Зошто Шпанија ќе има корист од долгите исцрпувачки натпревари во Катар 2022 година

Според судискиот шеф на ФИФА, Пјерлуиџи Колина, големото време додадено на натпреварите на Светското првенство во Катар 2022 не било „ништо ново“.

„[На последното Светско првенство] во Русија [2018], стана сосема нормално четвртиот судија да ја покаже таблата со седум, осум, девет минути на неа“, изјави тој за медиумите, „им препорачавме на нашите судии да бидат многу точни во пресметувањето на времето што треба да се додаде на крајот од секое полувреме за да се компензира загубеното време поради специфичен вид инцидент.

„Она што сакаме да го избегнеме е да имаме натпревар со 42, 43, 44, 45 минути активна игра. Ова не е прифатливо. Секогаш кога ќе има инцидент како третман на повреда, замена, пенал, црвен картон или прослава на гол – сакам да подвлечам дека е момент на радост за едниот тим, за другиот можеби не – но може трае една или една и пол минута.

„Значи, замислете за едно полувреме има два или три гола постигнати и лесно е да се изгуби пет или шест минути и овој тим мора да се компензира на крајот“.

Без разлика дали станува збор за невообичаено голем број на прекини во почетните рунди на натпреварите или само инструкциите на Колина се извршуваа со поголем степен на прецизност, часовникот е оставен да работи подолго од кога било во овогодинешните натпревари во групната фаза.

Порано беше нешто што се случуваше само ако натпреварот заврши во продолжение.

Но, на Катар 2022 година, просечното време за првите седум натпревари беше повеќе од еден век.

Натпреварите Англија против Иран и Аргентина против Саудиска Арабија беа поблиску до два часа.

Тешко е да се тврди дека напорите да се игра пореален фудбал не е најдобро и директивата на Колина беше поздравена од експерти како Џејми Карагер од CBS Sport.

„Уживајќи во времето што го додаваат официјалните лица на Светското првенство во Катар 2022 година“, напиша тој на Твитер, „има премногу губење време во фудбалот“.

Меѓутоа, ако сакате да изберете турнир за да го испробате ова, ова издание на настанот на ФИФА изгледа како чудна опција.

Зимското закажување на натпреварот значи дека натпреварите веќе се збиени и играчите имаат пократки периоди за опоравување помеѓу натпреварите.

Не само тоа, многу играчи доаѓаат на турнирот без разлика од домашните сезони, кои исто така имаа потешки распореди од вообичаеното поради турнирот.

Пред почетокот на Светското првенство, ФИФПРО, меѓународниот синдикат на играчи, кој претставува 65,000 професионални фудбалери ширум светот, предупредуваше за влијанието врз благосостојбата на играчите.

Разговарајќи за извештајот, насловен како FIFA World Cup 2022: The Player Workload Journey, кој предупредуваше на потенцијалот многу играчи да се повредат, заменик генералниот секретар Симон Колосимо рече: „Податоците го нагласуваат менталниот и физичкиот напор со кој се соочуваат многу репрезентативци поради пренатрупаниот календар на натпревари кој не ги зема соодветно во предвид нивното здравје и перформанси.

„Не се сомневам дека секој тим ќе приреди огромно шоу на Светското првенство и покрај предизвикувачките околности. Сепак, сите засегнати страни во професионалниот фудбал мора повторно да ги фокусираат своите приоритети за да обезбедат играчите да имаат корист од побалансиран календар и да можат да се претстават на својот врв во клучните моменти од нивната кариера“.

Со оглед на тоа што директивата покажува малку знаци дека ќе исчезне, така што се поставува прашањето кој би можел да има корист?

Добивка на Шпанија

Кога треба да се справите со 100 наместо 90 минути, физичкиот напор што може да го управува една страна значително се намалува.

Потешко е да се притискаат противниците во посед со ист интензитет за ова време, а забележливо е дека иако некои тимови се обидуваат да го мачат тимот со топката, тоа е тенденција да биде за контролирани рафали.

„Заморот“ беше наведен како фактор од коментаторите кои ги анализираа разочарувачките втори натпревари на Англија и на Велс.

Сепак, едната страна се издвојува како корист од трендот на подолги игри; Шпанија.

Под водство на Луис Енрике, тимот играше стил кој се заснова на доминација на посед на топка и префрлање на противниците во заборав.

Ова беше совршено докажано во победата од 7-0 над Костарика, каде што постигна неверојатни 81.3%, највисоки во натпревар на Светското првенство од 1966 година.

Пребројувањето на додавањата беше уште посмешно, Шпанија комплетираше 976 додавања, што беше речиси десет пати повеќе од противниците.

Против построгите тимови од Костарика, би замислиле дека статистиката ќе биде помалку еднострана, но сепак би помислиле дека ќе ја монополизираат топката.

Како што напредува турнирот, правејќи го другиот тим повеќе да ја брка топката, тоа ќе биде значителна предност, особено ако тие веќе потрошиле повеќе енергија од нормалното.

Треба да се напомене дека последниот пат кога Шпанија победи, пред повеќе од една деценија во Јужна Африка, триумфот беше изграден на истите принципи.

Тимот имаше просечен посед од 64.5% на патот до победата, иако само осум гола често се споредуваат понеповолно со другите шампиони.

Но, она што е неспорно е колку е ефикасна филозофијата за полагање Тики Така да им овозможи на Шпанците да доминираат во игрите.

Тоа би можело да биде критичниот фактор за тие повторно да одат до крај во Катар.