Том Брејди може да се врати во 2023 година, но тоа не треба да биде со Тампа Беј Баканеерс

Ако Том Брејди се врати 24-та сезона, тоа треба да биде со друг тим.

Откако Тампа Беј Баканиерс беа поразени со 35-7 против Сан Франциско 49ерс, едно стана многу јасно - Брејди нема да освои уште еден Супербол со овој тим.

Можеме да го премачкаме со покажување кон офанзивната линија и клучните повреди со кои се соочува единицата - почетниот удар Тристан Вирфс и стартниот центар Рајан Џенсен продолжуваат да бидат настрана - но проблемите ја надминуваат само порозната офанзивна линија.

Додека Брејди ја претрпе третата најлоша загуба во неговата 23-годишна кариера, нападот се мачеше со уште еден лош настап, без голови во првото полувреме и реализирајќи само 4-на-16 при реализациите од третото намалување. Како дополнение, Тампа Беј изврши осум пенали за 62 јарди во споредба со двата пенали на Сан Франциско 49 за 15 јарди.

Во претставата што е пример за тоа колку невешти беа Баканирс оваа сезона, на Мајк Еванс му беше поништено додавањето од 68 јарди во првата четвртина поради повикот за задржување на Донован Смит.

„Накратко, ни беа клоцани задниците“, рече главниот тренер Тод Боулс по натпреварот. „Игравме лошо во сите фази. Трениравме лошо. Се изнамачивме. Заслуга за Кајл (Шанахан) и неговите момци, тие завршија одлична работа. Добивме газ во напад, ни го шутнаа задникот во одбраната“.

Надвор од солидна одбранбена единица, Buccaneers не се истакнуваат во ниту еден аспект. Играта на додавање е слаба и во голема мера се потпира на исфрлање на бековите Леонард Фурнет и Рашад Вајт за да се спротивстават на несоодветната офанзивна линија. Фурнет го предводеше Тампа Беј во приеми (шест), додека Вајт се рангираше на второто (пет) во поразот.

Играта за трчање продолжува да се поништува, со тоа што Вајт само обезбедува фластер за офанзивен напад кој е навикнат да се потпира на 45-годишниот Брејди да фрла 50 и повеќе обиди за додавање во игра.

Откако го заврши поразот од Сан Франциско со 35-7 со 55 обиди за додавање, тоа го означи петтиот пат тој да фрла најмалку 50 обиди за додавање во натпревар оваа сезона. Тој влезе во игра води во лигата во обиди за додавање (524) и во просек има 44.1 обиди за додавање по натпревар. За перспектива, Брејди е во темпо да уфрли за 751 обид за додавање во сезоната.

Тој број би ги надминал 719-те обиди за додавање што ги уфрли минатата сезона и би го урна рекордот за обиди за додавање во една сезона постави Метју Стафорд со 727 обиди за додавање.

Разликата е во тоа што Стафорд го направи тоа на 24-годишна возраст во 2012 година, додека Брејди го прави ова втора последователна сезона во неговите 40-ти години.

„Сите мора да играат подобро“, рече Брејди. „Едноставно не игравме постојано добро многу често. Не сме го играле четири четвртини. Сме играле малку, понекогаш. Воопшто не денес. Некои натпревари, игравме добро пет минути, а не играме добро 55 минути. Некои натпревари, играме прилично добро по едно полувреме. Не игравме постојано добро за еден натпревар“.

Тренерот, офанзивната линија, играта со трчање и плеј-повикот е едноставно лоша. И погоди што? Баканирите не се ни приближно наредени на офанзивниот крај на топката за да се спротивстават на сите лоши особини без Роб Гронковски и Антонио Браун.

Она што го имаме овде е тимот на Buccaneers на последните натпревари кој се бори за место во плејофот во гнил NFC South дивизија. Тоа е поделба во која тие водат само со еден натпревар над Каролина Пантерс со 5-8, кои претходно го поразија Тампа Беј со Пи Џеј Вокер како бек само неколку дена по тргувањето со Кристијан МекКафри претходно во сезоната.

Додека „Буканирите“ сè уште ќе ја контролираат својата судбина во плејофот сè додека ги поразат Атланта Фалконс и Пантерс во последните два натпревари од сезоната, сè е можно за оваа блескава екипа.

Брејди ќе биде слободен агент оваа вонсезона. И додека сè уште не е јасно што точно носи неговата иднина, што is Јасно е дека има многу реални шанси да се врати да игра уште една сезона. Како Иан Рапопорт и Том Пелисеро од NFL Network објавија непосредно пред загубата на Букс дека „сите опции“ се на маса за Брејди - вклучително и играње за друг тим следната сезона.

As Ffеф Хоу од Атлетик Забележано неодамна, не треба да има недостиг од потенцијални додворувачи за ветеранот одбранбен бек - 49ers, Лас Вегас Рајдерс, Њу Ингланд Патриотс и Тенеси Титани се сите можни места за слетување на чудото без старост.

Брејди можеби изгуби чекор од минатата сезона. Се чини дека му недостигаат отворени приемници почесто отколку во претходните сезони и очигледно е дека се обидува да го минимизира бројот на удари што неговото 45-годишно тело го прави со едноставно фрлање нецелосни додавања.

Не помага неговиот процент на тачдаун (3.1%, рангирање на 27-то место) и неговите јарди по обид (6.4 јарди, рангирање на 30-то место) рангира кон дното на лигата.

Но, тоа е уште поголема причина зошто Брејди треба да бара тим со подобра споредна екипа за да маскира некои од неговите недостатоци во последната фаза од кариерата доколку планира да игра уште една сезона.

Buccaneers ќе влезете во вонсезоната 2023 година повеќе $ 45 милиони во негатива колку што е простор за капа, втор најлош број од кој било тим во лигата. Тоа значи дека Тампа Беј ќе мора да направи големи потези само за да создаде простор за капа за следната сезона.

Ако Брејди сака можност да замине на зајдисонце со друг прстен, тој ќе мора да донесе тешка одлука кога ќе влезе во вонсезоната.