наведеното време, претходните почетни играчи Френки де Јонг и Усман Дембеле беа претставени половина час порано во 62. минута во Дојче Банк парк без врева и веднаш ја свртеа играта на глава.

Само четири минути подоцна, Французинот и Холанѓанецот се комбинираа за израмнување на Феран Торес во потег што го започна Дембеле, а Де Јонг се нафрли со шпанскиот репрезентативец со мазна размена на еден-два додавања во шеснаесетникот на Франкфурт.

„Тоа беше одличен гол, чист талент од играчите: Усман, Френки, Феран. Инсистирам, задоволен сум од резултатот бидејќи беше многу тежок терен и противник за соочување“, изјави Чави подоцна.

Спорт исто така забележете дека немаше „негативни одговори“ на првичниот предлог на Чави, кој беше негова „прва голема победа бидејќи ја постигна неизбежната посветеност на целиот тим“.

„Не е сè околу тактиката во работата што тој ја врши со својот тим во ентитетот Блауграна“, додава весникот.

По двонеделниот одмор по неверојатната победа од 4:0 против Реал Мадрид на Бернабеу во Ел Класико, Барса сега е на деловна завршница од својата сезона и ќе има потреба од секој член на тимот што ѝ е на располагање за да помине низ тешка серија на натпревари и завршете ја 2021/2022 година на најдобар можен начин.