Она што го кажа тренерот на ФК Барселона, Чави Хернандез, е „една од најнеправедните“ работи што некогаш биле посведочени

Тренерот на ФК Барселона, Чави Ернандез, се осврна на една од „најнеправедните“ работи што некогаш ги видел во фудбалот.

Тимот на легендарниот играч од средниот ред славеше победа од 2-0 над Кадиз во неделата на Камп Ноу, која ја задржа предноста од осум бода пред лутиот ривал Реал Мадрид на самитот во Ла Лига.

Победата беше овозможена со гол и асистенција на Серхи Роберто, кој постигна гол, а потоа го постави Роберт Левандовски за брилијантни неколку минути наближувајќи се на полувремето.

По завршувањето на свирежот, Чави го одбрани својот колега од Ла Масија, кој го замени повредениот Педри за време на првиот натпревар од плејофот во Лига Европа во четврток и е подготвен да започне во реваншот на Олд Трафорд оваа недела.

„Критиките на Серхи Роберто се една од најнеправедните што сум ги видел“, рече Чави.

„Тој секогаш игра добро каде и да игра, никогаш не се жали, има спектакуларен став. Тој е извонреден капитен, тој е несебичен, и тој е Барса до крај“, додаде Чави.

Иако Чави можеби малку претеруваше овде имајќи ги предвид неговите 30-ина години во игра откако беше откриен од Барса како прет-тинејџер, невозможно е да не се забележи омразата што Роберто ја добива од одреден дел од фан-базата на интернет.

Победата над Кадиз мораше да направи тешко гледање за некои поддржувачи на Твитер кои ја имаат за Роберто и потпишувањето на Феран Торес со 55 милиони евра (58 милиони долари).

И покрај солидната статистика на Роберто, Торес беше избран за играч на натпреварот и сметаше дека првото полувреме беа најдобрите 45 минути што ги одигра во дресот на Барса откако се приклучи од Манчестер Сити во јануари 2022 година.

За разлика од Ансу Фати, Торес максимално ја искористи својата можност да блесне во редок старт пред Рафиња, што го забележа Чави.

„Тој направи чекор напред за да стекне самодоверба“, призна главниот тренер.

Торес претпочиташе да се фокусира на тимскиот напор во своето интервју по натпреварот, сепак, велејќи дека удобното водство на Каталонците на првенствената табела „е одраз на тоа како ние работевме“.

„Работиме многу напорно од почетокот на сезоната и сега сме во одличен момент“, рече тој понатаму.