Викинзите го создаваат рекордот за враќање против колтови по бруталното прикажување на првото полувреме

Викинзите од Минесота го врежаа своето име во книгата на рекорди на НФЛ, правејќи го најголемиот кам-бек во историјата на лигата во нивната победа од 39-36 над Индијанаполис Колтс. Тоа е значајно достигнување, кое го надмина незаборавниот кам-бек од 32 поени што го имаше Бафало Билс во 1992 година кога ги поразија Хјустон Ојлерс во спектакуларен плејоф натпревар.

Имаше радост и славење на стадионот на УС Банк кога голот од 40 јарди на Грег Џозеф пловел директно и вистинит низ стативите, завршувајќи ја епот со извичник. Навивачите беа во делириум, а играчите беа речиси исто толку среќни.

Без разлика што ќе се случи во остатокот од сезоната, Викинзите од 2022 година секогаш ќе го имаат „The Comeback“ на своето резиме.

Бекот Кирк Казинс беше воодушевен на крајот на натпреварот и неговата улога во додавањето 460 јарди и 4 тачдауни. „Такво нешто не им се случува на просечните луѓе“, - рече Казинс. „Значи, јас сум горд“.

Откако сите „табои“ ќе исчезнат во далечината, реалноста на саботниот натпревар ќе се удри дома. Тешката, решителна игра во второто полувреме е една работа, но начинот на кој Викинзите излегоа на почетокот на натпреварот и начинот на кој беше оспоруван првото полувреме беше сосема друго.

Тоа беше гнил напор од почетниот почеток до последните секунди, и ова не треба да се заборави. Противникот очигледно е еден од најлошите тимови во НФЛ. Откако сопственикот Џим Ирсеј го отпушти Френк Рајх и го ангажираше неискусниот Џеф Сабота да го тренира тимот во ноември, Колти направија серија непријатни напори што ги оставија блиску до дното на лигата.

Да, Колтс победија 4 натпревари оваа сезона, а има тимови како Тексас, Медведи и Бронкос кои имаат полоши рекорди, но тешко е да се замисли тим кој всушност игра послабо од Колтс.

Тој тим влезе и ги тепаше Викинзите 30 минути. Беше јасно од времето кога Далис Флауерс го врати воведниот старт на 49 јарди дека тимот на главниот тренер Кевин О'Конел не е подготвен да игра. Бидејќи Викинзите покажаа сличен недостаток на подготовка во нивниот претходен натпревар против Детроит Лајонс, ова е многу загрижувачко.

Едно е да заостанеш зад „лавовите“ на гости, но сосема друго е да те тепаат на домашен терен слабите од Индијанаполис.

Едноставно се тргна наопаку во првото полувреме. Колтс мораше да го одиграат речиси целото полувреме без да забегаат Џонатан Тејлор, но можеа да се движат нагоре и надолу на теренот со Мет Рајан, Зак Мос, Деон Џексон и Мајкл Питман кои ја направија штетата. Ова не е баш еквивалент на НФЛ на редот за убијци. Рајан е старец кој работи на гасови, а другите се просечни Џоуси кои не треба да можат да ја наметнат својата колективна волја.

Специјалните тимови очајно потфрлија, со блокиран удар што резултираше со тачдаун, а Казинс придонесе за катастрофата во првото полувреме со неговото пресретнување во втората четвртина, кое беше вратено на 17 јарди за тачдаун од Џулијан Блекмон.

Исчезнаа надежите во средината на сезоната дека Викинзите ќе продолжат да собираат победи и дека беа легитимен кандидат да го претставуваат NFC во Супер Боул. И покрај нивните 10 претходни победи, тие го загубија патот. Одбраната редовно се турка наоколу и беше меѓу најпопустливите единици во лигата, а никој не ги сметаше за легитимна закана да направи ништо освен да загуби во првото или второто коло од плеј-офот.

Но, потоа се случи второто полувреме, а Викинзите направија нешто што ниту еден тим од НФЛ досега не го направил. Казинс беше издржлив и доста брилијантен во возењето на тимот. Далвин Кук се упати кон 95 јарди и неговиот брилијантен тачдаун од 64 јарди по четвртата четвртина од екранот беше потпис на играта на враќањето. Кеј Џеј Озборн го одигра најдобриот натпревар во својата кариера, а Џастин Џеферсон беше неговото вообичаено спектакуларно јас.

Одбраната конечно се наметна, бидејќи бекот Ерик Кендрикс имаше 12 удари и шут, За'Дариус Смит изнуди 2 удари, Даниел Хантер имаше 1.5 вреќа, а Чандон Саливан беше низ целиот терен. Требаше да биде заслужен за постигнувањето на изедначениот тачдаун кога закрепна удар и го врати во крајната зона, но официјалните лица ја прекинаа играта бидејќи сфатија дека Џексон паднал поради контакт. Не беше ни блиску.

Тоа беше победа што заработи место во книгата на рекорди и ја освои поделбата. Не ги избриша многуте проблеми што ги има овој тим, но е таков што ќе живее со години.

Тоа е нешто што треба да се надоградува со уште само 3 натпревари во регуларната сезона.